شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۹
امضای تفاهم‌نامه همکاری اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی و اداره‌کل بهزیستی هرمزگان

هرمزگان - در راستای هم‌افزایی و تعاملات سازمانی، تفاهم‌نامه همکاری اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی و اداره‌کل بهزیستی هرمزگان امضا شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در بندرعباس، بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که بین نهاد کتابخانه‌های عمومی با سازمان بهزیستی کشور که ۱۲ اسفند در اداره‌کل بهزیستی استان هرمزگان منعقد شد، مقرر شد در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی و ارتقای سطح فرهنگی افراد و خانواده‌های تحت پوشش سازمان، اجرای برنامه‌های فرهنگی آموزشی به منظور کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی و ارتقای سطح توانایی‌های معلولین، ارائه خدمات فرهنگی با محوریت موضوع کتابخوانی به افراد در معرض آسیب و آسیب دیده اجتماعی و ایجاد کتابخانه‌های مشارکتی اقداماتی در سطح استان صورت پذیرد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان با اشاره به نقش کتابخانه‌ها به‌عنوان پایگاه‌های جامع فرهنگی، بیان کرد: کتابخانه‌های عمومی در تمامی شهرستان‌های استان فعال هستند و در بسیاری از مناطق به عنوان قرارگاه فرهنگی، اجتماعی منطقه خود در حال خدمت رسانی هستند.

فرشاد محمدی ادامه داد: کتابخانه‌ها متعلق به عموم مردم هستند و همه اقشار به صورت روزانه به کتابخانه محل زندگی خود مراجعه و خدمات دریافت می‌کنند و در برنامه‌های فرهنگی ترویجی مشارکت دارند.

وی همچنین افزود: در برنامه‌ریزی‌های انجام شده از ظرفیت تمامی مراکز فعال از قبیل مدارس، مساجد، پایگاه‌های بسیج و حتی مراکز بهزیستی استفاده شده تا امورات با هم افزایی انجام شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی هرمزگان با اشاره به فعالیت بخش‌های ویژه نابینایان و ناشنوایان در کتابخانه‌های عمومی بندرعباس گفت: در حال حاضر بخش تخصصی ناشنوایان در کتابخانه عمومی اندیشه آیت الله خامنه‌ای و بخش تخصصی نابینایان در کتابخانه علامه طباطبایی بندرعباس در حال فعالیت هستند و به منظور خدمت رسانی بیشتر، بخش‌های تخصصی افراد با نیازهای ویژه در کتابخانه مرکزی بندرعباس نیز جانمایی شده و تحولی در برنامه‌های کتاب محور ویژه اقشار خاص جامعه ایجاد خواهد کرد.

محمدی در ادامه اضافه کرد: فرآیند امانت کتاب با مراکزی که درخواست خدمات غیرحضوری داشته باشند تسهیل شده و در قالب طرح پیک کتاب، امکان امانت کتاب بدون مراجعه به کتابخانه فراهم شده است.

وی خاطرنشان کرد: استفاده از رابطین و راه اندازی طرح پیک کتاب، دسترسی افراد ساکن در مراکز بهزیستی به ده‌ها هزار عنوان کتاب را فراهم کرده و مشکل دسترسی آنان به منابع کتابخانه‌ای مرتفع می‌شود.

فرشاد محمدی در پایان بیان کرد: هرمزگان به عنوان استان پایلوت تفاهم‌نامه مجمع کتابخانه‌های بزرگ کشور و ستاد محرومیت زدایی و توانمند سازی اجتماع محور ۲۰۲۰ کم برخوردار کشور، انتخاب شده که از این تعداد ۴۷ محله در استان هرمزگان است. بنابراین می‌توان با ارائه داده‌های قوی و متقن که لازمه طراحی یک برنامه خوب است باعث شکوفایی استعدادها در این مناطق شویم تا این افراد، امید به آینده‌شان بیشتر شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها