جمعه ۱۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۵
​برنده جایزه بزرگ رمان آکادمی فرانسه معرفی شد

جایزه بزرگ رمان آکادمی فرانسه 2019 به رمان «تمدن‌ها» نوشته لوران بینه تعلق گرفت.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از لیورابدو- رمان«تمدن‌ها» سومین رمان لوران بینه، نویسنده فرانسوی که از سوی انتشارات گراسه منتشر شده بود جایزه بزرگ رمان آکادمی فرانسه در سال 2019 را برنده شد.

رمان «تمدن‌ها» نوشته لوران بینه با کسب 10 رای مثبت از سوی هیئت داوران و در رقابتی نزدیک با رمان «جزیره آخرین انسان» نوشته برونو دو کسول که 8 امتیاز گرفته بود به عنوان برنده شناخته شد. رمان «روز شجاعت» نوشته بریژیت ژیرو از انتشارات فلاماریون، سومین نامزد موجود در فهرست نهایی این جایزه بود که روز 10 اکتبر معرفی شده بودند.

 بینه پس از دریافت جایزه گفت «همیشه در هر جایزه‌ای شانسی وجود دارد. فرصتی برای اینکه کتابت دیده شود». هلن کاره دانکاس، عضو دائمی آکادمی فرانسه نیز ضمن تجمید از رمان «تمدن‌ها» آن را مثل «بازی ذهن و روح» توصیف کرد.

«تمدن‌ها» داستانی از ژانر تاریخ‌جایگزین است که با نگاه به تاریخ نوشته شده و تاریخ جهان و جهانی شدن را به روشی معکوس از نو بازگو کرده است.

جایزه بزرگ آکادمی رمان فرانسه با ارزش مالی 10 هزار یورو، افزایش فروش رمان برنده را تا سقف بیست هزار نسخه در فرانسه تضمین می‌کند.

لوران بینه، استاد دانشگاه و نویسنده فرانسوی 41 ساله و فرزند یک تاریخ‌شناس است. او در سال 2010 برای اولین رمانش با عنوان «هایدریش مغز هیلمر است» که به زبان فارسی نیز ترجمه شده برنده جایزه گنکور رمان‌اولی‌ها شد. دومین رمان او با عنوان «هفتمین کارکرد زبان» نیز که در سال 2015 منتشر شده بود جایزه انترالیته و جایزه فناک فرانسه را برای او به ارمغان آورد.

آکادمی فرانسه هرسال چندین جایزه را برای ترویج زبان فرانسه در نظر می‌گیرد که جایزه بزرگ آکادمی فرانسه از مهم‌ترین‌شان است. این جایزه که از مهم‌ترین جوایز ادبی فرانسوی نیز است در سال 1918 میلادی تاسیس شد و هر ساله از سوی فرهنگستان زبان فرانسه به برنده‌اش تعلق می‌گیرد.

جایزه بزرگ رمان آکادمی فرانسه سال گذشته به کامیی پاسکال برای رمان «تابستان چهار پادشاه» تعلق گرفت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها