در آئین گرامیداشت روز بزرگداشت نظامی گنجوی مطرح شد؛

حکیم نظامی گنجوی؛ یکی از بزرگترین ستایشگران رسول اکرم (ص)

مسئول واحد آفرینش های ادبی حوزه هنری آذربایجان‌غربی گفت: حکیم نظامی گنجوی یکی از بزرگترین ستایشگران شخصیت الهی و انسانی آخرین پیامبر خدا حضرت محمد مصطفی(ص) است.
حکیم نظامی گنجوی؛ یکی از بزرگترین ستایشگران رسول اکرم (ص)
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) در آذربایجان‌غربی، عصر پنج‌شنبه (21 اسفندماه) سال‌جاری، در آغار برنامه کانون شعر و ادب در حضور شاعران که به مناسبت عید مبعث و همزمانی آن با روز بزرگداشت حکیم نظامی برگزار شد، مصطفی قلیزاده علیاری؛ مسئول واحد آفرینش‌های ادبی حوزه هنری آذربایجان‌غربی، گفت: حکیم نظامی گنجوی یکی از بزرگترین ستایشگران شخصیت الهی و انسانی آخرین پیامبر خدا حضرت محمد مصطفی (ص) است و در آغاز همه منظومه‌های بلند خمسه در مدایح و مناقب پیامبر اکرم اشعاری ناب و ماندگار دارد.

وی با اشاره به انعکاس شخصیت الهی حضرت رسول اکرم (ص) در ادبیات ملل مختلف و با قرائت ابیاتی از منظومه مخزن‌الاسرار و منظومه خسرو و شیرین و سایر بخش‌های خمسه نظامی در مدح و معراج پیامیر اکرم (ص)، گفت: نظامی پیامبر اسلام را عالی‌ترین نمونه عینی انسان کامل و واسطه فیض و عامل خوشبختی انسان‌ها میداند، برای همین هم، حکیمانه‌ترین اشعار را در مدح آن حضرت سروده است.

مسئول واحد آفرینش‌های ادبی حوزه هنری آذربایجان‌غربی افزود: همین اشعار در واقع بازتاب دیدگاه فلسفی و کلامی حکیم نظامی درباره نبوت عامه و نبوت خاصه حضرت رسول (ص) است.

این مسئول بیان کرد: نظامی علاقه عجیبی به ستایش پیامبر (ص) داشت و در کنار ستایش، یکی از امور مهمی که از پیامبر (ص) مطرح می‌کرد، معراج ایشان بود که به زیباترین وجه ممکن و در همه آثار خود آن را توصیف کرده است. هیچکس مانند نظامی نتوانسته است این کار را انجام دهد.

                                                            
 
در پایان برنامه از پنج شاعر و هنرمند به نام‌های علی یکانی، سولماز طلوعی، اتابک تیموری، مهدی سهندی و مهدیس نجفی به مناسبت عید مبعث و به خاطر فعالیت گسترده و تولید اثر و انتشار کتاب از سوی علی آتشین پنجه؛ مدیر کانون فرهنگی و هنری اندیشه و همکاران کانون و شعرای حاضر تقدیر به‌عمل آمد.
کد مطلب : ۳۰۴۱۲۲
https://www.ibna.ir/vdcj8xet8uqeyvz.fsfu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نمایشگاه مجازی کتاب استان آذربایجان غربی
بزرگداشت حافظ
تقدیر از مروجان کتابخوانی