چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۱
افزایش بیش از ۱۰۰ کتابخانه در هر سال / لزوم اصلاح قانون تأسیس نهاد کتابخانه‌ها

دبیرکل نهاد کتابخانه‏های عمومی کشور با حضور در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با ارائة گزارشی از تاریخچه و مشکلات نهاد خواستار کمک از نمایندگان مجلس یازدهم شورای اسلامی برای حل مشکلات قانونی و تأمین اعتبارات شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، به نقل از نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، در این جلسه کمیسیون که به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین آقاتهرانی و حضور اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس تشکیل شد، علیرضا مختارپور با اشاره به مشکلات نهاد درخصوص تأمین حقوق و مزایای کتابداران مطابق دیگر دستگاه‌های فرهنگی، تأمین منابع کتاب، نشریات و منابع الکترونیک، بودجه عمرانی برای تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام، رفع مشکلات و نواقص قانون تأسیس نهاد و و دیگر مسائل مبتلا‏به نهاد گفت: علیرغم تمامی این مشکلات در طول ۶ سال اخیر، نهاد کتابخانه‌های عمومی هم از نظر توسعه کتابخانه‌های جدید نهادی و هم در جلب مشارکت دستگاه‌های عمومی و خیّران، موفق به افزایش بیش از  ۱۰۰ کتابخانه در هر سال شده‌است.
 
وی در ادامه انجام فعالیت‌های فرهنگی متعد ازجمله نشست‌های کتاب‏خوان، گسترش فعالیت بخش‌های کودک و نوجوان، توسعه بخش نابینایان، برگزاری گسترده و موفق جشنواره کتابخوانی رضوی، تقدیر از نویسندگان، تأسیس محافل ادبی، فعالیت گسترده در فضای مجازی، مخصوصاً‌ پس از شیوع بیماری کرونا و هزاران برنامه موفق کتابخانه‌ها و کتابداران در کتابخانه‌های عمومی کشور تشریح کرد.
 
علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با ارائه گزارش فعالیت‌ها، مسائل و مشکلات نهاد به تشریح تلاش نهاد در دو موضوع اساسی اصلاح قانون نهاد و پیش‌بینی بودجه برای سال ۱۴۰۰ تاکید کرد: نکات اصلاحی موردنظر برای اصلاح قانون نهاد را به کمیسیون فرهنگی تقدیم کرده‏ایم و در مورد بودجه سال ۱۴۰۰ نیز از آغاز سال تاکنون با جلسات متعدد با بیش از یک 100 نماینده محترم علیرغم شرایط کرونایی کشور و حضور در جلسات مجامع نمایندگان برخی استان‌ها پیگیری تحول اساسی در بودجه نهاد هستیم.
 
در ادامه این نشست برخی از نمایندگان کمیسیون فرهنگی مجلس با اعلام حمایت کامل و همه جانبه از نهاد در دو موضوع رفع نواقص قانونی و بهبود اعتبارات و بودجه به بیان نقطه نظرات خود در برخی موضوعات پرداختند.


 
حجت‌الاسلام سیّدرضا تقوی در این نشست ضمن توجه به گزارش‌های ارائه شده از اقدامات نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بر لزوم انعکاس رسانه‌ای این نشست برای تأکید بر حمایت کمیسیون فرهنگی از موضوع کتاب و کتابخوانی و کتابخانه‌ها تاکید کرد.
 
لزوم توجه و درک مسئولین بخش‏های مختلف کشور به موضوع فرهنگ، ضرورت اصلاح قانون نهاد برای رفع مشکلات قانونی، گزارش پروژه‌های نیمه تمام هر شهر به نماینده آن شهر از سوی نهاد، بهره‌گیری از منابع مفید و غیرقابل استفاده موجود در برخی کتابخانه‌های بزرگ مثل کتابخانه مجلس و کتابخانه ملی،  استفاده از ظرفیت اهدای کتاب توسط مردم در هفته کتاب، استفاده دستگاه‌های دیگر در مسابقات کتابخوانی از نظر کارشناسی نهاد و بهره‏گیری از کمک سازمان اوقاف از‌جمله سخنان محوری حجت‌الاسلام سیّدرضا تقوی در این نشست بود.


 
همچنین غلامرضا منتظری در ادامه پیشنهاد تشکیل جلسة کمیسیون فرهنگی با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر دستگاه های مرتبط برای رسیدگی و حل مشکلات نهاد را مطرح کرد.


 
سیّد‌علی یزدی‌خواه با اشاره به امکان استفاده نهاد در تبدیل برخی فضاهای قابل استفاده برای فعالیت تجاری برای تأمین نیازهای نهاد بر لزوم معافیت کتابخانه‌ها از عوارض و هزینه‌های َآب و برق و گاز تاکید و پیشنهاد در نظر گرفتن سهمی از مالیات بر ارزش افزوده برای تأمین اعتبارات مورد نیاز نهاد را ارائه کرد.


 
همچنین زهره‌سادات لاجوردی نیز بر لزوم کمک به وضع معیشتی و اداری کتابداران تاکید کرد.    
 
 
احمد راستینه، دیگر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ضمن توجه به اهمیت اصلاح قانون نهاد برای رفع مشکلات خواستار تشریح موضوع توسعة کتابخانه‌ها از محل منابع تملک و بودجه‌های عمرانی استانی شد.


 
حجت‌الاسلام مبلّغی نیز در ادامه این نشست کمک به نهاد را در رفع مشکلات کتابخانه‌ها و کتابداران موثر دانست.


 
حسین میرزایی دیگر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بر لزوم توجه و گسترش فرهنگ مطالعه و کتابخوانی تاکید کرد.
 
حجت‌الاسلام آقا تهرانی، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در پایان ضمن تشکر از تلاش‏های نهاد، بر بررسی سریع مشکلات قانونی نهاد و کمک به رفع آن‌ها و نیز توجه به نهاد در بودجه ۱۴۰۰ تأکید کرد.
 

گفتنی است در این نشست حجت‌الاسلام ملکی، مدیرکل امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین امین  متولیان معاون برنامه ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد، هوتن والی نژاد معاون مالی و اداری نهاد، هادی امیری مدیرکل عمرانی نهاد و هادی ناصری، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران حضور داشتند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها