شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۸
رونمایی از 10 کتاب حوزه دفاع مقدس در کتابخانه مرکزی مشهد

10 کتاب حوزه دفاع مقدس ظهر امروز در کتابخانه مرکزی امام خمینی (قدس سره) مشهد رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در خراسان‌رضوی و به نقل از روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی، آئین رونمایی از 10 عنوان کتاب حوزه دفاع مقدس با حضور مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان و نویسندگان کتاب و جمعی از خانواده‌های معظم شهدا در کتابخانه مرکزی امام خمینی (قدس سره) برگزار شد.

در ابتدای این نشست مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی ضمن تسلیت ایام اربعین و گرامیداشت یاد وخاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس، مدافعان حرم و سلامت، گفت: خوشبختانه حرکت در مسیر آرمان‌های انقلاب لحظه‌ای دچار رکود و سکون نشده است. ما پرقدرت‌تر از همیشه در راه شهیدان و آرمان‌های امام راحل (ره) در حال حرکت و خدمت هستیم. دفاع و حرکت در بطن آرمان‌های انقلاب همچنان باقی و جاری است.

حسینعلی یوسفعلی زاده، ادبیات را یکی از ظرفیت‌ها و تکنیک‌های اقتدار و اعتدال فرهنگ دانست و افزود: در واقع ادبیات دفاع از یک تفکر، نشر یک آرمان و اهداف یک مکتب است. ادبیات هنر بیان نیت‌ها است، آنچه که به عنوان اعتقادات با تکیه بر فرهنگ، باورها و یافته‌های دینی، انقلابی و ملی در نظر داریم با تکیه بر ادبیات بیان می‌شود.

وی تصریح کرد: این بیان هرچه هنرمندانه‌تر، زیباتر و مزین به آرایه‌های ادبی باشد فراگیرتر و اثرگزاری و تاثیرپذیری بیشتری دارد و در عمق جان مخاطب می‌نشیند. با نگاهی به آثار بزرگان ادبیات فارسی همچون حافظ، فردوسی، نظامی گنجوی،مولوی و ... می‌توان به سادگی دریافت که با استفاده از ذوق و شوق هنری و ادبی به ترویج و بیان احادیث و آیات الهی پرداخت.

یوسفعلی زاده با بیان اینکه طبق فرمایش مقام معظم رهبری (مدظله العالی) دفاع مقدس مایه مباهات و فخر دینی و انقلابی در عصر حاضر است، گفت: اگر ما در مکتوب کردن وقایع هشت سال دفاع مقدس کوتاهی کنیم دشمن به جای ما آن را تحریف شده و با هدف دوری از آرمانهای اسلامی و آموزه‌های دینی به جامعه تزریق می‌کند. 

وی افزود: دفاع مقدس جلوه گاه سینه ستبر مردانی است که در برابر موجی از نابرابری‌ها در طول هشت سال جنگ تحمیلی مقاومت کردند. نوجوانان و جوانان آن روزگار این حماسه بی نظیر را خلق کردند و زنده نگاه داشتن یاد و خاطره آنان یکی از وظایف اصلی ما در راستای ادای دین به شهدا است.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی با بیان اینکه هنر برای انجام تکلیف و مسئولیت است، گفت: برگزاری این چنین مراسمی باعث جلوگیری از کم رنگ شدن و فراموشی شهدا و حماسه‌های آنها در این جنگ نابرابر می‌شود. ما اهمیت، ظرافت و عمق کار نویسندگان این حوزه را می‌دانیم و تقاضا داریم که همراه و همگام با هم در این مسیر و برای زنده نگاه داشتن یاد شهدا قدم برداریم چرا که طبق فرمایش رهبر انقلاب اسلامی این امر کمتر از شهادت نیست.

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین علی‌اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی ضمن تسلیت ایام سوگواری اهل بیت (ع) و گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت: نگفتن و ننوشتن از مقاومت ملت ایران در دوران دفاع مقدس اجحاف در هشت سال از خودگذشتی مردم این سرزمین است. در واقع آثار این حوزه سندی ماندگار برای آیندگان است.

وی با اشاره به حضور داوطلبانه مردم در دوران دفاع مقدس، افزود: در کشورهای دیگر برای مشارکت مردم در جنگ از ابزارهایی همچون تطمیع، تبلیغ، تشویق و ... استفاده می‌شده است در صورتیکه حضور مردم تنها به واسطه امر امام راحل (ره) و به دور از هرگونه تبلیغ، تنبیه و تطمیع انجام شد و اشتیاق حضور برای دفاع از این مرز و بوم به صورت خودجوش در بین  جوانان شکل گرفت.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی گفت: هنرمندان عزیزی که در این حوزه فعالیت دارند در واقع بیانگر و تصویرگر افتخارات مردم ایران در دوران سال دفاع مقدس هستند که در نوع خود بی نظیر بوده است. شما هنرمندان درواقع به معرفی حوادث و افرادی می‌پردازید که نقش بسزایی در پیروزی این جنگ ایفا کرده‌اند.

وی با بیان اینکه دفاع ما دفاع مقدس بود، افزود: دوران هشت سال دفاع مقدس، جنگی تحمیلی برای مردمی بود که تازه از وقوع یک انقلاب عظیم برخاسته بودند. برگزاری این قبیل مراسم باعث زنده نگاه داشتن یاد و خاطره شهدا است، افرادی که از بطن مردم معمولی برخاسته و تبدیل به اسطوره و الگو برای جامعه شدند. امیدوارم این نگاه و حرکت نافذ همچنان در مسیر معرفی و ترویج رشادتها و فداکاری‌های جوانان هشت سال دفاع مقدس ادامه داشته باشد.

در ادامه مراسم از پوستر دهمین جشنواره ادبی یوسف و شعر دفاع مقدس در سال 1400 همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس و با محوریت تولید داستان کوتاه در حوزه دفاع مقدس رونمایی شد.

این جشنواره تا پایان سال جاری پس از دریافت و ارزیابی آثار برگزار می‌شود و در شش ماهه دوم سال اقدام به برگزاری مراسم استانی و تقدیر از منتخبین استان، داوری کشوری و مراسم پایانی می‌کند. همچنین از 35 برتر جشنواره داستان کوتاه در هشتمین و نهمین جشنواره جایزه ادبی یوسف و شعر دفاع مقدس در سال‌های 1398 و 1399 با اهدای جوایزی به رسم یادبود تقدیر به عمل آمد. این جشنواره از سال 1385 شروع کار به کرده و تاکنون 9 دوره از آن برگزار شده است. 

در پایان همراه با تقدیر از نویسندگان حاضر در جلسه، از دوره پنج جلدی کتاب جان جهان مجموعه خاطرات رزمندگان واحد تعاون در دوران دفاع مقدس بازنویسی و تنظیم اشرف ظریف رمضانی و کتاب‌های بیداد بغداد (مجموعه خاطرات اسارت) اثر بمانعلی اکبری با محوریت، ماه مهاجر (زندگی و خاطرات سردار شهید یوسف براهنی‌فر) اثر محمد باذلی، گردان12 نفره (دانش‌آموز شهید مهدی آذربان) اثر محمدعلی خواجوی، چهار فصل مرز (مروری بر زندگی و شهاد مظلومانه مرزداران شهید استان خراسان رضوی) اثر مجتبی بیهقی و چهارماه بعد (زندگی نامه داستانی شهید جواد توانگر) اثر سعیده زراعتکار با محوریت هفته دفاع مقدس نیز رونمایی شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها