?> ?> برنامه‌ریزی برای مراسم یادروز حافظ در شیراز | ایبنا
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس اعلام کرد: برنامه‌های فرهنگی یادروز حافظ با محوریت دبیرخانه دائمی رویدادهای گردشگری با 9 شهر خواهرخوانده بین‌المللی شیراز برگزار می‌شود.
برنامه‌ریزی برای مراسم یادروز حافظ در شیراز
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در فارس، نشست هم‌افزایی و برنامه‌ریزی یادروز بزرگداشت خواجه حافظ شیرازی با حضور مسئولان دستگاه‌های اجرایی مرتبط، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس، اداره‌ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و شهرداری و شورای اسلامی شهر شیراز با میزبانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برگزار شد.
 
هادی شه‌دوست شیرازی، مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس در نشستی که به‌منظور هم‌افزایی و برنامه‌ریزی برنامه‌های بزرگداشت حافظ برگزار شد، اظهار کرد: استفاده از ظرفیت شبکه‌های برون مرزی و اطلاع‌رسانی در سطح بین‌المللی برای برگزاری روز بزرگداشت خواجه حافظ شیرازی نقش مؤثری را در معرفی بیشتر لسان‌الغیب دارد.
 
مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان فارس بیان کرد: دستگاه‌های متولی فرهنگی استان با انسجام‌بخشی و همکاری متقابل به برنامه‌های گرامیداشت ناظم الاولیاء حافظ شیرازی هم‌افزایی بیشتری بخشند.
 
شه‌دوست شیرازی افزود: پیش‌بینی می‌شود اجرای برنامه‌های فرهنگی با محوریت دبیرخانه دائمی رویدادهای گردشگری با 9 خواهرخوانده بین‌المللی شهر شیراز صورت گیرد.

او اظهار کرد: شایسته است در راستای معرفی هرچه بیشتر خواجه شمس‌الدین حافظ شیرازی به عموم مردم، نگارخانه بزرگ شهری با استفاده از ظرفیت تبلیغات شهری اجرایی شود و تقویم جامع برگزاری برنامه‌های گرامیداشت این فخر زبان فارسی به مردم ارائه شود.
 
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس هم در این نشست با بیان این‌که امسال پیشنهادهای مرکز حافظ‌شناسی در برگزاری برنامه‌های بزرگداشت حافظ با محوریت حافظ و هنر است، گفت: برنامه‌های ویژه‌ای با نگاه فرهنگی و هنری برای یک هفته در شهرستان‌های استان برگزار خواهد شد.
 
صابرسهرابی، افزود: همه تلاش ما بر این پایه است که بتوانیم برنامه‌های هفته بزرگداشت حافظ را امسال، شادی‌آفرین و امیدافزا و نگاهی شهروندمدار برگزار کنیم.
 
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس ادامه داد: برنامه‌های بزرگداشت یادروز حافظ، پس از نهایی شدن توسط دستگاه‌های متولی، در نشست خبری به آگاهی همه مردم خواهد رسید.
 
در ادامه مدیر گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی شهرداری شیراز با استقبال از برنامه‌های پیشنهادی سایر دستگاه‌ها، بیان کرد: با توجه به اینکه امسال برنامه‌های بزرگداشت حافظ شیرازی با محوریت هنر است، باید مقوله هنر از دید غزل‌های خواجه حافظ شیرازی را به نمایش بگذاریم.
 
امیرحسین حکمت‌نیا با بیان اینکه بازتاب غزلیات حافظ شیرازی در خلق هنرهای سنتی و صنایع‌دستی از اهمیت به‌سزایی برخوردار است، افزود: رویدادهایی با محوریت 7 شب، 7 غزل و 7 هنر در مجموعه حافظیه می‌تواند در معرفی هر چه بیشتر فرهنگ و هنر شیراز کمک کند.
 
او اظهار کرد: بهتر است در کنار آئین بزرگداشت خواجه حافظ شیرازی از هنرمندان آرایه‌های معماری و هنرهای وابسته به مجموعه حافظیه نیز تکریم شود.
 
محمد فرخ‌زاده، رئیس کمیسیون گردشگری و زیارت شورای اسلامی شهر شیراز استفاده از  ظرفیت‌های بین‌المللی را مهم دانست و گفت: حافظ می‌بایست بیش‌از‌پیش به مردم شیراز و جهان معرفی کرد و این فقط با استفاده از ظرفیت‌های رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی عملیاتی می‌شود.
 
فرخ زاده افزود: در شرایط کرونایی باید با استفاده از میدان‌گاه‌های شیراز در برگزاری رویداد‌های شهری به‌ویژه رویدادهای معرفی خواجه حافظ شیرازی استفاده کرد و نباید از ظرفیت اقشار مختلف جامعه در معرفی میراث‌فرهنگی ناملموس غافل ماند.
 
مرتضی جعفری، رئیس سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری شیراز نیز در این جلسه با بیان اینکه مسیرهای گردشگری ادبی در شیراز تنظیم شده است، افزود: «با استفاده از ظرفیت راهنمایان گردشگری ادبی آموزش دیده توسط مدیریت گردشگری این سازمان در راستای معرفی هر چه بهتر شیراز با محوریت گردشگری ادبی اقدام خواهد شد.
 
معاون شهردار شیراز با استقبال از دبیرخانه دائمی رویدادهای گردشگری، گفت: «اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس با عملیاتی کردن این دبیرخانه در راستای رویدادهای فرهنگی و هنری با محوریت مأموریت‌های میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قدمی بزرگ و فاخر در توسعه گردشگری برداشته است.
کد مطلب : ۳۱۰۴۳۲
https://www.ibna.ir/vdcaewneu49n6y1.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

هفته کتاب 1400
بزرگداشت حافظ
بهارانه کتاب