با حضور آیت‌الله ناصری

کتاب «ادبستان کساء» رونمایی شد

کتاب «ادبستان کساء» شامل 70 نکته تربیتی از حدیث شریف کساء با محوریت خانواده در آئینی با حضور آیت‌الله ناصری رونمایی شد.  
کتاب «ادبستان کساء» رونمایی شد
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، آیت‌الله ناصری؛ استاد اخلاق حوزه علمیه در آئین رونمایی از «ادبستان کساء»، ضمن تجلیل از نویسنده کتاب برای انتخاب این سبک در راستای نشر فضائل اهل‌بیت(ع)، گفت: حدیث کساء، روایتی بسیار معتبر و موثر محسوب می‌شود که برای برآورده شدن حوائج و رفع مشکلات، مداومت بر خواندن آن نافع است. ضمن اینکه ترویج نام و یاد حضرت زهرا (س) و امیرالمومنین (ع) عملی ارزشمند به حساب می‌آید.
 
وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: وظیفه اهل علم این است که تلاش کنند از طریق ارتباط با ولایت، مراتب توحید را طی کنند. برای این کار، به انقلاب درونی نیاز است؛ یعنی توبه از اعمال گذشته، انجام واجبات، ترک محرمات، خلوص در عمل و استغاثه به امام زمان (عج) در جمیع مشکلات.
 
این استاد اخلاق حوزه علمیه، بیان کرد: امام زمان (عج) نماینده حضرت حق در عالم وجود است. عالمی که ما در آن زندگی می‌کنیم، یک ماه و یک خورشید دارد، ولی عوالمی هست که چهل ماه و چهل خورشید دارند و حضرت مهدی (عج)، امام آن عوالم نیز هستند. بنابراین، ارتباط با امام زمان (عج) بسیار مهم است و باید مورد توجه قرار گیرد.
 
آیت‌الله ناصری ادامه داد: برای داشتن خلوص در عمل باید فکر کنیم چه کاری می‌توانیم انجام دهیم تا خلوص وارد قلب‌مان شود. انجام واجبات و ترک محرمات سهل است، این خلوص است که اهمیت زیادی دارد و با توسل به امام زمان (عج) می‌توان به آن دست یافت.

 

حجت‌الاسلام علی صغیرا، مولف کتاب «ادبستان کساء» نیز در این آئین، با بیان اینکه در جلسات روضه‌خوانی بیشتر مصیبت حضرت زهرا (س) برای مردم بیان شده، گفت: این کتاب براساس حدیث امام زمان (عج) که می‌فرمایند: «همانا دختر رسول خدا الگوی خوب من است» به رشته تحریر درآمده و اگر بخواهیم شرایط ظهور را فراهم کنیم، جامعه ما باید از حضرت زهرا (س) الگو بگیرد.
 
وی افزود: در حدیث کساء، وقتی حضرت زهرا (س) می‌خواهند از ورود پدرشان خبر دهند، می‌گویند: «دَخَلَ عَلَیَّ اَبی رَسول الله، پدرم رسول خدا بر من وارد شد» که نشان‌دهنده ولایت پدر بر فرزند است. وقتی می‌خواهند از آمدن فرزندشان صحبت کنند، می‌گویند: «وَ اِذا بِوَلَدیَ الحَسَن قَد اَقبَلَ، و هنگامی که فرزندم حسن آمد» که نشان می‌دهد در اسلام، فرزندسالاری وجود ندارد. همچنین وقتی از ورود همسرشان خبر می‌دهند، می‌گویند: «فَاَقبَلَ عِندَ ذلِک اَبوالحَسَن عَلیُ بنُ اَبی‌طالِب.» در واقع کنیه همسر خود را به‌کار برده و ایشان را مدح می‌کنند.
 
این پژوهشگر دینی با اشاره به برخی نکات تربیتی در حدیث کساء، اظهار کرد: وقتی امام حسن (ع) به مادر خود سلام می‌کنند، حضرت زهرا (س) با دو واژه به ایشان جواب می‌دهند و در پاسخ به سلام امام حسین (ع)، سه واژه به‌کار می‌برند. این نشان می‌دهد که بچه‌های کوچک نیاز بیشتری به ارتباط کلامی دارند؛ ولی وقتی حسنین (ع) نزد پیامبر (ص) می‌روند، ایشان در پاسخ به سلام هر دو نفر، دو واژه به‌کار می‌برند، چون در حدیثی از امام صادق (ع) آمده است که در حضور یک فرزند نباید به فرزند دیگر توجه بیشتری نشان داد، چون باعث حسادت می‌شود.
 
وی با بیان اینکه از حدیث کساء می‌توان مطالب و نکاتی درباره نگاه‌درمانی و گفت‌وگو درمانی در خانواده استخراج کرد، گفت: در کتاب «ادبستان کساء» به برخی از فضائل حضرت زهرا (س) نیز اشاره شده است، مانند اینکه اگرچه حضرت موسی کلیم‌الله بود و می‌توانست سخنان خدا را بشنود، ولی حضرت زهرا (س) سخنان خدا با ملائکه را نیز می‌شنیدند و واژه «معدن الرساله» نشان می‌دهد که مقام ایشان از رسولان بالاتر است.
 
حجت‌الاسلام صغیرا، تصریح کرد: در پشت جلد کتاب، سخنی از آیت‌الله بهجت (ره) درباره حدیث کساء نقل شده، به این صورت که: عجائب و غرائبی در حدیث کساست، خدا می‌داند کسی بشمارد که چقدر معجزه در آن است، خیلی کار بزرگی کرده است. ضمن اینکه معجزات کلامی نیز در حدیث کساء بیان شده، مانند اینکه خورشید مضیئ است، یعنی از ذات خود نور دارد و ماه منیر است، یعنی نور را انعکاس می‌دهد. همین‌طور می‌توان به در گردش بودن فلک اشاره کرد. این‌ها مطالبی است که بشر در 1400 سال پیش از آن‌ها آگاهی نداشت، ولی حضرت زهرا (س) در حدیث کساء به آن‌ها اشاره کرده‌اند.
 
کتاب «ادبستان کساء» که به قلم حجت‌الاسلام علی صغیرا از سوی انتشارات مهرستان به چاپ رسیده، با گذشت یک ماه از انتشار، به چاپ 40 و شمارگان 45 هزار نسخه رسید و یک دوره مسابقات ملی نیز براساس محتوای کتاب طراحی و در حال اجرا است.
کد مطلب : ۳۰۱۵۲۶
https://www.ibna.ir/vdcewz8xpjh87ni.b9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پرونده جایزه کتاب سال