پنجشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۸
ادبیات جنگ با مفاهیم متناسب سن کودکان بیان شود

نویسنده کتاب «گنبد آبی» گفت: ادبیات جنگ، دفاع و شهادت را با مفاهیمی متناسب با سن کودکان، قابل لمس و شیرین بیان کنیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در مشهد، رویا حسینی نویسنده کتاب «گنبدآبی» در نشست نقد و بررسی این اثر که ظهر پنجشنبه با حضور با حضور کودکان فعال عرصه نویسندگی و شاعری در محل اداره‌کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی در مشهد برگزار شد، افزود: نوشتن در حوزه دفاع مقدس برای سن کودکان باعث تاثیرگذاری و ماندگاری این جریان تاریخی بر اذهان فرزندان ما می شود. 

حسینی در خصوص محتوای کتاب و دلیل استفاده از حیوانات در بازنمایی داستان فتح خرمشهر گفت: ادبیات دفاع مقدس یک ظاهر بسیار مقتدرانه و  سخت دارد و بچه‌ها روحیه لطفی دارند که تلفیق این دو بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: بر همین اساس من در داستان گنبد آبی از مفاهیم و نمادهای قابل لمس استفاده کردم و خفاش‌ها، کلاغ‌ها که نماد تاریکی هستند را مقابل  پروانه‌ها و ستاره‌ها قرار دادم تا کودکان از این جان‌بخشی مفهوم حماسه را احساس کنند و جنگ برای کودکان زیباتر جلوه کند. 

نویسنده کتاب «گنبد آبی» همچنین در پاسخ به این پرسش که «چرا اسم خرمشهر در هیچ قسمتی از کتاب عنوان نشده است؟»، خاطر نشان کرد: من در گنبد آبی مفهوم مقاومت و دفاع از حق را دنبال بیان کردم و اگر نام خرمشهر مطرح می‌شد، در خرمشهر محدود می‌شد؛ در حالیکه بر طبق فرمایش رهبری ما خرمشهرها در پیش داریم و این داستان در تمام شهرها و جبهه مقاومت قابل تکرار است. 

وی به علت نام‌گذاری «گنبد آبی» اشاره کرد و گفت: خرمشهر یک مسجد جامع دارد که رنگ آن آبی فیروزه‌ای است و زمانی که صدای اذان از مسجد بلند شد، بدین معنا بود که شهر به دست نیروهای انقلابی و مردم خرمشهر فتح شده است و همیشه حق بر باطل پیروز است.

بالا رفتن اعتماد به نفس کودکان در جلسات نقد و بررسی کتاب 

محبوبه بزم آرا معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی نیز در ادامه این نشست گفت: فرق این جلسه با دیگر جلسات روخوانی و معرفی کتاب این است که کودکان ما در این جلسات، نظرات خود را درباره شخصیت های کتاب مطرح می کنند و خود را جای نویسنده می‌گذارند که چگونه داستان را ادامه دهند‌. 

وی ابراز کرد: کودکان ما در می‌یابند که شخصیت‌ها در حوادث تاریخی در برخورد با مشکلات و فراز و فرود چه می‌کردند‌. همچنین این جلسات ذهن بچه‌ها را باز و به افزایش اعتماد به نفس آن ها و گستره واژگان آن ها کمک می کند. 

معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کانون و نوجوانان خراسان رضوی به ضرورت نگارش کتاب در عرصه دفاع مقدس برای سنین کودک و نوجوان اشاره کرد و گفت: مطرح کردن اتفاقات و مفاهیمی که کودکان در آن دوره تاریخی حضور نداشته، با زبان خود آن ها اهمیت بسیاری دارد.‌ 

وی به جایگاه ارزشمند رزمنده ها اشاره کرد و افزود: کسانیکه در محیط جنگ زندگی کردند می دانند چه وحشت و ترسی بر آن فضا حکمرفاست و رزمنده ها  از جانشان گذشتند تا ما راحت و خوشحال زندگی کنیم و آینده کشور تلاش کنیم. 

پایان بخش مراسم جشن امضای کتاب گنبد آبی با حضور نویسنده و کودکان بود.

به گزارش ایبنا ‌کتاب گنبد آبی به قلم رویا حسینی و تصویرگری حسین ششکلاتی به همت انتشارات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس برای مخاطب سنی کودکان در سال ۱۴۰۱ با قیمت ۳۲۰۰۰ به چاپ رسیده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها