سه‌شنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۳۰
هوش مصنوعی در صنعت چاپ روسیه حضور دارد

یوگینی کرمچوکوف، نویسنده روس، درباره استفاده از هوش مصنوعی در فرآیند تولید کتاب‌ در روسیه می‌گوید: در صنعت چاپ و طراحی جلد کتاب از هوش مصنوعی استفاده می‌شود.

‌یوگینی کرمچوکوف، نویسنده روس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) درباره کاربرد هوش مصنوعی در صنعت چاپ و نشر روسیه بیان کرد: گفته می‌شود، تابستان سال گذشته یک عنوان کتاب، در روسیه که هوش مصنوعی نوشته، منتشر شده است. عنوان آن را به خاطر ندارم اما وقتی این موضوع را بررسی می‌کردم، بخشی از کتاب را خواندم؛ به نظرم متن جالبی نبود و اشتباهات زیادی داشت اما این نباید به این بخندیم که کتاب اشتباهات زیادی داشت؛ می‌توان درست نوشتن را به هوش مصنوعی یاد داد.

وی افزود: موضوعات دیگری هم وجود دارد؛ به‌عنوان مثال اینکه نویسندگان روس از هوش مصنوعی در نوشته‌هایشان استفاده می‌کنند یا خیر؟ هنوز دقیقاً نمی‌دانم؛ علاوه براین هنوز کسی به این موضوع اعتراف نکرده است! البته در صنعت چاپ و طراحی جلد کتاب از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند اما درباره اینکه در روسیه درباره محتوای کتاب، تا چه حد از این فناوری استفاده می‌شود، مطمئن نیستم.

کرمچوکوف ادامه داد: کتابی به‌عنوان نمونه در دست داشتیم؛ گفته شده بود، آن را هوش مصنوعی نوشته است. برای همین سراغ آن رفتم. از «چت یاندکس» پرسیدم که آیا هوش مصنوعی می‌تواند این کار را بکند؟ برایم جالب بود، بدانم هوش مصنوعی در چه سطحی می‌تواند بنویسد. اگر برایم این موضوع جالب نبود قطعاً این کتاب را نمی‌خواندم.

وی درباره آینده هوش مصنوعی و نویسندگان گفت: همه چیز به خود نویسنده بستگی دارد. نویسنده می‌تواند هرطور که صلاح می‌داند از هوش مصنوعی استفاده کند؛ برای شکل دادن نوشته، برای ایده گرفتن یا برای یک سری سوالات فنی، مثل شرح دادن طبیعت، مثل توصیف یک شب تابستانی در کوهستان. با این حال فکر می‌کنم خود هوش مصنوعی هنوز آماده کتاب نوشتن نیست و با وظایفی که برایش تعیین شده باید ببینیم نتیجه آن در آینده چه خواهد شد.

یوگینی کرمچوکوف، متولد سال ۱۹۷۸ در شهر اسمولنسک، روسیه و شاعر، نثرنویس، مقاله‌نویس است. اشعار یوگینی کرمچوکوف در مجلات «ستاره»، «دنیای جدید»، «هوا»، و سایر نشریات منتشر شده است. وی داستان «چهارده‌سالگی» (۲۰۱۴) و رمان «تقسیم در شب» (۲۰۱۹) که فینالیست جایزه ادبی ملی «کتاب بزرگ» در سال ۲۰۲۰ بود را با همکاری گریگوری آروسیف نوشته است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها