سه‌شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۰
بسته کتاب‌ با موضوع مذاکرات هسته‌ای / از «خط قرمز» تا «عقب‌نشینی ممنوع»

انتشارات شهید کاظمی در سالروز توافق هسته‌ای، بسته‌ جامع کتاب‌ با موضوع مذاکرات هسته‌ای و برجام را معرفی کرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، 27 دی‌ماه، طبق «برنامه جامع اقدام مشترک/ برجام»، سالگرد اجرای توافق بود. به این بهانه، بسته‌ جامع کتاب‌ با موضوع مذاکرات هسته‌ای و برجام، از سوی انتشارات شهید کاظمی معرفی شد. فروشگاه اینترنتی من و کتاب به نشانی manvaketab.ir آثار با محوریت مذاکرات هسته ای و برجام را با تخفیف ویژه به علاقه‌مندان عرضه می‌کند.
 
«خط قرمز»/ اثر دفتر گفتمان انقلاب اسلامی/ انتشارات شهید کاظمی
کتاب خط قرمز که به کوشش موسسه شهید کاظمی تهیه گردیده است به بررسی مستند خطوط قرمز در توافق وین و متن برجام پرداخته است.
شما به عنوان یک انسان مسلمان، مؤمن، صاحب فکر، باید نگاه کنید تکلیفتان را احساس کنید تحلیل داشته باشد. این جور نیست که شما باید منتظر بمانید ببینید رهبری درباره ی فلان شخص یا فلان حرکت یا فلان عمل یا فلان سیاست چه موضهی اتخاذ می کند که بر اساس آن شما هم موضع گیری کنید. نه! این، کار ها را قفل خواهد کرد. رهبری وظایفی دارد... شما هم وظایفی دارید؛ به صحنه نگاه کنید، تصمیم گیری کنید، منتها معیار، عبارت باشد از تقوا. (بیانات رهبر در دیدار دانشجویان ۱۳۹۳)

«انحلال در نظام استکباری»/ اثر سعید زیبا کلام/ انتشارات شهید کاظمی
مجموعه تحلیل چگونگی انحلال انقلاب در نظام استکباری
مجموعه‌ای از مقالات، یادداشت‌ها و مصاحبه‌هایی که از تیرماه ۱۳۹۳ تا تیرماه ۱۳۹۴ درباره سیاست خارجی دولت یازدهم مذاکرات هسته‌ای، توافقنامه لوزان، رویکرد رسانه‌ای دولت، مبنای رویکرد آمریکا به انقلاب اسلامی و گفتمان عدالت‌خواهی نوشته شده است.
 
«خود تحریمی»/ اثر دفتر گفتمان انقلاب اسلامی/ انتشارات شهید کاظمی
این کتاب مشتمل بر بیست مقاله در تبیین ابعاد FATF، اهداف آمریکا از هدایت ایران به‌سوی آن، نقد اظهارات مسئولان دولت در حمایت از FATF، تبعات حقوقی و امنیتی پذیرش این قرارداد برای کشور است. امروز ایران پس از تجربه خسارت‌بار برجام هسته‌ای، در آستانه برجام مالی، کاپیتولاسیون اقتصادی و خسارت محضی قرار دارد. از ابتدای انقلاب اسلامی در کنار مکتب فکری اصیل اسلام ناب، که نماد و رهبر آن امام‌خمینی(ره) بود، خط فکری دیگری وجود داشت که در عین اعلام پایبندی به اصول انقلاب، دارای فاصله‌های جدی با مکتب و ممشای امام راحل بود.
 
امام‌خمینی(ره) که انقلاب را بر اساس اسلام حداکثری و مشی انقلابی بنا نهاده بود و با متحجران و متجددان فاصله‌ای روشن داشت، همواره از قاعدین و نشستگان و خستگان از قیام و مجاهدت در راه رسیدن به آرمان‌های ناب اسلامی و شیعی گله‌مند بود. نمود این گله‌مندی و دردمندی در پیام جام زهر و منشور روحانیت به‌خوبی دیده می‌شود. جریانی همواره از ایستادگی، مجاهدت و مقاومت کناره گرفته و راه پیشرفت را در عبور از «انقلابی بودن» تعریف می‌کردند. ترجمه عینی این خط فکری، و نتیجه عملی آن هضم شدن در هجمه سیری‌ناپذیر دنیای مدرن و قدرت‌های استکباری بود. پذیرش ولایت طاغوت و آقایی حکومت‌های ظلم و جور، یعنی امریکا و غرب، ثمره عملی تبعیت از این جریان بود.
 
«مردم گله‌مندند»/ اثر حسین ایزدی/ انتشارات شهید کاظمی
نگاهی به تحلیل‌ها، توصیه‌ها، نگرانی‌ها و نقدهای مقام معظم رهبری به دولت یازدهم
بازتاب سخنرانی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ۲۷بهمن ۱۳۹۵ پس از حضور باشکوه مردم در راهپیمایی ۲۲بهمن در دیدار با مردم آذربایجان شرقی دربر دارنده تحلیل‌ها، توصیه‌ها، نگرانی‌ها و نقدهای مقام معظم رهبری به دولت یازدهم است. نویسنده در شش فصل به موضوعات مختلفی مانند مؤلفه‌های گفتمان انقلابی و گفتمان انفعالی، تحلیل کلان و قرآنی رهبری از شرایط کنونی کشور، تحلیل‌ها، توصیه‌ها، نقدها و نگرانی‌ها در عرصه اقتصادی، عرصه سیاست داخلی و خارجی، فرهنگ، علم و محیط‌زیست می‌پردازد.
 
«گفتم اعتماد نکنید»/ اثر دفتر گفتمان انقلاب اسلامی/ انتشارات شهید کاظمی
بیانات مقام معظم رهبری و منطق مواجهه ایشان با مسئله هسته‌ای از رویدادهای تاریخی در مسیر پرونده هسته‌ای
تحلیل کلان از شرایط کنونی کشور و انقلاب، دو نگاهِ کلان برای حل مشکلات اقتصادی کشور، تحریم؛ از تهدید تا فرصت، نقد رویکردهای کلان و عملکرد دولت در حوزه سیاست خارجی؛ تصور غلط امکان آشتی با آمریکا، تدابیر مقام معظم رهبری در حوزه سیاست خارجی، مذاکرات هسته‌ای و برجام، تدبیر پس از مذاکرات: بیان ضعف‌های برجام، تجربه‌ها و درس‌های برجام، و پرده آخر: پیش‌بینی افول آمریکا فصل‌های این کتاب هستند. ازجمله آثار نویسنده می‌توان به مردم گله‌مندند، فُطرسانه و ... اشاره کرد.
 
«نفوذ»/ اثر محمد تاجیک رستمی/ انتشارات شهید کاظمی
این اثر که با مقدمه حجت‌الاسلام والمسلمین، مهدی طائب (زید عزه) به رشته تحریر درآمده به بررسی پروژه برنامه‌ریزی شده‌ نفوذ دشمن از دیدگاه مقام‌معظم‌رهبری می‌پردازد و دربردارنده سخنرانی‌ها و دیدگاه‌های ایشان درباره دشمنان و تبلیغات ضداسلامی آنان است. در واقع این کتاب گزیده‌ای از بیانات رهبر معظم‌انقلاب است که بدون هیچ دخل و تصرفی از خرداد ۱۳۶۸ تا دی ۱۳۹۴ در خصوص بررسی پروژه برنامه‌ریزی شده نفوذ دشمن تدوین و در چهار فصل با عناوین زیر تقسیم شده است: فصل اول: ماهیت و اقسام نفوذ دشمن. فصل دوم: اهداف و ابزار دشمنان برای نفوذ. فصل سوم: عوامل ایجاد کننده نفوذ دشمن. فصل چهارم: راه‌های مقابله با نفوذ دشمن
 
«سراب برجام»/ اثر حسین ایزدی/ انتشارات شهید کاظمی
جامع‌ترین اثر در نقد و بررسی برجام و پیامدهای آن از منظر نخبگان کشور
این کتاب دارای پنج فصل و یک ضمیمه است:
فراتر از برجام: تحلیل‌هایی کلان و راهبردی از برجام و مناسبات ایران و نظام سلطه، خسارت محض: بیانات رهبری پیرامون مذاکرات هسته‌ای در دولت یازدهم، در دام برجام: بررسی تحلیلی انتقادی برجام از منظر حقوقی، فنی، سیاسی، اقتصادی، امنیتی، استراتژیک و فقهی،کلید نفوذ: برجام از منظر مقامات و کارشناس‌های امریکایی، فرجام برجام: که شامل سه بخش؛ روزهای پس از برجام، برجام از فراز آفتاب تابان تا فرود تقریباً هیچ (بزک برجام و اعتراف به شکست آن از سوی مسئولان) و فهرست بدعهدی‌های آمریکا در پسابرجام است. و بخش ضمیمه که در آن کتاب‌شناسی مذاکرات در دولت یازدهم و سندی برای ثبت تاریخ سیاسی کشور و منبعی برای پژوهش پیرامون ابعاد گوناگون برجام آمده است.
 
«راز آنچه مرقوم نموده‌اند...»/ اثر مهدی مطلبی/ انتشارات شهید کاظمی
نقد و بررسی توافق ژنو
بدون شک «توافق ژنو» یکی از مهم‌ترین فرازهای سیاست خارجی کشور در سال‌های اخیر است که موافقت‌ها و مخالفت‌های بسیاری را در پی داشته است. لذا ضروری‌ است که متن توافق ژنو به‌دقت بررسی شود تا میزان «دست‌یابی» تیم مذاکره‌کننده دولت یازدهم به «آنچه مرقوم داشته‌اند» مشخص گردد. این کتاب در شش فصل گردآوری شده است، شامل: تاریخچه مذاکرات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران، بررسی نامه‌ای تاریخی، به رسمیت شناختن حقوق هسته‌ای ایران، شکستن دیوار تحریم‌ها در توافق ژنو، بررسی بیانیه سوئیس (توافق لوزان)، بررسی نظرات و خطوط قرمز مقام معظم رهبری درباره مذاکرات هسته‌ای دولت یازدهم.
 
«هلی برن از پشت میز»/ اثر مهدی افراز کنجین/ انتشارات شهید کاظمی
بررسی اهداف راهبردی آمریکا از پیگیری مذاکرات دوجانبه با ایران بر سر مسئله هسته‌ای
یافتن پاسخ‌هایی روشن با محوریت قرار دادن مواضع و تحلیل‌های رسمیِ مقامات، اندیشکده‌ها و نهادهای تصمیم‌ساز در کشور آمریکا، برای پرسش‌هایی که در این موضوع مطرح می‌شود. کتاب در دوازده فصل مجزا به تحلیل موضوع هسته‌ای ایران و موضع آمریکا پرداخته است. «تاریخچه مذاکرات رسمی تهران-واشنگتن پس از پیروزی انقلاب اسلامی»، «برچیدن صنعت هسته‌ای منطقه‌ای ایران»، «تقویت جریان غرب‌گرا»، «مدیریت موازنه تسلیحات اتمی» برخی از عناوین کتاب هستند.
 
«گزارش ناخوانده»/ اثر اندیشکده صدق/ انتشارات شهید کاظمی
واکاوی تعهدات ۱+۵ در توافق ژنو
این کتاب با استفاده از اسناد،‌ پژوهش‌ها،‌ اظهارات و تحلیل‌های اندیشکده‌ها، کارشناسان و دست‌اندرکاران داخلی و خارجی حوزه تحریم، گزارش مستندی را از ساختار و تأثیر تحریم‌ها در حوزه‌های مختلف اقتصادی فراهم نموده و ضمن پر کردن خلأ پژوهشی موجود در این عرصه، به واکاوی تک‌تک تعهدات ۱+۵ در توافق ژنو و دستاورد واقعی آن‌ها در زمینه رفع تحریم‌ها پرداخته است.
 
«پرچم سفید تسلیم ملت ایران»/ اثر سید محمود نبویان/ انتشارات شهید کاظمی
کتاب «پرچم سفید تسلیم ملت ایران» در نقد و بررسی تحلیلی FATF و پیامدهای خطرناک آن برای کشور به نگارش درآمده است. ویژگی این کتاب مختصر استنادات و ارجاعات متعدد آن به متن اصلی توافقنامه FATF است.
 
«چالش هسته ای/ جلد دوم»/ اثر سید محمود نبویان/ انتشارات شهید کاظمی
در جلد اول چالش هسته‌ای، فواید صنعت و انرژی هسته‌ای، تاریخچه صنعت هسته‌ای در ایران قبل از انقلاب، دوره بعد از انقلاب اسلامی تا سال ۱۳۸۲ و از سال ۱۳۸۲ تا مرداد ۱۳۸۴، که آقای دکتر حسن روحانی مسئول پرونده و آقای دکتر ظریف مذاکره‌کننده بوده است بررسی شد. در این جلد ادامه بحث تاریخچه پرونده هسته‌ای ایران را پیگیری می‌شود که شامل فصل هفت و هشت است.
 
«قمار»/ اثر سید محمد مهدی دزفولی/ انتشارات شهید کاظمی
سفر مک فارلین، معاون امنیت ملی رونالد ریگان به تهران و رمزگشایی از یک پرونده
همواره در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، رابطه میان ایران و آمریکا از چالشی‌ترین مسائل سیاست خارجی ایران بوده است که گاهی ردپای پررنگی نیز در سیاست‌های داخلی همانند اقتصاد و مسائل نظامی و امنیتی ایران هم داشته است. اینکه روابط ایران و آمریکا سرانجام به کجا خواهد رسید، برای هیچ‌کس روشن نیست، اما فراز و نشیب‌های رابطه ایران و آمریکا بعد از انقلاب گواه آن است که پیچیدگی‌های روابط میان این دو کشور به‌حدی است که مسائل به‌سادگی حل نمی‌شود و با مرور زمان پیچیده‌تر هم می‌شود.
 
اولین برخورد جدی سیاسی میان ایران و آمریکا پس از تسخیر سفارت آمریکا در تهران، ماجرای سفر رابرت مک فارلین معاون رونالد ریگان به تهران در سال ۱۳۶۵ بود. ماجرای مک فارلین همواره می‌تواند عبرت تاریخی برای بررسی گره کور روابط میان ایران و آمریکا باشد.

«عقب‌نشینی ممنوع»/ اثر مهدی مطلبی/ انتشارات شهید کاظمی
بررسی نظرات مقام معظم رهبری درباره مذاکرات‌هسته‌ای دولت‌یازدهم (از مرداد ۹۲ تا فروردین ۹۴)
یکی از بحث‌های مهمی که در طول تاریخ مذاکرات‌هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۳۸۲ تاکنون مورد توجه محافل سیاسی کشور و عموم توده مردم بوده است، نظر صریح و موضع مقام‌معظم‌رهبری به‌عنوان عالی‌ترین مقام‌سیاسی کشور درباره این مذاکرات بوده است.  مهدی مطلّبی در راستای فهم بهتر و عمیق‌تر نظرات رهبرانقلاب درباره مذاکرات‌هسته‌ای دولت‌یازدهم پرداخته و دستاوردها و خسارت‌های آن را از نگاه ایشان بررسی کرده است تا همگان با عمق نگاه رهبری در مورد این مذاکرات آشنا شوند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها