شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۱
نامزدهای نهایی جایزه قلم آمریکا معرفی شدند

نامزدهای نهایی جایزه قلم آمریکا در بخش‌های مختلف معرفی شدند. اورسلا گویین، نویسنده‌ای که چند روز پیش از دنیا رفت، نیز در این فهرست قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ابران (ایبنا) به نقل از وبسایت انجمن قلم - هیئت داوران جایزه قلم آمریکا فهرست نهایی این جایزه برای سال 2018 میلادی را اعلام کردند. جایزه قلم آمریکا هر ساله به معرفی نویسندگان بااستعداد و باتجربه معاصر از جمله نویسندگان کتاب اولی و آنانی ، می‌پردازد که تأثیر ماندگاری بر ادبیات آمریکا داشتند.
 
ده کتاب به عنوان نامزد اولیه جایزه پن در بخش کتاب‌اولی‌ها انتخاب شده بودند که  از میان آنان پنج اثر به بخش نهایی راه یافتند. این بخش به نام نویسنده آمریکایی «رابرت وورث بنگهان» خوانده می‌شود. جایزه کتاب‌اولی‌ها به نویسنده‌ای اهدا می‌شود که اولین رمان یا مجموعه داستان کوتاهش را در سال 2017 میلادی منتشر کرده باشد.

«سونورا» نوشته هانا اسدی، نویسنده فلسطینی، «مسیح سیاه‌پوست و دیگر قهرمانان» نوشته ونیتا بلکبرن، «تاریخچه گرگ‌ها» نوشته امیلی فریدلاند، «بدنش و دیگر اعضا» نوشته کارمن ماچادو و «قلب زخمی» نوشته جنی ژانگ پنج اثری هستند که در فهرست نهایی بخش کتاب‌اولی‌ها حضور دارند.
 
امیلی فریدلاند، نویسنده «تاریخچه گرگ‌ها» پیش از این در فهرست نهایی جایزه بوکر 2017 قرار داشت و رقیب نویسندگانی چون جورج ساندرز، آلی اسمیت و پل استر بود. کامن ماچادو نیز در فهرست نهایی نامزدهای جایزه کتاب ملی آمریکا قرار داشت.
 
در بخش کتاب آزاد که به بهترین اثر نویسندگان رنگین‌پوست اهدا می‌شود که آثارشان را در سال 2017 در آمریکا منتشر کرده‌اند، نویسندگانی چون آلکسیس گیلواری، جسیکا هریس، کی میلر، اِریکا سانچر، و نیکول شیلی در این بخش حضور دارند.
 
جایزه 10 هزار دلاری «دیامونشتاین –اشپیلفوگل» نیز به نویسندگانی اهدا می‌شود که هنر مقاله‌نویسی را به عنوان بخشی از ادبیات به همگان یادآوری می‌کنند. نکته جالب نامزدهای انجمن قلم در بخش مقاله‌نویسی حضور کتاب «وقتی برای تلف کردن نیست» نوشته اورسلا گویین است که چند روز پیش در سن 88 سالگی از دنیا رفت.
 
نامزدهای بخش 5 هزار دلاری زندگینامه‌نویسی، که به نام «بوگارد وِلد» خوانده می‌شود، زندگینامه افرادی چون لوئیس کان، ریچارد نیکسون و لنین را پوشش می‌دهد.
 
جایزه قلم آمریکا نامزدهای خود را در بخش‌های دیگری چون آثار علمی، داستانی، ترجمه و ورزشی نیز اعلام کرده است. برندگان هر بخش از این جایزه در بیستم فوریه (2 اسفند) در دانشگاه نیویورک اعلام می‌شوند.
 
 هیئت داوران جایزه قلم آمریکا متشکل از نویسندگان برنده جایزه‌های مهم، فروشندگان کتاب و منتقدین است. پیش از این افرادی چون جورج ساندرز، آدا لیمون، و هیلتون آلس جزء هیئت داوران این جایزه بوده‌اند. امسال میجور جکسون، شاعر، مارگو جفرسون، برنده جایزه نقد پولیتزر، کلودیا پانکاین، شاعر و برنده پیشین جایزه قلم و پل یامازاکی، صاحب کتابفروشی موفق سیتی لایت در سانفرانسیسکو در بخش انتخاب کتاب سال داوری می‌کنند.
 
 جایزه قلم آمریکا 50 سال است که تلاش می‌کند استعدادهای ادبی این کشور را به دنیا معرفی کند. مدیران مؤسسه قلم معتقدند با در نظر گرفتن آثار ترجمه و آثار نویسندگان رنگین‌پوست نه تنها آثار ادبی را ارج می‌نهند بلکه از آزادی بیان در ایالات متحده دفاع می‌کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها