شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۱
تنگاره به گنیجنه گویش ماهشهری‌ها پیوست

خوزستان -نویسنده خوزستانی لغت‌نامه گویش ماهشهری‌ها را با عنوان «تنگاره» منتشر کرد.

ابراهیم قیصری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در اهواز، با بیان اینکه مجموعه تنگاره در دو جلد منتشر شده است، اظهار کرد: این مجموعه توسط انتشارات نو نوشت موضوع زبان و فرهنگ مردم بندر ماهشهر را دستمایه خود قرار داده است.

قیصری با اشاره به مقدمه این مجموعه بیان کرد: در مقدمه به زبان ساده به معرفی لهجه و گفتار مردم بندر ماهشهر (بندرمعشور)، زادگاه دیرینه و قدیمی خود و ارتباط آن با زبان فارسی کلاسیک پرداختم.

نویسنده خوزستانی با توضیح اینکه در این مجموعه ترتیب الفبایی لغات، واژگان و اصطلاحات رایج در زبان مردم شهر در یکصد سال اخیر را گرد آوردی کردم، عنوان کرد: هر مدخل این فرهنگ و کتاب مرجع، به یک کلمه و واژه می‌پردازد و در سه بخش و گاهی بیشتر واژه آوانگاری شده و معنی فارسی آن را نوشتم و برای فهم بهتر، آن را در جمله‌ای محلی به کار برده و دوباره آن را آوانگاری کرده و معنی جمله را به فارسی نوشتم.

قیصری با تأکید بر یژگی‌های دیگر مجموعه انگاره تصریح کرد: در این میان به مناسبت در شرح کلمات به آداب و رسوم مردم بندر ماهشهر، بازی‌ها و سرگرمی‌ها، ترانه‌ها آوازها، مشاغل بومی، وقایع تاریخی و جغرافیای تاریخی شهر به گونه‌ای مبسوط پرداختم و کوشیدم تصویری روشن از بندر ماهشهر در صدسال دوران معاصر به مخاطب نشان دهم که امروزه کم‌کم رو به فراموشی می‌رود.

این پژوهشگر خوزستانی اضافه کرد: این کتاب برای عموم مردم شهر، حکم شناسنامه‌ای تاریخی دارد و در زمینه‌های علمی فرهنگی، مرجعی معتبر در حوزه «خوزستان شناسی» و «معشورشناسی» است و از همه مهم‌تر مرجعی برای نسل جوان تا از این طریق بتوانند گذشته نزدیک و زبان مادری خود را بشناسند.

برچسب‌ها

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 2
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 1
  • محمود خان DE ۱۹:۵۴ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۵
    دست همه عزیزان درد نکنه
  • مهران علی زاده FR ۱۳:۵۵ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۸
    هر فرد باید از گذشته و اصالت خود خبر داشته باشد چه بهتر با مطالعه کتاب های دکتر قیصری که یادآور دوران کودکی است بتوان یادی از آن دوران کرد و تجدید خاطرات شود .که امروزه معشوری های عزیز ،فرزندان خود را از زبان زیبای معشوری دور کرده اند .

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها