کتاب هنر نقالی در ایران، به قلم سهیلا نجم و منتشرشده در مؤسسه متن (انتشارات فرهنگستان هنر)، به چاپ دوم رسید.
کتاب «هنر نقالی در ایران» به چاپ دوم رسید
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب هنر نقالی در ایران، به قلم سهیلا نجم و منتشرشده در مؤسسه متن (انتشارات فرهنگستان هنر)، به چاپ دوم رسید. نقالی از دو عنصر مهم، یعنی «روایت ـ حافظه» و «پیش‌بینی ـ انتظار»، تشکیل شده است و به همین دلیل، از زمان‌های بسیار کهن، یعنی پیش از پیدایش خط، تا به امروز، که داستان اساس همه نوع ادبیات روایتی و نمایشی است، مهم‌ترین عامل ارتباطات انسانی بوده و هست. صدای نقال همه جا به گوش می‌رسد؛ در آیین‌ها و اساطیر باستانی با منشأ آسمانی، پشت صحنه‌های کارزار، پای گاهواره‌های کودکان، میان حلقه‌های تماشاگران، از صفحه تلویزیون و پرده سینما.
سهیلا نجم در کتاب هنر نقالی در ایران درصدد نمایاندن زایندگی ذاتی و قابلیت‌های موجود در اَشکال متنوع این هنر و مناسبِ زمان‌شدنِ آن است و در آن، به بررسی و تجزیه و تحلیل گسترده‌ای از نقالی در ایران از زوایای گوناگون پرداخته است.
نویسنده در این اثر ابتدا تعریفی از نقال و نقالی ارائه داده و سپس به بررسی تاریخچه هنر نقالی در ایران و چگونگی گسترش و اجرای آن پرداخته و انواع نقالی در ایران را بر اساس «فضا»، «تعداد اجراکنندگان»، «لوازم یا شکل اجرا»، «جنسیت نقال» و «مضمون و محتوا»، معرفی کرده و به دنبال آن انواعی از نقالی در ایران را همچون «نقالی مذهبی»، «نقالی منطقه‌ای»، «نقالی حماسی» (و زیرگونه‌های آن) معرفی کرده است.
«جنبه‌های نمایشی و تکنیک نقالی»، «مکان و فضای صحنه‌ای در نقالی حماسی» و «تکنیک‌های نقالی حماسی» از دیگر سرفصل‌های این کتاب است.
همچنین، این کتابی شامل تصاویری رنگی از اجراهای مختلف نقالی و پرده‌خوانی در ایران، و گفت‌وگوهای نویسنده با نقالان و پرده‌خوانان و پژوهشگران این عرصه است.
هنر نقالی در ایران، به قلم سهیلا نجم، در 460 صفحه و شمارگان 500 نسخه و بهای 160هزار تومان، توسط مؤسسه متن منتشر شده و به چاپ دوم رسیده است.
کد مطلب : ۳۲۶۶۲۶
https://www.ibna.ir/vdccieq1e2bqie8.ala2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

هفته کتاب 1401