دوشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۱
اعلام موجودیت گروه مستقل داستان مشهد

روزهای پایانی هفته‌ گذشته، روزهای فرهنگی پرباری برای شهر مشهد بود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)روز سه‌شنبه ۱۲ تیر ماه نشستی با حضور لیلی گلستان در محل کافه کتاب آفتاب در گذر گلستان کتاب مشهد برگزار شد. استقبال علاقمندان از این برنامه و از حضور این مترجم نامی که نامش یادآور نام بزگان بسیار دیگری‌است، به اندازه‌ای بود که عده‌ی زیادی به دلیل کمبود جا در بیرون از فضای محل نشست سخنان لیلی گلستان را دنبال می‌کردند. 

روز چهارشنبه ۱۳ تیر و در آستانه‌ی روز قلم این شهر شاهد دو نشست فرهنگی بود. یکی نشستی با حضور علی اکبر شیروانی تدوینگر مجموعه‌ی " تماشای شهر" بود که در محل پردیس کتاب مشهد انجام پذیرفت. و  دیگری جشن رونمایی از مجموعه داستان "افتاده‌بودیم در گردنه حیران".

آیین رونمایی وجشن امضای نخستین کتاب حسین لعل بذری همزمان با اولین نشست عمومی "گروه مستقل داستان مشهد" برگزار شد و لعل بذری و دوستانش که مدتی است فعالیت‌های فرهنگی خود را در مشهد آغاز نموده‌اند، با برگزاری این نشست، رسما موجودیت خود را اعلام نمودند. 

 این مراسم، که عصر روز چهارشنبه ۱۳ تیر در محل هتل آبان مشهد برپا بود دربردارنده‌ی بخش‌های مختلفی داشت که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 
_ اعلام موجودیت گروه مستقل داستان مشهد با قرائت مانیفست گروه که دربردارنده‌ی تعریف، اهداف و توانمندی‌های گروه بود

_ نشست تخصصی داستان مشهد با حضور عبدالله کوثری مترجم نام آشنای ساکن مشهد و دو مهمان ویژه یعنی  بهناز علی‌پور گسکری و علی عبداللهی. در این میزگرد ادبی، سوالاتی در زمینه‌ی نقش ترجمه، جریان شناسی داستان مشهد، نقش نویسندگان در واژه‌سازی و فرهنگستان ادب و... مطرح شد و کارشناسان حاضر به این پرسش‌ها پاسخ دادند. بخش دیگری از این برنامه که  با اهدای لوح تقدیر و هدایایی از جانب گروه مستقل داستان مشهد همراه بود، مراسم تجلیلی بود از سه تن از برجسته‌ترین چهره‌های فرهنگی یعنی آقایان عبدالله کوثری، قاسم صنعوی و محسن میهن دوست به پاس یک عمر فعالیت فرهنگی و تجلیل از مجتبی هژبری نویسنده‌ جوان اسفراینی به دلیل کسب مقام در جشنواره فرشته و نیز تشکیل حلقه‌ی داستانی قدرتمندی در شهرستان اسفراین. 

_ بخش پایانی این مراسم به آیین رونمایی از مجمومه‌داستان افتاده‌بودیم در گردنه حیران نوشته حسین لعل بذری اختصاص یافت.

در حاشیه‌ی این نشست، نمایشگاه و فروشگاه کتابی از آثار نویسندگان گروه برپا بود که رسانه‌ی "هنر مشهد" (کارگردان و مجری هنری مراسم) تمام کتب را خریداری نمود و در همان نمایشگاه به حاضران متقاضی هدیه نمود. 

اما گروه مستقل داستان مشهد در روز چهارشنبه ۱۴ تیر و همزمان با روز قلم، برنامه‌ی دیگری نیز برای دومین روز اعلام موجودیت رسمی خود تدارک دیده‌بود. این برنامه که با همکاری انجمن ادبی ماتیکان و در محل کافه کتاب سلام مشهد برگزار شد، جلسه نقد کتاب "ما اینجا داریم می‌میریم" نوشته‌ نویسنده‌ مشهدی ساکن تهران، مریم حسینیان بود. حسن ختام هفته‌ی فرهنگی پربار مشهد،  نشست صمیمانه‌ تقی‌زاده‌ی خامسی شهردار این شهر با تعدادی از نویسندگان و چهره‌های فرهنگی این شهر بود که جمعه شب در محل کتابخانه قلم انجام گرفت. این دیدار خصوصی که اعضای گروه نوپای داستان مشهد و نویسندگان دیگری از طیف‌های مختلف و نیز چهره‌های فرهنگی برجسته‌ای چون دکتر محمدجواد یاحقی و دکتر برادران در آن حضور داشتند، پس از گفت و شنود شهردار و حاضران، با ضیافت شام در واپسین ساعات جمعه ۱۵ تیر به پایان رسید

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها