شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۹
خانواده‌های سلطنتی در نگاه نویسندگان

روزنامه گاردین در گزارشی 10 عنوان کتاب مهم و تاریخی درباره خانواده‌های سلطنتی در کشورهای مختلف را معرفی کرده که شما را در ادامهد به خواندن آنها دعوت می‌کنیم.

 به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از گاردین، کتاب‌هایی که نویسندگان درباره خانواده سلطنتی می‌نویسند کمتر شبیه کار نقاشان است چون به هیچ وجه سفارش مستقیم خود پادشاهان نیست. 
در اینجا به نظر روزنامه گاردین 10 مورد از بهترین کتاب‌هایی که با موضوع خانواده‌های سلطنتی نوشته شده است که را مرور می‌کنیم: 

1. نیکولاس و الکساندرا / نوشته رابرت ماسی (1968) 
 داستان درام آخرین تزار روسیه و خانواده‌اش در  اوایل قرن بیستم را روایت می‌کند. ماسی در این روایت کلاسیک از تاریخ روسیه با توجه به بیماری پسر خودش و تشابه آن با خانواده سلطنتی برای مخاطب می‌گوید که چگونه رومانوف‌ها سرنگون شدند. 

2. یک زن غیرمعمولی: ملکه فردریک/ نوشته هانا پاکولا (1996) 
داستان دختری به نام «ویکی» دختر ارشد ملکه ویکتوریا پادشاه انگلیس، در این کتاب روایت می‌شود که به اعتقاد نویسنده داستانی شبیه تراژدی‌های نمایشنامه‌های شکسپیر است. ویکی برای برقراری صلح در اروپا مجبور می‌شود با پسر پادشاه پروس ازدواج کند و به خاطر همین بیشتر کتاب تفاوت فرهنگی انگلیس و آلمان را می‌گوید. او وقتی صاحب پسری می‌شود که امپراطور آینده آلمان است، حوادث تاریخی به گونه‌ای دیگر رقم می‌‌خورد. 

3. ویرانی یک پرنسس / ترجمه کاترین ورملی (1912) 
کتاب داستان اصلی چگونگی سقوط و نابودی خانواده سلطنتی در کشور فرانسه است که از دید یک شاهد عینی کلیدی، دختر ماری آنتونت آخرین ملکه فرانسه قبل از انقلاب کبیر این کشور روایت شده است. او تنها عضو خانواده سلطنتی بود که در جریان انقلاب کبیر فرانسه زنده ماند و در زندان تجربیاتش درباره خانواده سلطنتی را نوشت. با خواندن این کتاب به سادگی می‌شود فهمید که انقلاب فرانسه با چه سرعتی اتفاق افتاده است. 

4. برتی، روایتی از زندگی ادوارد هفتم/ نوشته جین رایدلی (2013) 
پرنس جوان عیاش و خوشگذران در حالی با 50 زن رابطه مستقیم و غیر مستقیم دارد که همسرش الکساندرا در خاموشی خود شکنجه می‌شود. رفتارهای پرنس جوان خانواده سلطنتی را آزار می‌دهد. بعد از مرگ ملکه ویکتوریا پرنس ادوارد هفتم بر تخت می‌نشیند که نویسنده به خوبی توانسته نوع حکومتش را روایت کند. 

5. سه امپراطور / نوشته میراندا کارتر (2009) 
در این کتاب داستان زندگی سه پادشاه مختلف در سه کشور مختلف اروپای نوین روایت می‌شود. قیصر ویلهم دوم، جرج پنجم و تزار نیکولاس دوم همگی در اوج پادشاهی خود بودند که اروپا شاهد حوادث ناگواری می‌شود که قاره سبز را با دگرگونی مواجهه می‌کند. 

6. ملکه ویکتوریا / نوشته لیتون استراچی (1021) 
بیوگرافی همراه با تصویر داخل این کتاب به میزان نوسان در خانواده سلطنتی دوران ویکتوریا می‌پردازد. نویسنده بیشتر از خود ملکه روی اطرافیان و روابط مخفیانه و نامشروع آنها تمرکز می‌کند. 

7. ملکه برفی / نوشته فیلیپا گرگوری (2009) 
در یک مجموعه رمان، جنگ بین عمو زاده‌های سلطنتی توسط نویسنده این کتاب گفته می‌شود که در کشور انگلیس اتفاق می‌افتد. دختران سلطنتی مثل آنا ناویل، مارگارت بیفورت در کنار الیزابت در جستجوی قدرت هستند. 

8. عمارت گرگ‌ها / هیلاری مانتل (2009) 
در این کتاب مانتل نویسنده مشهور انگلیس هرچند روایت زنده‌ و مستندی از دادگاه تئودور را برای مخاطب ارائه می‌کند ولی بیشتر به زندگی هنری هشتم و زندگی خصوصی‌اش می‌پردازد. در سخنرانی‌هایی که نویسنده به سبک هیتلر نوشته است، سعی می‌شود رمانی تاریخی دراماتیک برای مخاطب ساخته و پرداخته شود. 

9. جاده سلطنتی به فاترینگای/ نوشته جین پلدی (1955) 
این کتاب رمانی تاریخی و داستان گونه از زندگی ماری، ملکه اسکاتلند است که همه چیز را درباره تاریخ این کشور بازگو می‌کند. ماری ملکه سابق فرانسه وقتی پایش به خاک اسکاتلند می‌رسد به زودی گرفتار روابطی می‌شود که حرف و حدیث‌های زیادی درباره خانواده سلطنتی شروع می‌شود. 

10. داستان زندگی من / نوشته ماری ملکه رومانی (1934-1935) 
به عنوان یکی از فرزندان ملکه ویکتوریا، ماری یکی از بخش‌های اصلی چرخه خانواده‌های سلطنتی در اروپا محسوب می‌شود که در کشورهای مختلف ملکه بودن را تجربه کرده است. وی در این کتاب خاطراتش را به عنوان ملکه رومانی و دختر ملکه انگلیس درباره اطرافیانش بازگو می‌کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها