به قلم یک نویسنده زنجانی؛

وقایع عصر آهن در آذربایجان کتاب شد

سیدمرتضی حسینی نویسنده زنجانی، وقایع مربوط به عصر آهن در آذربایجان را در قالب اثری پژوهشی با عنوان «سه دریاچه، یک گهواره» گردآوری و به چاپ رساند.
وقایع عصر آهن در آذربایجان کتاب شد
سیدمرتضی حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در زنجان گفت: پیش‌فروش کتاب «سه دریاچه، یک گهواره» با عنوان فرعی «تاریخ تمدن در آذربایجان از ابتدا تا پایان عصر آهن» آغاز شده است و به مدت 12 روز ادامه خواهد داشت.

این نویسنده زنجانی با اشاره به اینکه کتاب یادشده مباحث جدید و ویژه‌ای را درباره عصر آهن مطرح کرده است که تاکنون مغفول بوده است، افزود: هدف از نوشتن این کتاب گفت‌‌وگو با مقطعی از تاریخ این جغرافیای واحد فرهنگی (آذربایجان) است که به دست فراموشی سپرده شده است.

وی افزود: این کتاب به ارائه‌ تصویر و پرتره‌ای کلی تا حد امکان مطابق با واقعیت از وضعیت اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی منطقه مورد مطالعه کوشیده است.

حسینی با اشاره به اینکه من برخلاف سنت و عادت رایج بین تاریخ‌نویسان، در تالیف و تحریر این کتاب به هیچ وجه از منابع تاریخی و نگاه تاریخ‌نگارانه و روایی بهره نگرفته‌ام، اضافه کرد: این کتاب با استناد به مدارک و گزارشات روشمند و مستند باستان‌شناسی نوشته شده است.

نویسنده زنجانی کتاب نگارش شده را نوعی پژوهش درباره عصر آهن در آذربایجان تلقی کرد و گفت: شیوه من در این پژوهش با روش و بینش کلاسیک موجود در تاریخ‌نگاری‌های رایج، از جمله تاریخ‌نگاری‌های ایدئولوژیک ‌و ملی‌گرایانه متفاوت است.

وی با اشاره به اینکه کتاب یادشده در 600 صفحه نوشته شده است، گفت: تشریح جغرافیای شرق نزدیک، رابطه باستان‌شناسی و تاریخ، محوطه‌های حاوی بقایای تمدن‌های کهن در منطقه، بررسی سیمای کلی تمدن‌ در منطق و عصر مفرغ و فرهنگ کور ارس از جمله فصول این کتاب است.

حسینی تصریح کرد: فرهنگ استپ‌ها یعنی فرهنگ قورقان، مطالعه‌‌ و ارزیابی تمدن مکشوفه در تپه حسنلو، مسئله  انهدام کامل و سراسری تمدن‌های عصر آهن، خلا و رکود تمدن در منطقه پس از انهدام تمدن‌های عصر آهن نیز از دیگر فصول این کتاب است.

به گفته این نویسنده زنجانی، تشریح جغرافیای شرق نزدیک، رابطه باستان‌شناسی و تاریخ، محوطه‌های حاوی بقایای تمدن‌های کهن در منطقه، بررسی سیمای کلی تمدن‌ در منطق و عصر مفرغ و فرهنگ کور ارس از جمله فصول کتاب «سه دریاچه، یک گهواره» است.
کد مطلب : ۳۰۸۱۴۶
https://www.ibna.ir/vdcjxoetmuqeyvz.fsfu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران