یکشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۶
جمع‌آوری کتاب‌های کودک دارای تصاویر فستیوال پیتر سیاه در هلند

دولت هلند به کتابخانه‌های عمومی این کشور دستور داده کتاب‌های کودک دارای تصاویر و محتوای فستیوال پیتر سیاه (Black Pete) را از قفسه‌های خود جمع‌آوری کنند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از دیلی‌میل، دولت هلند به کتابخانه‌های عمومی این کشور دستور داده کتاب‌های کودک دارای تصاویر و محتوای فستیوال پیتر سیاه (Black Pete) را از قفسه‌های خود جمع‌آوری کنند. این فستیوال چندسالی است که به خاطر اعتراض نهادهای حقوق بشری و ضدنژادپرستی به خصوص جریان تظاهرات مردم آمریکا مورد مناقشه است.
 
پیتر سیاه یا زوارته پیت (Zwarte Piet) یک شخصیت فولکلور هلندی است که جزو همراهان نیکلاس قدیس بوده‌ است. از این شخصیت اولین بار در کتابی نوشته جان شنکمن در سال ۱۸۵۰ میلادی سخن به میان آمده و در آن به صورت فردی سیاه‌پوست توصیف شده است. به صورت سنتی پیتر سیاه را سیاه‌پوست می‌دانند چرا که اصالتاً از موروهای اسپانیایی دانسته می‌شود. بازیگرانی که نقش پیتر سیاه را بازی می‌کنند معمولاً صورت خود را سیاه می‌کنند، لب‌های خود را قرمز می‌کنند و لباس‌هایی رنگین به سبک دورهٔ رنسانس می‌پوشند. در سال‌های اخیر بسیاری از مدافعان حقوق بشر خواستار برچیده شدن این فستیوال بودند.
 
فستیوال مذکور هر سال در ماه‌های منتهی به ایام کریسمس در کشور هلند برگزار می‌شد ولی امسال به خاطر رعایت فاصله اجتماعی در ایام شیوع کرونا تعطیل شده است ولی حالا دولت کتاب‌های مربوط به آن را نیز جمع‌آوری می‌کند. مخالفان این فستیوال می‌گویند چنین شخصیت‌هایی نژادپرستی را ترویج می‌کنند.
 
اولین بار شخصیت پیتر سیاه در سال 1850 در کشور هلند ظهور پیدا کرد ولی حالا ظاهراً دولت در حال نابودی آن است. «آنتون کوک» مدیر اتحادیه کتابخانه‌های کشور هلند می‌گوید فرآیند جمع‌آوری کتاب‌های کودک دارای تصاویر و محتوای مربوط به این فستیوال از چند وقت پیش آغاز شده است ولی حالا به خاطر شرایط موجود رسانه‌ای شده است.
 
وی گفت: به تمام کتابخانه‌های عمومی در کشور ابلاغ شده است که کتاب‌های دارای محتوای مربوط به فستیوال پیتر را از قفسه‌های خود حذف کنند. پیتر سیاه به جهت شباهتش به حاجی فیروز در منابع فارسی نیز مورد توجه قرار گرفته ‌است.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها