پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۶
احمدعطایی بر عهد نخستین خود وفادار مانده است

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در آیین بزرگداشت «حاج احمد عطایی» گفت: وقتی منظومه عمومی کاری انتشارات قدر ولایت را نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که همچنان بر آن عهد نخستین وفادار مانده‌اند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، آیین بزرگداشت «حاج احمد عطایی»، ناشر پیشکسوت پنجشنبه (۲۵ آبان‌ماه) در سومین روز هفته کتاب با حضور یاسر احمدوند، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی رمضانی، مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران و دبیر سی‌ویکمین دوره هفته کتاب، محمدحسین صفارهرندی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، میثم نیلی، مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی، مهدی رمضانی، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، محمدعلی مرادیان، مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدعلی قندهاری نیا مدیر انتشارات انقلاب اسلامی و جمعی از اهالی نشر در سالن اجتماعات کتابخانه مرکزی پارک شهر برگزار شد.

در ابتدای این نشست میثم نیلی پشت تریبون رفت و در سخنانی با بیان اینکه این جلسه تجلیل و تقدیر از یک عزیز مجاهد، عنصر تمام قد در خدمت انقلاب است، گفت: پیام این جلسه تجلیل از ارزش‌هایی است که حاج احمد عطایی واجد آن ویژگی‌ها بودند و هستند.

وی افزود: از دوران نوجوانی مخاطب آثار انتشارات ایشان و همسنگران خوب و مخلص و گمنام وی بودیم و هستیم، در طول این سال‌ها نخستین پاتوق‌های کنار حسینیه امام خمینی (ره) و روضه‌های اولیه در محضر حضرت آقا، انتشارات «قدر ولایت» و استفاده از کتاب‌های آن درباره سیره و زندگی رهبر انقلاب بود.

نیلی با بیان اینکه مطالعه کتاب‌هایی درباره پژوهش‌های موضوعی درباره تاریخ معاصر و بصیرت‌بخشی از این انتشارات در دوران دانشجویی نیز راهگشا بود، ادامه داد: از زحمات، تلاش‌ها و ثمرات این نشر که در مسیر ولایت و برای قدرشناسی از نعمت ولایت تاسیس شده بود استفاده کردیم. از یک ناشر پیشکسوت تقدیر می‌کنیم؛ مجمع ناشران انقلاب اسلامی هرسال با کمک فعالان حوزه نشر از یک ناشر تجلیل می‌کند و سعی کردیم به نوبه خودمان قدرشناسی داشته باشیم.

نیلی با اشاره به ویژگی‌های این تجلیل، عنوان کرد: پیشکسوت بودن در حرفه نشر طی این سال‌ها دلیل اول است؛ سال ۱۳۷۱ به اقتضای فرمان مقام ولایت در موضوع تهاجم فرهنگی با همسنگرانش به میدان آمدند و کار خود را شروع کردند و اکنون به این ثمرات رسیدند.

وی با اشاره به ویژگی دوم این مراسم، توضیح داد: ویژگی دوم در انقلابی بودن شخص ایشان و همسنگرانش است؛ فقط شخصاً انقلابی نبودند بلکه ناشر آثار انقلابی تمامی نویسندگان انقلاب بودند که این ویژگی ستودنی است.

نیلی در ادامه، به‌هنگام عمل کردن را از ویژگی‌های شخصی حاج احمد عطایی و فعالیت فرهنگی وی دانست و گفت: وی کلی با موضوعات برخورد نمی‌کند، بلکه آنچه نیاز جامعه بود و هست را سریعاً پاسخ می‌دهد و این اتفاق در ناشرانی که در حوزه پژوهشی کار می‌کنند کاری دشوارتری است و از قبل باید برای آن پیش‌بینی‌هایی داشته باشند. اتصال به عالم ربانی و حرکت در صراط مستقیم انقلاب، همچنین دوری از گروه‌ها و مجموعه‌های دارای اعوجاج و انحراف فکری از ویژگی‌های این نشر است که همیشه در مسیر انقلاب و امامین انقلاب حرکت کرده است.

مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی با بیان اینکه اخلاص، گمنامی و استقامت در این مسیر را نیز می‌توان از ویژگی‌های ایشان و همکارانشان در انتشارات دانست، افزود: ایشان در این سال‌ها مرارت‌های زیادی کشیدند، اما دوام آوردند، مشکلات را به سختی پشت سر گذاشتند و قدرتمندتر از دیروز هستند.

به‌گفته وی، توجه این سال‌های انتشارات قدر ولایت به موضوع تاریخ معاصر و تاریخ انقلاب اسلامی افزایش پیدا کرده است؛ درگذشته مخاطب این نشر، نسل دانشجو و طلبه بودند اما طی سال‌های اخیر توجه ویژه به کودک و نوجوان داشته است و توجه به معارف تاریخی، بصیرت‌بخش و ایمانی و قرآنی به زبان کودک و نوجوان در کارهای این انتشارات دیده می‌شود.

نیلی با بیان اینکه سال‌ها مترصد برگزاری این برنامه بودیم، گفت: اما حاج احمد عطایی طی سال‌های مختلف قبول نمی‌کرد که این مراسم برگزار شود؛ با شروطی این اتفاقات رقم خورد.

«حاج احمد عطایی» پرچمدار دغدغه‌های رهبری در موضوع تهاجم فرهنگی

در بخش دیگر این مراسم، صفارهرندی نیز در سخنانی با گرامیداشت هفته کتاب و کتابخوانی، گفت: از مجمع ناشران انقلاب اسلامی که عَلم کتابخوانی با استیفای حق انقلاب را بر دوش گرفته‌اند، تشکر می‌کنم.

وی افزود: حاج احمد عطایی، قدر ولایت را دانسته و آثار ارزشمندی را در حوزه انقلاب اسلامی منتشر کرده است، مضمون قالب بر شخصیت وی پاسداری از انقلاب اسلامی است و این پاسداری هر روز یک اقتضا دارد و اقتضای امروز فروزان نگه داشتن مشعل دانایی و تعهد است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه با بیان اینکه در ام‌القرای جهان اسلام زندگی می‌کنیم اما دفاع کردن از حق و ابلاغ رسالت موانعی دارد، گفت: موانعی از این جنس که فکر می‌کنند هدایت به سمت جهنم جزو حقوق بشر است اما هدایت مردم به سمت بهشت زور است و باید جلوی آن را گرفت.

صفارهرندی ادامه داد: کاری که ایشان شروع کرد، ایجاد انتشارات و جهت‌دهی به آن نبود، بلکه می‌خواستند کاری برای احیای امر الهی که بخش عمده آن در پرتو آگاهی‌بخشی است، را انجام دهند و به این نتیجه رسید که کتاب چاپ کند و سپس تصمیم گرفت که انتشارات خود را تاسیس کند.

وی با بیان اینکه حاج احمد عطایی و تیم وی امروز همان حال روز نخست را حفظ کرده است، گفت: وقتی منظومه عمومی کاری این انتشارات را نگاه می‌کنیم می‌بینیم که همچنان بر آن عهد نخستین وفادار مانده‌اند.

صفارهرندی در بخش دیگر صحبت‌های خود با اشاره به زمان شروع کار وی، گفت: زمانی که مقام معظم رهبری پرچم مقابله با تهاجم فرهنگی را بلند کردند، حاج احمد عطایی و همسنگرانش اصل صحبت‌های رهبری را گرفتند و به‌مقابله با هجومی که به سمت ایمان مردم در قالب آثار فرهنگی شروع شده بود، رفتند.

وی گفت: اواخر دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰، در کلام برخی هرزه‌نویسان خارج‌نشین نیز دیده می‌شود، گفته می‌شد مبارزه با جمهوری اسلامی دیگر مبارزه سیاسی نیست و باید کتاب تولید کنیم و در قالب آن کتاب، تاریخ را برای نسل جدید به‌گونه‌ای روایت کنیم که خودمان قبول داریم؛ هجوم فرهنگی را در برخی آثار آن‌ها می‌توان مشاهده کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه احیای اندیشه اسلامی و پاسداری از آن هدف اصلی حاج احمد عطایی و همسنگرانش بود، افزود: برخی افراد ضدانقلاب روایت و تاریخ‌سازی انقلاب اسلامی را به جای ما که خالق انقلاب بودیم انجام بدهیم، در دست گرفتند، همان زمان افرادی تصمیم گرفتند که وارد میدان شوند و اجازه تحریف ندهند.

صفارهرندی در ادامه با بیان اینکه افرادی که هدایت به امر الهی را انجام می‌دهند باید اهل صبر و یقین باشند، گفت: بدون صبر و یقین نمی‌توان راه حق را ادامه داد، بسیاری از کسانی که شروع خوبی داشتند اما در میانه‌راه کم آوردند یا در یقین تزلزل کردند یا اهل صبر و بردباری نبودند.

احمدعطایی بر عهد نخستین خود وفادار مانده است

در ادامه این آیین، یاسر احمدوند نیز در سخنانی با بیان اینکه از سال‌های قبل، شاگرد و مخاطب آثار این موسسه «قدرولایت» گفت: در دوره‌ای که مسئولیت برعهده داریم، توفیق داریم هرازگاهی در خدمتشان باشیم، ایشان لطف می‌کنند و در مسائل مختلف فرهنگی با نگاه کلانی که دارند، فرصت می‌گذارند، پیشنهاد می‌دهند و پیگیری می‌کنند؛ بنابراین وی یک نمونه مثال‌زدنی هستند.

وی در ادامه به مهم‌ترین ویژگی شخصیت حاج احمد عطایی اشاره کرد و افزود: «اطاعت» این ویژگی مهم است، در معارف اسلامی، اطاعت مفهوم قابل توجهی است؛ در ظاهر به معنای اجبار و فرمان‌بری است، اما درواقع از ریشه پذیرش از روی رغبت و خضوع و در مقابل اجباراست.

احمدوند ادامه داد: آنچه مومنان در دین عمل می‌کنند، عمل از روی رغبت و پذیرش است و نه از روی اجبار. خداوند، نعمت اطاعت را پس از رسالت قرار داده است به این معنا که خداوند هیچ رسولی را نفرستاده مگر اینکه نعمت اطاعت را به او داده تا دیگران از او پیروی کنند و نسبت به پیام و رسالتش پذیرش داشته باشند.

وی با بیان اینکه این ویژگی بسیار مهم، در شخصیت حاج احمد عطایی، بسیار بارز است، گفت: ایشان زمانی که احساس می‌کند وظیفه‌ای دارد و باید اقدام کند، از روی رغبت و اختیار به‌صورت فرمان‌بردار در آن مسیر پیشتاز و پرچم‌دار می‌شود و این ویژگی موجب شده تا توجه و عمل به کار فرهنگی در این دوره اهمیت پیدا کند.

به‌گفته احمدوند، در دوره‌ای که اطاعت از ولی به معنای اقدام و عمل موثر فرهنگی است، موسسه قدرولایت بنا نهاده شد و آثار ارزشمندی را تولید کرده است.

وی افزود: کتاب غذای روح است، گاهی محصولات فرهنگی به منزله غذای روح تشبیه می‌شوند، بنابراین موسسه‌های انتشاراتی زیادی داریم که غذای روح را آماده می‌کنند و عمل آن‌ها شبیه به یک رستوران است؛ اما برخی از این انتشارات‌ها، شبیه موکب عمل می‌کنند، غذای روح را فراهم می‌کنند اما نه برای فروش و کار اقتصادی بلکه برای تقویت جان زائران در مسیر رشد و حرکت.

احمدوند با بیان اینکه موسسه فرهنگی «قدرولایت»، سعی می‌کند محصول فرهنگی و غذای روح زائر و پوینده مسیر انقلاب را به اقتضای شرایط مختلف و نیاز مخاطب تدارک و فراهم کند، گفت: به نوبه خودم از حاج احمد عطایی و مجموعه دوستان پُرتلاش و مخلص و گمنام ایشان، آرزوی توفیق و اثربخشی بیشتر در اثرهایشان را آرزومندم و ان‌شاءالله بتوانیم در کنار این بزرگواران خدمت‌گزار باشیم و وظایفمان را انجام دهیم.

احمدعطایی بر عهد نخستین خود وفادار مانده است

آخرین سخنران این آیین، احمد عطایی، مدیر انتشارات قدرولایت بود. وی با بیان اینکه بنده خودم را قابل این توصیفات و آنچه در این مراسم مطرح شد، نمی‌دانم، گفت: از حاضران در این جلسه که با حضور خود این حرکت فرهنگی را تقویت کرده‌اند، همچنین از مجمع ناشران انقلاب اسلامی که بنیانگذار این حرکت فرهنگی است، صمیمانه تشکر می‌کنم.

وی ادامه داد: اگرچه با برگزاری این مراسم، بار سنگین‌تر شد، اما دعای خیر کنید تا بتوانیم این بار را تحمل کنیم و مسیر را با قوت و جهت‌گیری بهتر ادامه دهیم و آثار را تقویت کنیم و موفق شویم در خدمت ارزش‌های انقلاب اسلامی باشیم.

وی با اشاره به تلاش همکارانش در مجموعه «موسسه قدرولایت» و تشکر از آن‌ها، گفت: موسسه مدیون تلاش‌های شبانه‌روزی این برادران و همسران آن‌ها است، این عزیزان به معنای واقعی ایثار و صبوری کرده‌اند. بنده به آن‌ها افتخار می‌کنم و هرچه در این مراسم مطرح شد برای این برادران است. این مجموعه باهم همدل و همراه بودند و سختی‌های بسیاری را تحمل کرده‌اند.

به گزارش ایبنا؛ در بخش دیگر این مراسم، مصحف شریف با دستخط مقام معظم رهبری از سوی محمدعلی قندهاری، مدیر انتشارات انقلاب اسلامی به احمد عطایی تقدیم شد. رهبر انقلاب در حاشیه این قرآن مرقوم کرده‌اند:

احمدعطایی بر عهد نخستین خود وفادار مانده است

«بسم الله الرحمن الرحیم

اهدا به‌مناسبت همت و تلاش مومنانه در نشر کتاب.

سیدعلی حسینی خامنه‌ای ۲۵/۸/۱۴۰۲»

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها