سه‌شنبه ۱۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۱
كتابخانه آيت‌الله قزوينی دارنده بزرگترین مجموعه کتاب‌های جیبی کشور است

كتابخانه آيت‌الله حاج شيخ هاشم قزوينی (ره) وابسته به آستان قدس رضوی با تالاری مشتمل بر 54 هزار و 486 کتاب جیبی، بزرگترین مجموعه کتاب‌های جیبی و همراه در کشور را به خود اختصاص داده است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در خراسان رضوی و به نقل از گنجینه رضوی، معاون کتابخانه‌های سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی با اعلام وجود تالار کتاب‌های جیبی با 54 هزار و 486 منبع در کتابخانه آیت‌الله حاج شیخ‌ هاشم قزوینی (ره)، از کتابخانه‌های وابسته به آستان قدس رضوی اظهار کرد: این مجموعه از مجموعه‌های منحصر‌به‌فردی است که در سال 1394 در کتابخانه و در دو واحد مجزای بانوان و آقایان افتتاح شد که با استقبال زیادی از مراجعان همراه است.

حسین خسروی بیان کرد: این مجموعه با منابعی در موضوعات کامپیوتر، فلسفه، دین، علوم اجتماعی، اقتصاد، زبان انگلیسی، ریاضیات، فنی و مهندسی، داستان، تاریخ و... بزرگ‌ترین مجموعه کتاب جیبی در کتابخانه‌های کشور محسوب می‌شود.

وی حجم و قطع کوچک کتاب‌های همراه را از مزیت‌های این منابع خواند و افزود: امکان مطالعه راحت این منابع در هر زمان و مکانی از دلایل استقبال ‌ویژه جوانان و نوجوانان از این دسته کتاب‌هاست.

خسروی به فراهم بودن امکان استفاده از این منابع برای اعضای سایر کتابخانه‌های آستان قدس رضوی در قالب امانت بین کتابخانه‌ای اشاره و ابراز کرد: این امکان نیز وجود دارد تا در قالب امانت سازمانی و طبق آیین‌نامه موجود، تعداد زیادی از این منابع برای استفاده کارکنان به سازمان‌های مختلف تحویل داده شود.

وی انتشار کتاب در قطع جیبی با شمارگان وسیع و قیمت ارزان را فصل مهمی در تاریخ نشر کتاب دانست و گفت: انتشار این گونه کتاب‌ها در ایران به اواخر دهه 1330 هجری شمسی برمی‌گردد و نخستین کتاب‌ها با قطع جیبی را می‌توان در میان نسخه‌های خطی و بیاض پیدا کرد.

خسروی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: علاوه بر کتاب‌های جیبی، 94هزار و 634 جلد کتاب چاپی و 10هزار و 992 منبع دیداری‌شنیداری در کتابخانه آيت‌الله حاج شيخ‌هاشم قزويني موجود است.

معاون کتابخانه‌های سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی همچنین از عضویت 27هزار و 808 نفر در این کتابخانه خبر داد و گفت: این افراد علاوه بر امانت کتاب می‌توانند از فضاهایی نظیر تالار مطالعه قفسه‌باز، تالار مرجع، تالار مطالعة آزاد، تالار نوجوانان، بخش منابع دیداری و شنیداری، بخش امانت کتاب و ایستگاه کودک بهره‌مند شوند.

اضافه می‌شود، نخستین کسی که در ایران ایده کتاب‌های جیبی به ذهنش رسید، همایون صنعتی‌زاده، مدیر انتشارات فرانکلین بود که در اواخر دهه 30 با بنا نهادن «سازمان انتشارات جیبی» زمینه گسترش آن را ایجاد کرد.

کتابخانه آیت‌الله حاج شیخ‌هاشم قزوینی به همت آستان قدس رضوی در سال 1369 در منطقه‌ای کم‌برخوردار از مشهد مقدس در دو طبقه افتتاح شد. با توجه به استقبال گسترده بانوان از این کتابخانه، واحد شماره دو این کتابخانه نیز در سال 1385 ساخته شد و مورد بهره‌برداری قرار گرفت. این کتابخانه هم‌اکنون در دو ساختمان مجزا در مشهد، یکی به آدرس بلوار مصلی 25، محمدآباد 5 (ویژه بانوان) و دیگری به آدرس انتهای مصلی 27، محمدآباد 7 (ویژه آقایان) به عموم علاقه‌مندان به کتاب و کتاب‌خوانی خدمات ارائه می‌دهد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها