پنجشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۲
مسجد مهمترین کانون قدرت در مواجه با آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست مدیران کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد گفت: مساجد در مواجه با مشکلات و آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی، مهمترین کانون قدرت به شمار می‌رود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از ظهر امروز پنجشنبه یازدهم اسفند ماه در دومین نشست مدیران ستادی و استانی کانون های فرهنگی و هنری مساجد که در سالن شهید سلیمانی اردوگاه شهید باهنر تهران برگزار شد، با بیان اینکه مساجد در مواجه با مشکلات و آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی،  مهمترین کانون قدرت به شمار می‌رود، گفت: دولت مردمی به دنبال تقویت کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد است و در این خصوص برنامه‌های مختلفی در نظرگرفته شده است.
 
اسماعیلی با اشاره به اینکه مسجد محل تولید محتوای مفید دینی است، بیان کرد: مسجد مکانی برای بروز و ظهور کنش‌های دینی محسوب می‌شود و به همین خاطر تقویت فعالیت‌های فرهنگی مساجد از ثمرات اجتماعی سازنده‌ای برخوردار است.
 
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه به شعار «بازگشت به مساجد» وزارت فرهنگ در دوره جدید اشاره کرد و گفت: بنا به دلایل مختلف، طی سه دهه گذشته مساجد از کارکردهای اصیل خود کمی فاصله گرفته بودند اما در دوره جدید با جدیت به دنبال تغییر فضا و بازگشت مساجد به رویکردها و کارکردهای اصیل و مردمی خود هستیم تا با آغاز گام دوم انقلاب، مساجد به همان حال و هوا و فضای اصیل خود در دهه ۶۰ نزدیک‌تر از همیشه شوند.
 
اسماعیلی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه نظام دینی و اسلامی داعیه تمدن‌سازی دارد، گفت: تمدن‌سازی از منظر نظام دینی به معنای تحقق دوره باشکوهی است که علم و عقلانیت در آن حاکم است و امام راحل به‌عنوان نواندیش دینی، نهضت اسلامی را بر همین مبنا ریل‌گذاری کردند و بر همین اساس مکتب امام راحل، مقام معظم رهبری و انقلاب اسلامی، مکتب پیشرو به شمار می‌رود.
 
وزیر فرهنگ مساجد را پل ورود به تمدن‌سازی نوین اسلامی برشمرد و گفت: در بطن شعار «بازگشت به مساجد» بهره‌برداری هوشمند از فن‌آوری‌های نوین از اهمیت بسزایی برخوردار است و بر همین اساس است که هنری همچون سرود با ورود به مساجد هویت و رویکرد جدید و مستقلی پیدا کرد به‌طوری که می‌توان به جرات گفت، سرود از محصولات انقلاب اسلامی به شمار می‌رود.
 
وی افزود: مساجد در دوران انقلاب اسلامی محور اتفاقات و تحولات بوده و اغلب فعالیت‌های اساسی انقلاب اسلامی در دهه ۶۰ در مساجد شکل گرفت به‌طوری که مساجد همواره محل موج آفرینی در میان مردم بوده، و انشالله با تقویت این روند، مسجد کانون الهام‌بخش نهضت اسلامی تا زمان ظهور منجی بشریت خواهد بود.
 
وزیر فرهنگ با بیان اینکه هنرمند متعهد و متدین در دامان مساجد پرورش خواهد یافت، گفت: کانون‌های فرهنگی مساجد با بهره‌گیری از جذابیت ذاتی و الهی فضای مسجد، خود موجب انس بیشتر نسل نوجوان و جوان با مناسک دینی می‌شوند و مسلما خروجی این فضا، هنرمند متدین و متعهد است که در مقاطع حساس پای کار نهضت اسلامی می‌ایستد.
 
وی در ادامه به برپایی باشکوه جشنواره‌های فجر امسال اشاره کرد و گفت: بدخواهان ملت ایران با تمام قدرت به دنبال زمین زدن پرچم هنری انقلاب اسلامی بودند و با همه وجود و با ابزار ناجوانمردانه تروریسم رسانه‌ای خواهان فضای تحریم جشنواره‌های فجر امسال بودند غافل از آنکه اراده الهی بر شکست مفتضحانه دشمن بنا شده‌ بود و در این مسیر هنرمندان انقلابی، متدین و متعهد نقاط مختلف کشور به‌صورت مجاهدانه همراه با مردم و علاقه‌مندان به حوزه‌های مختلف هنری مشارکت بی‌نظیری داشتند.
 
اسماعیلی مساجد را محل انگاره‌های مثبت فرهنگی دانست و گفت: کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد می‌بایست در یک شبکه هم‌افزایی گسترده فرهنگی در ساختاری قدرتمند حرکت کنند از سویی دیگر هر کانون باید از یک شبکه اجتماعی قدرتمند بهره‌مند باشد تا فعالیت‌های فرهنگی و هنری با بیشترین کارکرد به سرانجام برسد.
 
به گزارش ایبنا؛ به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر فرهنگ در پایان ضمن تاکید بر احیای حوزه مسئولیت‌های اجتماعی نهادها و دستگاه‌های مختلف در تقویت فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد گفت:  تمامی کانون‌های فرهنگی مساجد باید فعال شود و در این خصوص حوزه مسئولیت اجتماعی نهادها می‌تواند پشتیبان فعالیت‌های کانون فرهنگی، هنری مساجد باشد اما نباید از این نکته غافل شد که در وهله نخست مسئولان کانون‌ها با روحیه جهادی و انقلابی می‌توانند امور را به بهترین شکل ممکن پیش ببرند.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها