شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۰
چاپ جلد یازدهم فهرست نسخ خطی فارسی در روسیه

مدیر انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی، با اعلام خبر انتشار جلد یازدهم فهرست نسخ خطی فارسی در روسیه، به ارائه توضیحاتی در این‌باره پرداخت.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، یوسف امیری با بیان این‌که جلد یازدهم از فهرست نسخ خطی فارسی در روسیه، توسط انتشارات سازمان صورت گرفته، اظهار کرد: براساس آمارها و نظر کارشناسان، در انستیتو دستنویس‌های شرقی فرهنگستان علوم روسیه، بیش از 100 هزار نسخه خطی اسلامی در روسیه وجود دارد که 90 درصد آن‌ها به زبان‌های عربی، فارسی و ترکی هستند.

وی افزود: همچنین بر پایه گزارشی رسمی که در کتاب «مخطوطات الاسلامیه فی العالم» منتشر شده، در روسیه 60 هزار نسخه خطی اسلامی وجود دارد که از این تعداد 19 هزار نسخه به زبان عربی، 12 هزار و 600 نسخه به زبان فارسی، 9 هزار و 500 نسخه به زبان ترکی و باقی نسخ به زبان‌های دیگر هستند. از این مجموعه حدود 30 هزار نسخه شناسایی شده و دارای شناسه‌های توصیفی هستند.

مدیر انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی با بیان این‌که تمرکز نسخه‌های خطی در روسیه در شهرهایی چون سن پترزبورگ، مسکو، تاتارستان، داغستان و چچنستان است،‌ ادامه داد: از قرن 19 میلادی تاکنون حدود یکصد جلد فهرست برای این نسخه های خطی، در قالب کتاب، مقاله و پایان‌نامه، به زبان‌های مختلف به چاپ رسیده است.

امیری به سابقه تاسیس انستیتو دستنویس‌های شرقی فرهنگستان علوم روسیه اشاره کرد و گفت: این موسسه در سال 1724 به دستور پتر کبیر تاسیس شد که اکنون دارای یک کتابخانه تخصصی با 800 هزار جلد کتاب و هزاران سند تاریخی در حوزه شرق‌شناسی است. همچنین در این موسسه بیش از 130 هزار نسخه خطی شرقی، به 65 زبان موجود است.

وی با اشاره به چاپ جلد یازدهم فهرست نسخ خطی فارسی در روسیه توضیح داد: تا به حال 10 جلد از این فهرست، توسط کتابخانه آیت‌الله مرعشی نجفی چاپ شده و با توجه به سیاست‌ها و برنامه ‌های ریاست سازمان در زمینه توسعه حضور، نفوذ و تاثیر سازمان در عرصه‌های ملی و بین‌المللی، انتشار جلد یازدهم این فهرست ها را انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی، برعهده گرفته است.

مدیر انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی، درباره ویژگی‌های جلد یازدهم این فهرست، بیان کرد: این مجلد 516 نسخه از نسخه‌های انستیتو دستنویس‌های شرقی فرهنگستان علوم روسیه را معرفی می‌کند که دارای نمایه‌های کاربردی قابل توجه و مفیدی مانند نمایه صحافان، نمایه ظهریه‌ها، نمایه کاغذها، نمایه آغازه‌های نسخ، نمایه گزارش متن آثار، نمایه مالکان آثار و نمایه مهرها و نشانه‌های نسخ خطی است و از نظر موضوعی هم در حوزه ایرانشناسی و اسلام‌شناسی و هم در حوزه منابع خطی و نادر، در حیطه وظایف و فعالیت‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملی قرار می‌گیرد.

امیری در پایان عنوان کرد: لازم به ذکر است تهیه و تالیف محتوای این اثر توسط حسین متقی با حمایت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و همکاری انستیتو دستنویس‌های شرقی فرهنگستان علوم روسیه – سن پترزبورگ صورت گرفته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها