کتاب درنگستان به قلم حجت‌‌الاسلام والمسلمین سید کاظم ارفع با عنوان فرعی «هزار نکته باریکتر از مو اینجاست» هزار نکته اخلاقی و اجتماعی را از زندگی ائمه اطهار(ع) و رسول الله(ص) بیان می‌کند. چاپ دوم این کتاب به زودی از سوی انتشارات پیام عدالت منتشر خواهد شد.-
تصویر کتاب
تصویر کتاب
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، این کتاب به مباحثی مانند اخلاق، ادبیات، ادیان و فرق، اقتصاد، تاریخ و عبرت‌ها، جامعه‌شناسی، روانشناسی، شخصیت‌شناسی، حقوق، علوم تربیتی، عرفان، سیاست، سیره علما ربانی و اصول و عقاید و آموزه‌های انبیا و ائمه اطهار(ع) پرداخته است. 

«درنگستان» با نثری ساده و روان هر نکته‌ای را داستان‌گونه بیان می‌کند. این کتاب شبیه به کتاب «کشکول» شیخ بهایی است و با توجه به این‌که در کشکول همه نوع جنس از پول، سکه و غذا ریخته می‌شود، نامگذاری کشکول برای کتاب کنایه‌ای است برای آثاری که انسجام موضوعی ندارند و دربردارنده مطالب متنوع و متفاوتند.

این کتاب شامل هزار نکته در موضوعات مختلف است که باید با درنگ و حوصله خوانده شوند. نویسنده درمقدمه کتاب آورده است: «نام کتاب را مثل پیشینیان کشکول نگذاشتم، در عین حالی که کشکول‌وار نوشته شده. درنگستان را با این هدف که مخاطبان بر تمامی نکته‌ها قدری تامل و درنگ کنند تا در این رهگذر به ژرفای نکته‌ها بیشتر پی ببرند، انتخاب کرده‌ام.»

در نکته 267 با عنوان «نخستین بیعتی که در تاریخ اسلام ثبت شده» می‌خوانیم: «اولین بیعتی که در تاریخ اسلام ثبت شده بیعت رسول‌الله(ص) است که در آن با علی‌ابن ابیطالب(ع) بیعت نموده و او را به خلافت و جانشینی خویش تعیین نمود و به نام "بیعت عشیره" معروف است. امیرالمومنین علی(ع) می‌فرماید رسول خدا خطاب به اقوام و عشیره خود فرمودندچه کسی با من بیعت می‌کند تا برادر و یا رفیق من و ولی شما بعد از من باشد؟ علی(ع) فرمود من با این‌که عمرم از دیگران کمتر و سیزده سال بیشتر نداشتم عرض کردم ای رسول خدا من وزیر و دستیار تو خواهم بود. پس آن حضرت با دست خود گردن مرا گرفت و گفت: این است آن‌که برادر من و وصی و خلیفه من در بین شما خواهد بود هر چه او می‌گوید بشنوید و اطاعت کنید . پس آن قوم برخاستند در حالی که می‌خندیدند و به ابوطالب می‌گفتند: به تو امر می‌کند از علی(ع) حرف بشنوی و مطیع او باشی.» 

چاپ اول کتاب «درنگستان» با شمارگان دو هراز و 500 نسخه در 779 صفحه و به بهای 195 هزار ریال از سوی انتشارات پیام عدالت منتشر شده است. چاپ دوم این کتاب نیز به زودی روانه بازار نشر خواهد شد.
کد مطلب : ۱۸۲۴۶۳
https://www.ibna.ir/vdcb05b8frhbwap.uiur.html
گزارشگر :
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران