یکشنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۲
ترجمه کتاب برنده جایزه نوبل ادبیات در بازار ایران/ «حیاط نفرین شده» بهترین اثر ایووآندریچ است

کتاب «حیاط نفرین‌شده» به قلم ایووآندریچ، برنده جایزه نوبل ادبیات با ترجمه سیدمیثم میرهادی منتشر شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، ایووآندریچ، معروف‌ترین نویسنده اهل بالکان و برنده جایزه نوبل ادبیات در سال 1961 است.
 
بسیاری از اهالی ادبیات با وجود اینکه ایووآندریچ با رمان «پلی بر روی رودخانه درینا» در دنیا شناخته شده است، «حیاط نفرین‌شده» را بهترین اثر وی می‌دانند.
 
این اثر، نثری خاص و منحصر‌به فرد که نماینده‌ای شاخص از ادبیات شکوهمند اروپای شرقی در قرن بیستم است را در خود داراست و روایتی تاریخی برای تمام قرون و مخاطبانی دارد که حتی سال‌ها بعد از وفات نویسنده به دنیا آمده‌اند.
 
نوشته‌های آندریچ عمدتا با دوره زمانی تسلط عثمانی بر منطقه بالکان و بوسنی و هرزگوین مرتبط است و در این رمان نیز روایتی از زندگی و زمانه یک زندانی در یک زندان تحت کنترل حکومت عثمانی در واپسین سال‌های آن روایت می‌شود.
 
آندریچ، نویسنده این اثر، نهم اکتبر سال 1892 در منطقه دولاتس در نزدیکی شهر تراونیک در مرکز بوسنی و هرزگوین که در آن زمان بخشی از امپراتوری اتریش- مجار بود، از پدر و مادری کروات به دنیا آمد.
 
وی در سال 1924 با درجه دکتری در تاریخ و ادبیات از دانشگاه گراتس فارغ‌التحصیل شد.
 
این نویسنده مدتی در نمایندگی سیاسی یوگسلاوی در بریتانیا مشغول به کار بود و در سال 1939 به عنوان سفیر یوگسلاوی در آلمان عازم ماموریت شد، ماموریتی که دو سال بعد، در پی حمله ارتش آلمان نازیبه یوگسلاوی به پایان رسید.
 
آندریچ که خود را به بلگراد تحت اشغال رسانیده بود در تمام طول جنگ به زندگی در سکوت در منزل یکی از دوستانش بسنده کرد و در همین دوران بود که اثر معروف خود، «پلی بر روی رودخانه درینا» را نوشت، اثری که در سال 1961 برنده جایزه نوبل ادبیات شد.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «و این جا پایان است. دیگر چیزی نیست. تنها قبری است در میان قبرهای پراکنده نامرئی، گم‌شده مانند دانه‌های برف، در برف بلند مرتفعی که مانند اقیانوس پخش می‌شود و همه‌چیز را تبدیل می‌کند به صحرایی سرد و بی‌نام و نشان. دیگر نه قصه‌ای است و نه روایتی. انگار که دیگر دنیایی نیست که ارزش تماشاکردن و قدم زدن و نفس کشیدن را داشته باشد. نه بدی‌های آدم‌ها و نه امید و نه مقاومتی که همیشه در تعقیب اوست. هیچ چیز نیست. فقط برف و واقعیتی ساده که آدمی می‌میرد و به خاک سپرده می‌شود.»
 
انتشارات «کتاب تداعی» «حیاط نفرین شده» را با ترجمه سیدمیثم میرهادی در 132 صفحه و بهای 74 هزار تومان عرضه کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها