پنجشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۴
منصور علیمرادی برای نوجوانان از قلعه سموران می‌گوید

کتاب «قلعه سموران» نوشته منصور علیمرادی از سوی نشر نون برای نوجوانان منتشر شد.

منصور علیمرادی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) درباره تازه‌ترین اثرش گفت: نشر نون کتاب «قلعه سموران» من را با تصویرگری زینب امیری مقدم برای نوجوانان منتشر کرده است که به نوعی بازآفرینی یک افسانه کهن جنوبی است.
 
این نویسنده و پژوهشگر ادبیات عامه افزود: من این افسانه را در ناحیه تمگران در 30 کیلومتری جنوب شهر قلعه‌گنج ضبط کرده‌ام. راوی آن پیرمردی به نام محمد کشتکار بود که در آن زمان حدود 74 سال داشت. البته در مجموعه «افسانه‌ها» هم به این افسانه اشاره کرده‌ام.
 
وی افزود: در «قلعه سموران» این افسانه را بازآفرینی کرده‌ام که 20 درصد آن خود افسانه و 80 درصد آن چیزهایی است که بر مبنای سنت قصه‌گویی کهن به آن اضافه کرده‌ام. همچنین بخش‌های طنز هم دارد.
 
به گفته علیمرادی در این کتاب ماجرای پسر نوجوانی مطرح می‌شود که به دنبال آهویی در شکارگاه می‌افتد و در آنجا سال‌های سال از خان‌های خطرناکی مانند غار دیو، قلعه دزدان و قلعه سموران می‌گذرد. قلعه سموران نام قلعه‌ای است در ناحیه کوهستانی در شرق شهرستان عنبرآباد. این قلعه هنوز در پرده‌ای از راز و رمز و ابهام است و تابحال تحقیقات گسترده‌ای روی آن انجام نشده است.
 
منصور علیمرادی از نویسندگان حوزه بزرگسال است که براي نوجوانان، جداي از «قلعه سموران»، رمان «ساندویچ برای حیدر نعمت‌زاده» را هم در نشر هوپا منتشر كرده است كه در مدت كوتاهي به چاپ چهارم رسيده است.

ازجمله آثار او اين نويسنده و پژوهشگر می‌توان به «افسانه‌ها»، «آداب و رسوم»، «تاریک ماه»، «نام دیگرش باد است»، «فرهنگ بزرگ ضرب‌المثلهای حوزه هلیل رود» و «اشعار و ترانه‌های شفاهی» اشاره کرد.


 
انتشارات نون، کتاب «قلعه سموران» را در قالب 104 صفحه با شمارگان هزار نسخه و قیمت 100 هزار ریال منتشر کرده است.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • محسن يزدي ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۲
    داستان بزرگسال را ويران كردند حالا آمده اند كودك و نوجوان.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها