دوشنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۲ - ۰۸:۵۳
کتاب «بافت گلیم»؛ بافت‌های بین‌المللی هم همراه با نقوش گلیم ایران

چاپ نخست کتاب «بافت گلیم» تألیف زهرا جزایری از سوی انتشارات سروش منتشر و روانه بازار نشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ گلیم در ایران از نظر نقوش مطرح است ولی تکنیک‌های بین‌المللی بافت آن شناخته نشده است.
در این کتاب بافت‌های بین‌المللی هم همراه با نقوش گلیم ایران مطرح می‌شوند و به عبارتی نقوش و بافت‌ها مکمل یکدیگرند.

زهرا جزایری متولد ۱۳۲۸ در تهران است. وی در ۱۳۴۸ در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در رشتۀ گرافیک شروع به تحصیل کرد. هم‌زمان با تحصیل در دانشگاه تهران کتابی به نام فصل‌های سال را نوشت و نقاشی کرد. این کتاب شامل ویژگی‌های هر فصل از سال برای بچه‌های دبستانی بود و از آن استقبال خوبی شد. جزایری که به کار بررسی گلیم‌بافی و گردآوری نقوش گلیم ایران می‌پرداخت، کتاب شناخت گلیم را نوشت و در آن اشاره کرد:

بعد از شروع تحصیل در دانشکدۀ هنرهای تزئینی در ۱۳۵۸ در رشتۀ مهندسی، طراحی پارچه را شروع کردم. از دروس شناخت بافت‌های بین‌المللی، بافت گلیم بود. با ادغام تکنیک‌های بافت و طرح‌های نقاشی خودم تابلوهایی بافتم که نمای نقاشی داشت ولی با بافت انجام شده بود. بعد از آن بر آن شدم تا تکنیک‌های بین‌المللی بافت گلیم را به صورت کتاب ارائه دهم که علاقه‌مندان با شناخت آن بافت‌ها بتوانند نقوش دلخواه خود را ببافند و عرضه کنند.

چاپ نخست این کتاب در ۱۱۴ صفحۀ خشتی، شمارگان ۱۰۰ نسخه و با قیمت ۱۱۰.۰۰۰ تومان توسط انتشارات سروش در اختیار علاقمندان به مباحث این حوزه قرار گرفته است.

علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب می‌توانند با مراجعه به سایت سروش www.soroushpub.com، برای تهیه کتاب اقدام کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها