پنجشنبه ۲۲ دی ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۲
کتاب «شش قدرت برتر معاصر جهان اسلام» اثر سید سلمان صفوی منتشر شد

کتاب «شش قدرت برتر معاصر جهان اسلام» تالیف سید سلمان صفوی از سوی مرکز بین المللی مطالعات صلح و آکادمی مطالعات ایرانی لندن در ۶۳۲ صفحه منتشر شد.

خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) – صدرا صدوقی: در کتاب«شش قدرت برتر معاصر جهان اسلام»  تحولات سیاسی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی شش قدرت برتر جهان اسلام(پاکستان، مصر، ترکیه، ایران، اندونزی و عربستان) در سده معاصر(۱۳۰۰-۱۴۰۰ش) در شش فصل تحلیل شده است.

این کتاب دارای نمودارها، عکس ها و نقشه های رنگی، نمایه و منابع انگلیسی و فارسی است. این کتاب با مطالعات میدانی و رویکردی نو تحولات شش قدرت برتر جهان اسلام را براساس آخرین آمار و منابع علمی انگلیسی و فارسی تحلیل کرده است. این کتاب برای دانشجویان علوم سیاسی، جغرافیای سیاسی، جغرافیای نظامی، علوم دفاعی، دافوس و مطالعات منطقه ای مفید و مناسب است. روش تحلیل گفتمان، روش تحلیل این تحقیق علمی است. جایگاه ژئوپلیتیک جهان اسلام، همیشه نقش ویژه ای به آن در رابطه با صلح و امنیت منطقه ای و جهانی داده است. لذا بررسی تاریخ تحولات شش قدرت برتر جهان اسلام در دوره معاصر، برای شناخت علمی منطقه و جهان اسلام ار منظر روابط بین الملل و امنیت ملی ضروری است.
 
«شش قدرت برتر معاصر جهان اسلام» در دوره معاصر بر اساس مولفه های مانند توان نظامی(ادوات نظامی، بودجه نظامی، تعداد پرسنل نظامی)، جمعیت، سرزمین، جغرافیا و اقتصاد، براساس گزارش گلوبال فایر پاور؛ کشورهای پاکستان، مصر، ترکیه، ایران، اندونزی و عربستان به ترتیب شش قدرت برتر نظامی جهان اسلام در سال ۲۰۲۲ هستند.
 
نگاهی اجمالی به محتوای فصل های کتاب

درادامه نگاهی داریم به محتوای فصل های این کتاب: فصل۱: پاکستان یکی از قدرت های اصلی نظامی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی جهان اسلام است. علامه محمد اقبال لاهوری و محمدعلی جناح معماران استقلال پاکستان از هند هستند. ارتش ستون فقرات ساختار قدرت است. جمهوری اسلامی پاکستان شبکه بزرگی از روابط دیپلماتیک در سراسر جهان دارد.
 
پاکستان(پس از اندونزی) دومین کشور با اکثریت مسلمان از نظر جمعیت است و تنها کشور مسلمان است که سلاح هسته ای در اختیار دارد. این کشور دارای اقتصادی مختلط از بخش دولتی و خصوصی است. براساس گزارش بانک جهانی، پاکستان از زمان استقلال خود نرخ رشد سالانه پایدار و نسبتاً ثابتی داشته است. نرخ تورم در سال های ۲۰۰۰-۲۰۲۱ بین 3 تا ۱۱ درصد بوده است.
 
اسلام فرهنگ غالب بر جامعه پاکستان است. فرهنگ پاکستان متأثر از فرهنگ های آسیای جنوبی است. بنابراین دارای شباهت های فرهنگ منطقه ای است که فراتر از مرزهای ملی گسترش می یابد. روش‌ها و منش های فرهنگی شبیه بخش‌های وسیعی از ایران، افغانستان و شمال هند است. ۹۷ درصد از جمعیت این کشور مسلمان هستند (۷۷ درصد سنی و ۲۰ درصد شیعه). پاکستان پس از ایران، دومین کشور از نظر جمعیت شیعه در جهان است.
 
فصل۲: مصر یکی از شش قدرت اصلی فرهنگی و نظامی جهان اسلام است. ارتش مصر در سال ۲۰۲۲ دوازدهمین قدرت نظامی جهان و دومین قدرت نظامی جهان اسلام پس از پاکستان است.

ارتش 500 هزار نفری مصر، مرکز و ستون اصلی قدرت در این کشور است. از سال 1952 که افسران ارتش مصر به رهبری سرهنگ جمال عبدالناصر حکومت سلطنتی را سرنگون کردند، چهار رئیس جمهور (جمال عبدالناصر، انور سادات، حُسنی مبارک و عبدالفتاح السیسی) نظامی بوده اند و ارتش همواره در مقابل هر گونه چرخش اساسی در سیاست خارجی و اقتصادی دولت ایستادگی کرده است. پس از سقوط حُسنی مبارک، ارتش مصر اعلام کرد به تمام معاهدات بین المللی و منطقه ای این کشور از جمله پیمان صلح با اسرائیل پای بند است.

چهره‌های شاخص علم و فرهنگ مصر مدرن عبارتند از: احمد حسن زویل (برنده نوبل شیمی)، نجیب محفوظ (برنده نوبل ادبیات)، سید قطب (نویسنده و اسلام شناس)، طـه حسین (نویسنده)، شیخ شلتوت، رهبر مذهیی مصر و الازهر، حسنین هیکل (سردبیر روزنامه الاهرام)، پطرس غالی دبیرکل سازمان ملل متحد ( ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۷)، محمد البرادعی دبیرکل آژانس بین‌المللی اتمی و عمرو موسی دبیرکل اتحادیه عرب، احمد طیب، رهبر مذهیی مصر و الازهر. دانشگاه ألأزهر قاهره مهمترین مرکز مذهبی جهان اسلام است. تصوف نقش پررنگی در فرهنگ جامعه دارد.
 
فصل۳: ترکیه از دل خلافت عثمانی شکست خورده پس از جنگ جهانی اول ظهور کرد و وارث فرهنگ و تمدن عظیم خلافت عثمانی(۱۵۱۷-۱۹۲۴ م) شد. 97 درصد ترکیه در آسیا و 3 درصد در اروپا است. دو تنگه راهبردی بسفر و داردانل در اختیار ترکیه است. نظام سیاسی ترکیه بر اساس سکولاریسم است. اتاتورک و اردوغان دو شخصیت اصلی تاریخ معاصر ترکیه هستند. فعال کردن جریان اسلام گرایی در حکومت ترکیه از سوی اردوغان با توجه به ساختار سکولار حکومت ترکیه، نفوذ میراث اتاتورک و قدرت ارتش، کاری کم نظیر در تاریخ معاصر کشورهای جهان اسلام است. روش پارلمانتاربستی اردوغان تجربه ای متفاوت از سیاست ورزی اسلام سیاسی در جهان اسلام است. برای درک اهمیت تجریه حکومت اردوغان، تجربه سیاست ورزی و حکمرانی او را با تجربه شکست خورده راشد الغتوشی در تونس و مرسی در مصر باید مقایسه کرد.

سیاست خارجی ترکیه را به دوره ماقبل و مابعد اردوغان می توان تقسیم کرد. در دوره ماقبل اردوغان، ترکیه بخش از بلوک غرب بود و موضوعات جهان اسلام نیز از الویت های سیاست خارجی آن کشور نبود، اما پس از پیروزی اسلام گرایان (۲۰۰۲) سیاست خارجی چند وجهی و ترکیبی در ترکیه بروز کرد. در این سیاست علاوه بر اولویت توجه به همسایگان و سرزمین های دوران عثمانی، روابط با روسیه، ایران و چین گسترش یافت. ترکیه اردوغان از مدعیان رهبری جهان اسلام است.
 
ترکیه پس از ایالات متحده، با قدرت تخمینی 890700 نظامی تا فوریه 2022، دومین نیروی نظامی دائمی در ناتو را دارد. ترکیه یکی از پنج کشور عضو ناتو است که بخشی از سیاست اشتراک هسته ای را داراست. از سال 2010 آمریکا بزرگ ترین تأمین کننده تسلیحات ترکیه بوده است. پس از آن ایتالیا، کره جنوبی و اسپانیا قرار دارند. ترکیه دارای یک صنعت دفاعی قوی است که قادر به تولید طیف وسیعی از سیستم های تسلیحاتی از جمله وسایل نقلیه زرهی، شناورهای دریایی و پهپاد است، اگرچه به شدت به فن آوری غربی وابسته است.

دولت ترکیه سرمایه گذاری عظیمی در تحقیق و توسعه فن آوری های نظامی از جمله صنایع هوافضای ترکیه، انجام می دهد. ترکیه پیشتاز جهانی در زمینه وسایل نقلیه هوایی بدون سرنشین (UAV) است. براساس برآورد گلوبال فایر پاور در سال ۲۰۲۲، بودجه نظامی ترکیه ۹ میلیارد و ۶۹۰ میلیون دلار، ایران ۵ میلیارد دلار و عربستان ۴۶ میلیارد دلار است.
 
 ترکیه در طول صد سال گذشته به مرور از یک کشور کشاورزی به کشوری صنعتی مبدل شده است. ترکیه یکی از 7 کشور صاحب اقتصادهای نوظهور است. حضرت مولانا جلال الدین محمد مولوی عارف و شاعر بزرگ ایرانی، خالق مثنوی معنوی و دیوان شمس یکی از شخصیت های ملی دینی و فرهنگی ترکیه است و مقبره اش در قونیه ترکیه زیارتگاه هزاران نفر از اقصی نقاط عالم است.
 
فصل۴: ایران دارای دارای کهن ترین تمدن و فرهنگ جهان است. این تمدن با تشکیل پادشاهی های عیلامی در هزاره چهارم قبل از میلاد آغاز شد. ایران نخستین بار توسط مادها، در قرن هفتم پیش از میلاد متحد شد و در قرن ششم پیش از میلاد به اوج سرزمینی خود رسید. زمانی که با تأسیس امپراتوری هخامنشی توسط کوروش بزرگ به یکی از بزرگ ترین امپراتوری های تاریخ جهان تبدیل شد و اولین ابرقدرت جهان گردید. حکومت مقتدر صفویه مهمترین حکومت ایران پس از اسلام است. کشور ایران، جامعه‌ای با قومیت ها و فرهنگ‌ های گوناگون است.

گروه قومی و فرهنگی غالب ایران، نژاد آریایی و برآمده از فارسی‌ زبانان است. در کنار آنها قومیت‌ های دیگری نظیر اقوام پرجمعیت آذری و کُرد وجود دارند. عموم اقوام فارس، آذری، کرد، لر، بلوچ، و ارمنی تحت نام و پرچم ایران همدل متحدند. نوروز عید ملی همه ایرانیان از همه اقوام و ادیان و مذاهب است. ایرانیان پیرو مذاهب شیعه، سنی، مسیحیت، یهودیت و زرتشتیت اند. پیروان مذهب تشیع، اکثریت ملت ایران را تشکیل می دهند. زبان رسمی ایران فارسی است ولی زبان های دیگر مثل آذری و کردی نیز در بخش های از ایران رایج است.
 
تاریخ ایران معاصر به دو دوره پهلوی (۱۳۰۴-۱۳۵۷) و جمهوری اسلامی (۱۳۵۷- ) تقسیم می­شود. در دوره پهلوی حکومت ایران، استبدادی، سکولار، اقتصاد گمپرادور و ارتش وابسته به آمریکا شد. ایران زمان جنگ جهانی دوم اشغال متفقین شد و در سال۱۳۴۹ شمسی( ۱۹۷۱ م)بحرین را از ایران جدا کردند. دوره حکومت پهلوی یکی از سیاه ترین دوره های تاریخ ایران است که با فرهنگ، اقتصاد و ارتش ملی مبارزه شد، و ایران تبدیل به یکی از اقمار نظامی، اقتصادی و سیاسی آمریکا شد و استقلال نطامی، سیاسی و اقتصادی خود را از دست داد. اما در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ ملت ایران به رهبری امام خمینی انقلاب کردند و جمهوری اسلامی ابران را تاسیس کردند.
 
امروز جمهوری اسلامی ایران یکی از مهمترین قدرت های نظامی جهان اسلام است. طبق گزارش «گلوبال فایر پاور»؛ ایران چهارمین قدرت نطامی جهان اسلام و چهاردهمین قدرت نظامی جهان است. ایران آز آغاز پیروزی انقلاب اسلامی سیاست همگرایی با جهان اسلام را پیش گرفت. پس از خروج ترامپ از برجام، ایران سیاست خارجی نگاه به شرق را مبنای روابط بین الملل جدید خود قرارداد ودر دسامبر ۲۰۲۱ عضو سازمان همکاری‌های شانگهای (Shanghai Cooperation Organization) شد. 


پس از پیروزی انقلاب اسلامی، به مرور تحولات گسترده ای در سازمان و توان نظامی ایران ایجاد شد و ایران مبدل به یک قدرت مستقل نظامی شد. چنان که در حال حاضر نقش تعیین کننده ای در امنیت منطقه خاورمیانه دارد. در حالی که قبل از انقلاب، ارتش ایران از نظر تجهیزات و توانایی ساخت ادوات جنگی کاملاً وابسته بود. طی چهل سال گذشته، با استفاده از تجربیات گرانبهای دوره دفاع مقدس، ایران مقتدرانه ابداعات اساسی در تولید تجهیزات دفاعی داشته و پیشرفت های مهمی در زمینه صنایع دفاعی پیشرفته و تولید ادوات دفاعی داشته است. مهمترین رخداد نهادی- دفاعی بعد از انقلاب تاسیس سپاه پاسداران در اردیبهشت ۱۳۵۸ بود.

سپاه پاسداران ستون فقرات دفاع از انقلاب، امنیت ملی و نهضتهای آزادیبخش است. ایران پس از انقلاب موفق شد اداوت و تجهیزات نظامی پیشرفته تولید کند که مهمترین آنها مجموعه انواع موشک، پهباد، زیردریایی، تانک و خودروهای زرهی است. موشک‌های دوربرد و میان برد بالستیک ایران به ویژه سری موشک ‌های «شهاب» موجب هراس دشمنان ایران شده است. سیاست دفاعی ایران بر اساس سیاست بازدارندگی با توان موشکی است.

پس از انقلاب ۱۳۵۷، ایران گام های بلندی در توسعه اقتصادی برداشت و در رشته های صنایع نفت و انرژی، صنایع غذایی، صنایع فلزی، صنایع ساختمانی، صنایع دارو سازی، و صنایع سنگین کارخانجات متعدد تأسیس شد. بزرگ‌ ترین موانع اقتصاد ایران، سوء مدیریت، تحریم های اقتصادی آمریکا و تحریم های بانکی است. ایران رتبه دوم ذخایر گاز طبیعی و چهارمین ذخایر اثبات شده نفت خام را در جهان داراست.

فصل ۵: اندونزی پرجمعیت ترین کشور جهان اسلام، شانزدهمین اقتصاد بزرگ جهان و پنجمین قدرت نظامی جهان اسلام است. جمهوری اندونزی،کشوری در جنوب شرقی آسیا و اقیانوسیه بین اقیانوس‌های هند و اقیانوس آرام است. اندونزی بزرگترین ایالت مجمع الجزایری جهان و چهاردهمین کشور بزرگ از نظر مساحت است که 1,904,569 کیلومتر مربع (735,358 مایل مربع) وسعت دارد. اندونزی با بیش از 275 میلیون نفر، چهارمین کشور پرجمعیت جهان و پرجمعیت ترین کشور مسلمان نشین جهان است..
اندونزی یک قدرت منطقه ای است و در امور جهانی به عنوان یک قدرت میانه به شمار می رود. این کشور عضو چندین سازمان چندجانبه از جمله سازمان ملل متحد، سازمان تجارت جهانی، G20، و یکی از اعضای موسس جنبش غیرمتعهدها، انجمن کشورهای جنوب شرق آسیا، نشست سران آسیای شرقی، D-8 و سازمان کنفرانس اسلامی است. تاریخ معاصر اندونزی با مبارزه برای استقلال از استعمار هلند شروع شده است.

اندونزی از قرن هفدهم تا سال ۱۹۴۲، مستعمره هلند بود. دوره استقلال اندونزی را می توان بطور خلاصه چنین گفت که اندونزی تا پایان جنگ جهانی دوم مستعره هلند بود. پس از یک دوره اشغال توسط ژاپنی ها (1942-1945) در طول جنگ جهانی دوم، اندونزی استقلال خود را از هلند در سال 1945 اعلام کرد. دو روز پس از تسلیم ژاپن در اوت 1945، سوکارنو و محمد هاتا، رهبران با نفوذ ملی گرا، استقلال اندونزی را اعلام کردند و به ترتیب به عنوان رئیس جمهور و معاون رئیس جمهور منصوب شدند.

مبارزه آن برای استقلال، تا سال 1949، زمانی که هلندی ها به طور رسمی حاکمیت اندونزی را به رسمیت شناختند، ادامه یافت.

اندونزی یک جمهوری با یک سیستم ریاست جمهوری است. پس از سقوط نظم نوین در سال 1998، ساختارهای سیاسی و حکومتی دستخوش اصلاحات گسترده ای شدند، با چهار اصلاحیه قانون اساسی که قوه مجریه، مقننه و قضاییه را اصلاح کرد. مهمترین آنها تفویض قدرت و اختیار به نهادهای مختلف منطقه ای در عین حال واحد باقی ماندن است. رئیس جمهور اندونزی رئیس دولت، فرمانده کل نیروهای مسلح ملی اندونزی (Tentara Nasional Indonesia، TNI) و مدیر حاکمیت داخلی، مدیر سیاست گذاری و امور خارجی است.

رئیس جمهور ممکن است حداکثر دو دوره پنج ساله متوالی را بر عهده بگیرد. ارتش از زمان تأسیس خود، که در دوران نظم نوین به اوج خود رسید، دارای نفوذ سیاسی قوی بوده است. نیروهای مسلح اندونزی (TNI) شامل نیروی زمینی (TNI–AD)، نیروی دریایی (TNI–AL که شامل تفنگداران دریایی) و نیروی هوایی (TNI–AU) می‌شود. نیروی زمینی حدود 400000 پرسنل فعال دارد. مخارج دفاعی در بودجه ملی 0.7 درصد از تولید ناخالص داخلی در سال 2018 بود.

 فصل۶: عربستان یکی از قدرت های اصلی اقتصادی، نظامی، سیاسی و فرهنگی جهان اسلام است. این کشور بخش عمده جزیره ‌العرب را دربر گرفته‌است. تاریخ پادشاهی عربستان سعودی از 23 سپتامبر 1932 به عنوان کشوری مستقل آغاز می شود. ملک عبدالعزیز حکومت سعودی را بنیان نهاد و از ۱۹۰۲ تا ۱۹۵۳ حکومت کرد. پس از فوت ملک عبدالعزیز؛ پسرانش سعود بن عبدالعزیز (۱۹۵۳–۱۹۶۴) فیصل بن عبدالعزیز (۱۹۶۴–۱۹۷۵)، خالد بن عبدالعزیز (۱۹۷۵–۱۹۸۲)، فهد بن عبدالعزیز (۱۹۸۲–۲۰۰۵)، ملک عبدالله و ملک سلمان به حکومت رسیدند.

حکومت عربستان سلطنتی مطلقه است، پارلمان و تفکیک قوا در آن وجود ندارد. عربستان از بدو تولدش تا کنون در بلوک غرب به رهبری بریتانیا و اکنون آمریکا بوده است. دخالت نظامی در یمن(۲۰۱۵-۲۰۲۲) و قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار مشهور سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول در ۲ اکتبر ۲۰۱۸، موجب وارد آمدن آسیب جدی به اعتبار بین المللی عربستان گردید. این اقدامات با محکومیت اروپا، سازمان ملل و جامعه جهانی مواجه شد.

براساس گزارش «رتبه بندی قدرت نظامی»گلوبال فایر پاور؛ در سال ۲۰۲۲ عربستان سعودی ششمین قدرت نظامی پس از پاکستان، مصر، ترکیه، ایران و اندونزی در جهان اسلام و بیستمین قدرت نظامی جهان است. نیروهای مسلح عربستان سعودی (القُوّات المُسَلَّحَه المَلکیَّه السُّعُودیَّه) متشکل از پنج قسمت نیروی زمینی ، نیروی هوایی ، نیروی دریایی، نیروی پدافند هوایی و نیروی استراتژیک موشکی سلطنتی سعودی است. قدرت اصلی نظامی عربستان نیروی هوایی آن (۸۹۷ فروند) است.

در سال ۲۰۲۲ بودجه نظامی عربستان ۴۶ میلیارد دلار بوده است. این بودجه نظامی در صدر بودجه نظامی همه کشورهای اسلامی است. ارتش عربستان از ضعف بهره برداری از تجهیزات نظامی آمریکایی برخوردار است. دو نمونۀ «جنگ یمن» و «خسارت آرامکو» حاکی از این ضعف بنیادی است. ارتش مجهز عربستان علیرغم حملات گسترده هوایی با هواپیما های پیشرفته آمریکایی به یمن از سال ۲۰۱۵، از انصارالله یمن شکست خورد. سیستم پیشرفته آمریکایی پدافند هوایی عربستان در مقابل حملات هوایی به آرامکو در ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۹ موفق عمل نکرد. از دهه های 1970 و 1980 اقتصاد عربستان با درآمدهای هنگفت حاصل از صادرات نفت رونق گرفت.

اقتصاد عربستان سعودی تحت سلطه نفت و صنایع وابسته به آن است. عربستان از نظر ذخایر نفت، با حدود یک پنجم ذخایر شناخته شده جهان، در رتبه اول بین المللی قرار دارد. تعداد زیادی کارگر خارجی برای انجام پایین ‌ترین وظایف و کارهای فنی استخدام می‌شوند. عربستان از نظر درآمد سرانه و تولید ناخالص داخلی (GDP) در شمار بالاترین‌ها کشورهای در حال توسعه قرار دارد. آمریکا، چین و ژاپن شرکای تجاری اصلی عربستان هستند. محیط فرهنگی عربستان، عربی – وهابی است.

صفوی در پایان پیشنهاد کرده است که ایران با توجه به وضعیت توازن قوا منطقه ای باید بی درنگ بر بودجه تحقیقات علمی و دفاعی خود جهت ترفیع اقتدار و امنیت ملی بیفزاید.
پیشتر در حوزه علوم سیاسی، سید سلمان صفوی، کتاب های «گفتمان انقلابی در جهان اسلام»، «تأملی در فلسفه سیاسی» و «ديپلماسي و امنیت ملی آسیای غربی در سال ۱۳۹۹» را منتشر کرده است.

کتاب «شش قدرت برتر معاصر جهان اسلام» در ایران از طریق انتشارات سلمان آزاده، در نشانی اینترنتیhttps://iranth.com/i/  به صورت «پی دی اف» یا چاپی قابل خریداری است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها