دوشنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۰
نرخ تعرفه و خدمات چاپی ۱۴۰۲ مشخص شد

تعرفه و نرخ خدمات محصولات چاپی در سال ۱۴۰۲ با موافقت نمایندگان تشکل‌های صنفی سراسر کشور مشخص شد، این اقدام با هدف دستیابی به یک تعرفه واحد قیمت انجام شده است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، نشست قیمت‌گذاری خدمات و محصولات چاپی در سال ۱۴۰۲ با حضور رؤسای اتحادیه‌های چاپ سراسر کشور در محل اتحادیه چاپخانه‌داران تهران برگزار و درباره تعرفه و نرخ خدمات و محصولات چاپی بحث و تبادل نظر شد.

احمد ابوالحسنی، رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران با اشاره به اهمیت دستیابی به یک تعرفه واحد قیمت، گفت: در این نشست تلاش شد تعیین تعرفه واحد قیمت‌ها به گونه‌ای باشد که قابلیت اجرا در سراسر کشور را داشته باشد؛ ما معتقدیم که خانواده بزرگ چاپ برای توسعه و حرکت رو به جلو، نیازمند یکپارچگی و وحدت است که این موضوع از همدلی، همکاری و احترام متقابل نشات می‌گیرد.

وی افزود: در این نشست که با حضور نمایندگان چاپ و بسته‌بندی از استان‌های مازندران، کرمان، تهران، گلستان، خراسان رضوی، البرز، همدان، اصفهان، آذربایجان شرقی و قم و جمعی از چاپخانه‌داران کشور همراه بود، نرخ‌نامه با موافقیت نمایندگان همه استان‌ها تصویب شد.

ابوالحسنی با بیان اینکه ملاک‌های مختلفی برای این موضوع در نظر گرفته شد، توضیح داد: هزینه‌هایی مثل مواد اولیه، استهلاک دستگاه‌ها و ماشین‌آلات و سایر موارد همه را استخراج کردیم و برای سه دستگاه چاپ یک و نیم ورقی، دو ورقی و چهار و نیم ورقی قیمت‌گذاری به تناسب شهر و استان انجام شد.

وی یادآور شد: برای دستگاه G۲ در تیراژ پنج‌هزار نسخه و چهار رنگ مبلغ دو میلیون تومان، برای دو و نیم ورقی چهار رنگ مبلغ سه و نیم میلیون تومان و برای چهار و نیم ورقی چهار رنگ نیز مبلغ ۷ میلیون تومان استخراج شد، البته نرخ تکرنگ و دو رنگ هم استخراج شد.

به گفته وی، برای تهران ملاک پنج هزار نسخه است اما نرخ‌ها برای سایر شهرستان‌ها به تناسب جمعیت و حجم کار برای ۲ هزار و ۳ هزار نسخه به همان میزان کم می‌شود.

ابوالحسنی با بیان اینکه این کار نخستین‌بار به صورت کشوری اجرا می‌شود، درباره ضمانت اجرایی این کار نیز تایید کرد: اتحادیه وظیفه دارد که این موضوع را آسیب‌شناسی و قیمت‌ها را اطلاع‌رسانی کند، در این میان واحدهایی که قیمت پایین ارائه می‌دهند پس از مدتی اگرچه به کل مجموعه ضرر می‌زنند اما از بین می‌روند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط