شنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۹
انتشار کتابی درباره امام حسین (ع) از سیدمهدی شجاعی

در آستانه تولد امام حسین علیه السلام داستانی از کودکی امام حسین علیه السلام با عنوان «برنده کیست در این مسابقه» نوشته سیدمهدی شجاعی در سی و دو صفحه رحلی بیاضی توسط انتشارات کتاب نیستان وارد بازار نشر کودک و نوجوان شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، «برنده کیست در این مسابقه؟» روایتی است داستانی درباره بخش و صحنه‌ای از حوادث پس از واقعه عاشورا در شهر شام و در مجلس یزید. روایتی داستانی از مواجهه سفیر کشور روم در شهر شام با یزید پس از مشاهده بی‌حرمتی وی نسبت به سر بریده حضرت سید الشهدا (ع).

سید مهدی شجاعی که پیش از این آثار بسیاری در قالب داستان برای نوجوانان و کودکان درباره اهل بیت (ع) و امامان شیعه تالیف کرده است، در این اثر روایتی کمتر شنیده شده از مواجهه پیامبر اکرم (ص)، امام علی (ع) و حضرت فاطمه(س) با حسنین در کودکی را روایت می کند تا با این روایت تصویری عظیم از عمق فاجعه رخ داده در عاشورا را به تصویر بکشد.

«برنده کیست در این مسابقه؟» برای مخاطب نوجوان نوشته شده است و اقتضائات سنی آنها را در انتقال ساده و صمیمی و بی‌حاشیه و به دور از اغراق به خوبی در خود رعایت کرده است. داستان بسیار ساده و با شروعی تکان‌دهنده آغاز می‌شود. در ادامه اما روایتی شیرین از ماجرای مواجهه حسنین با یکدیگر و با خانواده خویش دستمایه‌ای برای انتقال ضربه نهایی داستان توسط نویسنده می‌شود، ضربه‌ای که مظلومیت خاندان پیامبر در سال شصت هجری و مصیبت واقعه عاشورا را به زیبایی به تصویر می‌کشد.

متن تالیف شده در این کتاب از یک زیبایی شاعرانه بهره می‌برد بی‌آن‌که تلاش شود متن به صورت موزون و آهنگین به استقبال مخاطب برود. کلمات در دست شجاعی چون موم چنان بنایی را در متن کوتاه کتاب می‌سازند که هر بازدیدکننده‌ای را مبهوت عظمت محتوای خود و شیفته و تسلیم حسی می‌کند که با خوانش آن به سوی وی سرازیر می‌شود.

این کتاب با تصویرگری فرهاد جمشیدی نیز همراه شده است. جمشیدی در سابقه کاری خود تصویرگری بیش از ۴۰۰ کتاب را داراست و در این اثر سعی کرده با تلفیق هنر تصویرسازی مینیاتوری با تخیل در تاریخ که البته توام با پایبندی به آن است، مخاطب را مبهوت توان خود در بازسازی و بازخوانی این رویداد کند.

هنر تصویرگری او در این اثر برای تصویرکردن زیبایی و شرارت در دو وجه عینی و ماورائی بروز داشته است که در بخش ماورایی آن تصویرسازی او از شیاطین و فرشتگان در این کتاب به تاثیرگذاری دو چندان این متن منجر شده است.

روزهای 14 و 15 و 16 اسفند ماه فرصتی است که شما می توانید این کتاب و سایر کتاب‌های مورد علاقه خود از انتشارات کتاب نیستان را از سایت این انتشارات با 30 درصد تخفیف و ارسال رایگان تهیه کنید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها