سه‌شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۵۰
همه تنها می‌میرند

رمان «همه تنها می‌میرند» نوشته هانس فالادا با ترجمه محمد همتی راهی بازار نشر شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، این‌رمان از زبان آلمانی به فارسی ترجمه شده و نسخه مرجعش سال ۲۰۱۱ در برلین چاپ شده است.

هانس فالادا نویسنده آلمانی این‌کتاب متولد سال ۱۹۸۳ و درگذشته  سال ۱۹۴۷ یعنی دوسال پس از پایان جنگ جهانی دوم است. وی رمان «همه تنها می‌میرند» را سال ۱۹۴۶ در بستر بیماری بیمارستان اعصاب و روان شاریته برلین نوشت.

 نوشتن این‌ رمان پیشنهاد یوهانس روبرت بِشر بود و نسخه کوتاه و ویراسته آن سال ۱۹۴۷ چاپ شد. سال ۲۰۰۹ بود که ترجمه انگلیسی میشائیل هوفمان از این‌کتاب منتشر شد و باعث شد پس از ۶۰ سال در صدر پرفروش‌های کتاب آلمان، آمریکا، انگلستان، فرانسه و کانادا قرار بگیرد. انتشارات آوفبافرلاگ آلمان سال ۲۰۱۱ برای اولین‌بار نسخه کامل «همه تنها می‌میرند» را منتشر کرد که این نسخه فارسی  براساس آن ترجمه شده است.

نویسنده کتاب  در بخش «سخن نویسنده» که در نسخه اولیه این‌رمان سال ۱۹۴۶ چاپ شد، نوشت خطوط کلی رخدادهای رمانِ «همه تنها می‌میرند» بر مبنای پرونده‌های گشتاپو از فعالیت‌های غیرقانونی این زوج کارگر از اهالی برلین در سال‌های ۱۹۴۰ تا ۱۹۴۲ شکل گرفته و تقریبا در سراسر کتاب سخن از انسان‌هایی شده که بر حکومت آدولف هیتلر شوریدند.

 به گفته هانس فالادا یک‌سوم وقایع این کتاب در زندان‌ها و تیمارستان‌های آلمان می‌گذرد که جولانگاه مرگ بوده‌اند و طبق تعبیر این‌ نویسنده، تصاویر تیره و تارِ رمان پیش‌رو که اغلب برای خودش نیز ناخوشایند بوده‌اند، بر معنای دروغ و فریب نورِ بیشتری تابانده‌اند.

این‌رمان درباره زندگی یک‌زوج آلمانی به‌نام اوتو و الیزه هامپل است که گفته می‌شود تا پیش از انتشار کتاب، فقط دو نام در بایگانی‌های گشتاپو بودند و اگر فالادا «همه تنها می‌میرند» را نمی‌نوشت، شاید جهان با آن‌ها و زندگی‌شان آشنا نمی‌شد.

 اوتو و الیزه زن و مردی آلمانی بودند که دست به مبارزه با حکومت هیتلر زدند و دستگیر و درنهایت با گیوتین اعدام شدند.

رمان «همه تنها می‌میرند» چهار فصل با نام‌های «آقا و خانم کوانگل»، «گشتاپو»، «ورق به ضرر کوانگل‌ها برمی‌گردد» و «پایان» را شامل می‌شود.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم: «هنوز شب است که زندانبانی در سلول اوتو کوانگل را بازمی‌کند. کوانگل از خواب عمیق بیدار می‌شود. پلک‌زنان به شبح بزرگ و سیاهی خیره می‌شود که وارد سلولش شده است. لحظه‌ای بعد خواب از سرش می‌پرد و قلبش تندتر از همیشه می‌زند، چون فهمیده است حضور این شبح بزرگ و خاموش در آستانه در چه معنایی دارد.»

نشر نو، اخیرا «همه تنها می‌میرند» را در ۶۱۵ صفحه با قیمت ۳۲۰ هزار تومان منتشر کرده است.
 
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها