سه‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۲
اسطوره موسیقی کردستان بعد از ۳٨ سال دوری به سنندج بازگشت

استاد مظهر خالقی هنرمند نامی کردستان به منظور شرکت در کنگره مشاهیر کرد، بعد از 38 سال دوری به شهر زادگاهش، سنندج بازگشت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در کردستان، مظهر خالقی، هنرمند و خواننده پرآوازه کرد، عصر روز دوشنبه 10 تیرماه از راه مرز باشماق مریوان، وارد ایران شد و مورد استقبال استاندار کردستان قرار گرفت و پس از آن راهی زادگاهش سنندج شد و با استقبال کم‌نظیر همشهریان، مواجه شد.

استاد مظهر خالقی، از هنرمندان و مشاهیر برجسته کردستان و ایران است که به منظور شرکت در کنگره مشاهیر کرد، پس از 38 سال به شهر زادگاهش، سنندج، بازگشته است. خالقی یکی از شناخته شده‌ترین استادان آواز کردیِ در قید حیات به شمار می‌رود.

مظهر خالقی که سال ۱۳۱۷ خورشیدی در سنندج چشم به جهان گشود، باجناق مرحوم جلال طالبانی رئیس جمهوری پیشین عراق است. وی از همان نوجوانی به یادگیری موسیقی سنتی ایرانی و موسیقی کردی پرداخت. سابقه نخستین اجرای ضبط شده استاد خالقی به دهه ۳۰ شمسی برمی‌گردد که در رادیو سنندج و به زبان فارسی اجرا شد.

او دانش‌آموخته فیزیک از دانشگاه تهران است و پیش از ورود به سازمان رادیو و تلویزیون ملی ایران، دبیر دبیرستان‌های تهران بود. خالقی همچنین به مدت هفت سال در دهه ۵۰ خورشیدی رئیس رادیو و تلویزیون کرمانشاه بود.

یادآوری می‌شود، کنگره بین المللی مشاهیر کرد طی روزهای ۱۱ و ۱۲ تیرماه در سنندج برگزار می‌شود و در این رویداد فرهنگی از ۳۰ کردزبان به عنوان مشاهیر تقدیر خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها