سه‌شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۳
نقد کتاب «زوال پدرسالاری؛ فروپاشی خانواده یا ظهور خانواده مدنی؟»

نشست نقد و بررسی کتاب «زوال پدرسالاری؛ فروپاشی خانواده یا ظهور خانواده مدنی؟» در پردیس کتاب مشهد برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) نشست نقد و بررسی کتاب «زوال پدرسالاری؛ فروپاشی خانواده یا ظهور خانواده مدنی؟» از سلسله نشست‌ جمعه‌های پردیس کتاب جمعه 31 شهریورماه برگزار می‌شود.

در این نشست محمدامین قانعی‌راد، مولف کتاب، سلمان ساکت و حامد بخشی درباره کتاب سخنرانی خواهند کرد.

این نشست از ساعت 10 صبح جمعه به نشانی مشهد بین ابن سینای 4 و 6 (سه راه ادبیات) پردیس کتاب میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

در پشت جلد کتاب می‌خوانیم: «تحولات فرهنگی، سیاسی و اجتماعی در سده اخیر و به‌طور خاص از انقلاب مشروطه تاکنون برای جامعه ایران وضعیت‌های متعارضی را پدید آورده است. در این میان، یکی از زمینه‌های اساسی تحول نهادین در جامعه ما دگرگونی ساختار قدرت در خانواده است. امروزه پیامدهای تحولات نهاد خانواده در جامعه ایران، به یک دل‌نگرانی عمومی تبدیل شده است و در این مورد معمولاً دیدگاه‌های یک‌سویه‌ای بیان می‌شود. برخی با بدبینی تمام از پایان خانواده و برخی دیگر از ظهور خانواده‌ای انسانی‌تر و مدنی‌تر سخن می‌گویند.

این اثر، دگردیسی خانواده را در دو سمت‌وسوی متفاوت فروپاشی و مدنی شدن دنبال می‌کند. در شرایط کنونی خانواده در یک وضعیت ابهام‌آمیز و در میانه فروپاشی و مدنی شدن به‌عنوان دو امکان متفاوت قرار دارد. جامعه ایرانی از یکسو با «خانواده‌های گسسته» و فروپاشیده و از سوی دیگر با «خانواده‌های مدنی» روبه‌رو است. در بین این دو امکان متفاوت نیز لزوماً نباید به دنبال پیروزی انحصاری یکی از آن‌ها بود و این دو امکان متعارض حتی می‌توانند به‌طور هم‌زمان وجود داشته باشند.»

کتاب «زوال پدرسالاری: فروپاشی خانواده یا ظهور خانواده مدنی؟» نوشته توسط انتشارات نقد فرهنگ به قیمت ۲۱ هزار تومان روانه بازار نشر شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها