دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور درباره پیشنهاد تشکیل انجمن حمایت از کتابداران پیشکسوت گفت: امروز کتابداران ما شان بالایی دارند و افراد امین و مورد احترامی هستند اما در عین حال حقوق پایینی دارند.
واعظی: امروز کتابداران شان بالایی دارند/ آماری از کتابداران بازنشسته نداریم

منصور واعظی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، درباره استفاده از تجربه کتابداران پیشکسوت و استفاده از آن‌ها در کتابخانه‌های عمومی بعد از بازنشستگی با تشکیل انجمن‌‌هایی ویژه آن‌ها گفت: ایده خوبی است باید بررسی شود اما اکنون آماری از کتابداران بازنشسته و ایده‌ای آماده برای دادن خبر خوش به آن‌ها نداریم.

وی با اشاره به این‌کتابداران باید 30 سال در حوزه کتابداری فعالیت کنند تا مشمول حکم بازنشستگی شوند، گفت: بر اساس قانون نمی‌توانیم از کتابدار بازنشسته استفاده کنیم زیرا قانون این اجازه را به ما نمی‌‌دهد.

واعظی اظهار کرد: در طول هفت سال فعالیتم در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور تلاشم این بود که منزلت اجتماعی کتابداران را ارتقا دهم. امروز کتابداران ما شان بالایی دارند و افراد امین و مورد احترامی هستند اما در عین حال حقوق پایینی دارند.

دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: کارهایی که در طول این سال‌‌ها در این نهاد انجام شده است از جمله این‌که همه کتابداران را بیمه کردیم و این افراد از حداقل‌ها برخوردار شدند و همچنین تلاش کردیم مزایا و تسهیلاتی در زمینه‌هایی مانند وام و سایر خدمات رفاهی را برای آن‌ها فراهم کنیم.

وی با اشاره به سنجش منزلت مشاغل مختلف در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: این سنجش میان 11 شغل انجام شد. بالاترین منزلت به معلمان و استادان دانشگاه تعلق گرفت و گروه دوم کتابداران بودند و بعد از آن مشاغل دیگر طبقه‌بندی شدند.

دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: نکته مهمی که درباره کتابداران وجود دارد این است که این سنجش در ارتباط با میزان تحصیلات افراد نیز ارزیابی شد.

واعظی عنوان کرد: افرادی که تحصیلات بالای دیپلم دارند اعتمادشان به کتابداران بیش از معلمان و استادان دانشگاه است و در میان افراد تحصیل کرده منزلت کتابداران بیش از معلمان و استادان دانشگاه است.

واعظی گفت: در دولت دهم رییس جمهوری پیشین اعلام کردند که باید ماهیانه 100 هزار تومان به کتابداران علاوه بر آیین نامه استخدامی و حقوقی خود پرداخت شود که این پاداش اکنون هم پرداخت می‌شود.

کد مطلب : ۱۹۳۷۸۷
https://www.ibna.ir/vdcc41qsm2bqom8.ala2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

feedback
اين100هزار تومان در دوره قبلي آقاي ملك احمدي به عنوان حق مسكن و ...پرداخت ميشد كه واعظي در اولين سال حضور آنرا قطع و به موسسه نشر كتاب منقل كرد و پس از دو سال وقفه در پرداخت در يك عوام فريبي به عنوان هديه رياست جمهوري پرداخت ميكرد
feedback
Iran, Islamic Republic of
مهندس واعظی هرگز عوام فریب نبود خجالت داره
هفته کتاب 1401