شنبه ۱۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۶
شرح رساله المشاعر ملاصدرا به چاپ سوم رسید

چاپ سوم کتاب «شرح رساله المشاعر ملاصدرا» نوشته ملامحمدجعفر لاهیجی با تصحیح و تحقیق سید جلال الدین آشتیانی به همت مؤسسه بوستان کتاب منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، چاپ سوم کتاب «شرح رساله المشاعر ملاصدرا» نوشته ملامحمدجعفر لاهیجی با تصحیح و تحقیق سید جلال الدین آشتیانی توسط مؤسسه بوستان کتاب در ۷۴۸ صفحه منتشر شد.

در میان ده ها اثر ارزنده صدرالمتألهین رساله المشاعر - علی رغم حجم اندک خود – جایگاهی بس رفیع و وسیع دارد، در این کتاب صدرالمتألهین امّهات ابتکارات و نوآوری های خود را، که همه اثار و لوازم سه مسأله «وحدت وجود»، «اصالت وجود» و «تشکیک وجود» مورد اشاره است، به بحث گذارده است.

کتاب «مشاعر» را فیلسوفان و دانشوران زیادی شرح کرده اند که کامل ترین آنها شرح حکیم ملامحمدجعفر لاهیجی است. این شرح را سید جلال الدین آشتیانی تصحیح کرده و ضمن آن، شرح ها و نکته های ارزشمندی آورده است.

این کتاب، نوعی نقد اندیشه های شیخ احمد احسائی بنیانگذار مکتب شیخیه و کشفیه یا پایین سری است. شرح رساله محمدمحمدجعفر لنگرودی (لاهیجی) از تبحّر مؤلف در فلسفه و عرفان حکایت داشته و تعلیقات سید جلال الدین آشتیانی بر آن افزوده است. ولی افزون بر تحقیقات فراوان فلسفی استاد آشتیبانی در پاورقی های این کتاب، مقدمه سودمند ایشان در بیان تاریخ فلسفه در چند قرن پس از ملاصدرا، که بسیار تاریک و مبهم است و کمتر در مورد آن کار و تحقیق شده، شاید ارزشی برابر با اصل کتاب داشته باشد.

شارح این اثر در مقدمه آورده است: این شرح را برای آن گفتم که طلاب به اهمیت فلسفه ملاصدرا پی ببرند و برای خواندن تحصیل حکمت متعالیه به خواندن چند ورق شرح منظومه و فراگرفتن یک مشت الفاظ مهمول و عبارات مشعشع بسنده نکنند.

اصل این اثر به زبان عربی نوشته شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها