چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۹
کتاب همبستگی است

هفته‌ی کتاب بهانه‌ای است برای بیشتر با هم بودن، وگرنه دوست‌داران کتاب در همه‌ی لحظات با یکدیگرند.

خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب، پیوستن صفحات به یکدیگر است و صفحات، پیوستن جملات به یکدیگر. جملات، پیوستن کلمات به یکدیگر و البته حروف، که خداوند حتی با حروف با انسان سخن گفته است. کتاب، معنای همبستگی می‌دهد. اهالی کتاب در هر جایگاهی که باشند در حروف به یکدیگر می‌پیوندند و چه چیزی در جهان می‌تواند زیباتر از وحدت باشد. وحدت حروف، وحدت کلمات، وحدت کتاب‌ها و انسان‌ها.

هفته‌ی کتاب فقط یک بهانه است برای بیشتر با هم بودن، وگرنه دوست‌داران کتاب در همه‌ی لحظات با یکدیگرند. در خانه‌ی هرکدام از قشر کتاب‌خوان، نویسندگان بسیاری به مهمانی آمده‌اند و این مهمانی را هرگز پایانی نخواهد بود. آمده‌اند که بمانند. نه فقط در قفسه‌ی کتاب‌ها. در ذهن‌ها اقامت کرده‌اند نویسندگان و کلمات‌شان.

دفتر توسعه‌ی کتاب و کتاب‌خوانی امانت‌دار مردم است. مردمی که دوست دارند کتاب را با خیالی آسوده در دست گیرند و آن را بخوانند و به آن دل ببندند. مردمی که دل‌شان می‌خواهد کودک و نوجوان‌شان کتابی‌آموزنده بخواند. کتابی راه‌گشا. کتابی که روشنایی باشد و به‌سوی روشنایی‌های جهان پیش برود. هفته‌ی کتاب فقط بهانه‌ای برای توجه بیش‌تر به کتاب نیست. بهانه و حتی دلیلی است تا متولیان فرهنگی از اهالی کتاب تشکر کنند. از پدیدآورندگان، از کسانی که با عرقریزان روح باعث همبستگی کلمات شده‌اند. از کسانی که این حروف را کنار هم چیده‌اند. از کسانی که جملات را ویرایش کرده‌اند. از کسانی که کتاب‌آرایی بر عهده‌ی آن‌ها بوده‌است. از تصویرگران و طراحان جلد و دوست‌داران کتاب در چاپ‌خانه‌ها. از تولیدکنندگان کتاب و توزیع‌کنندگان کتاب. از کتاب‌فروش‌ها و کتاب‌خوان‌ها. از مروجان کتاب، کتابداران و خبرنگاران عزیز حوزه‌ی کتاب. البته که همه می‌دانند در چرخه‌ی نشر همه کتاب‌خوانند.

هفته‌ی کتاب یک فرصت است.

یک جام جهانی است.

همه‌ی ستارگان دور هم جمع می‌شوند.

نشست‌های رونمایی و نقد برگزار می‌شود.

نویسندگان به مدارس می‌روند و درباره‌ی کتاب حرف می‌زنند. نمایشگاه‌های کتاب برگزار می‌شود. برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی پخش می‌شود. مردم برای خودشان و دیگران کتاب می‌خرند و چه حس خوبی دارد این کارها و چه لذتی دارد که در این جام جهانی همه در میانه‌ی میدان نقش‌آفرینی می‌کنند و همه برنده می‌شوند و همه جام را بالای سر می‌برند.

دفتر توسعه‌ی کتاب و کتابخوانی این هفته را به همه تبریک می‌گوید. به همه‌ی کسانی که در پدیدآوردن کتاب نقشی دارند چرا که کتاب در نهایت با مخاطب کامل می‌شود. مخاطبی که کتاب را با لبخند رضایت و خیال آسوده می‌خواند و این حاصل تلاش کسانی است که دغدغه‌ی مخاطب را دارند. کسانی که می‌خواهند کتاب را به مثابه یکی از اساسی‌ترین محصولات مورد نیاز مردم به دست آن‌ها برسانند. نسل امروز تلاش می‌کند نسل آینده را آگاه کند و کتاب یکی از پدیده‌های مورد اطمینان نسل امروز و آینده است، چون کتاب نماد دانش و همبستگی است.

سی‌ویکمین دوره‌ی هفته‌ی کتاب مبارک…

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها