کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

​داستان تنها نجات‌یافته از گورهای دسته‌جمعی انفال

13 آذر 1397 ساعت 11:16

کتاب «از گور برگشته (تیمور،‌ تنها نجات یافته گورهای دسته‌جمعی انفال)» گوشه‌هایی از جنایات و نسل‌کشی حزب بعث علیه کوردهای عراق را به تصویر می‌کشد.


به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب «از گور برگشته (تیمور،‌ تنها نجات یافته گورهای دسته‌جمعی انفال)» خاطرات احمد تیمور عبدالله از نسل‌کشی حزب بعث در جریان عملیات انفال بوده که به قلم عارف قربانی به زبان کوردی تالیف و مرتضی مرادی آن‌را به فارسی ترجمه کرده است.
 
در بخشی از مقدمه مترجم کتاب درباره عملیات انفال، آمده است: «آمارهای تایید شده حاکی از آن است که در طی عملیات هفت‌ماهه انفال و در استان‌های سلیمانیه، اربیل، کرکوک، دیاله، نینوا و صلاح‌الدین، بیش از 4200 روستا نابود و بیش از 182 هزار تن از مردم بی‌دفاع کورد توسط ارتش و نیروهای امنیتی عراق به قتل رسیدند. عملیات انفال از نظر وسعت، حجم کشتار و شدت وحشیگری از نظر بسیاری از کشورها و سازمان‌های بین‌المللی، یکی از فجیع‌ترین جنایات علیه بشریت به ثبت رسیده است. بیشتر قربانیان انفال از دو شهر «چمچال و کلار» بودند و استفاده از سلاح‌های شیمیایی و بمباران شیمیایی حلبچه طی این عملیات صورت گرفت... انفال پس از گذشت سه دهه همچنان زنده است و قربانی می‌گیرد. براساس مطالعات آکادمیک و تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده، موارد بسیاری از بیماری‌های وراثتی در نتیجه انفال گزارش شده‌اند. بنیان‌های کشاورزی برخی مناطق تخریب و زمین‌های زیادی مشکوک به آلودگی هستند. مناطق مین‌گذاری شده نیز بخش دیگری از این جنایات به‌حساب می‌آیند که علاوه بر زیان‌های مالی و جانی، آثار روانی و اجتماعی آن‌را نیز می‌توان مشاهد کرد.»
 
نخستین چاپ کتاب «از گور برگشته (تیمور،‌ تنها نجات یافته گورهای دسته‌جمعی انفال)» در 142 صفحه با شمارگان یک‌هزار نسخه به بهای 17 هزار تومان از سوی انتشارات ماهتاب غرب راهی بازار نشر شده است.
 
 


کد مطلب: 268605

آدرس مطلب :
https://www.ibna.ir/fa/tolidi/268605/داستان-تنها-نجات-یافته-گورهای-دسته-جمعی-انفال

ایبنا
  https://www.ibna.ir