دوشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۱
28 آبان به کتابفروشی‌ها برویم و کتاب بخریم/ تجلیل از کتابفروشان در هفته کتاب

احمد مسجد جامعی با انتشار فراخوانی از اهالی فرهنگ و هنر و مردم خواست پنج‌شنبه (28 آبان‌ماه)، همزمان با هفته کتاب، به کتابفروشی‌ها بروند و کتاب بخرند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، در این فراخوان آمده است: مطالعات و تحقیقات نشان می‌دهد با وجود همه پیشرفت‌های فناوارانه کماکان کتاب خواندن برای جامعه مؤثرترین و مفیدترین نوع مصرف فرهنگی است و آثار و برکات کتابخوانی هر فرد به کل جامعه می‌رسد.

شاید از همین روست که در کشورهای مختلف حتی آن دسته از کشورهایی که اقتصاد آزاد دارند، برای رونق و تقویت کتابخوانی از بودجه‌های عمومی هزینه می‌کنند.

این فراخوان می‌افزاید: در متون دینی  و سخنان بزرگان ما نیز کتابخوانی و توجه به کتاب جایگاه بالایی دارد، اما متأسفانه با وجود این تأکیدات و توصیه‌ها، در عمل منجر به رشد کتابخوانی در کشورمان نشده است و کار به جایی رسیده است که وضعیت کتاب در ایران به‌گونه‌ای است که برای حفظ و تقویت آن مسئولیت همگانی داریم.

در این فراخوان همچنین آمده است: راه رونق صنعت نشر یا از قفسه کتابخانه‌ها می‌گذرد یا از قفسه کتابفروشی‌ها. امروز دریافته‌ایم که اهمیت کتابفروشی اگر از نشر بیشتر نباشد، کمتر نیست. برای اصلاح وضعیت کتاب و برای تبلیغ و ترویج کتاب باید تلاش کنیم مراجعه به کتابفروشی‌ها افزایش یابد. مراجعه به کتابفروشی‌ها حتی اگر منجر به خرید کتاب نشود، یک فعالیت متعالی و ارزشمند است. امروزه تحقیقات بین‌المللی نشان داده است که بچه‌هایی که در معرض کتاب قرار می‌گیرند، به صرف در معرض کتاب قرار گرفتن در کسب علم و دانش از دیگران موفق ترند.

با این همه متأسفانه ما با پدیده تعطیلی کتابفروشی‌ها رو به‌ رو هستیم. اگر کتابفروشی‌ها کم‌رونق شود همه زیان می‌بینیم. کل کشور زیان می‌بیند. آینده ما در گرو رونق امروز کتابفروشی‌هاست.

این فراخوان تأکید می‌کند: باید همه کمک کنیم که رونق به کتابفروشی‌ها بر گردد. سال گذشته در آخرین پنج‌شنبه هفته کتاب همراه با گروهی از اهل علم و دانش و بزرگان دینی و فرهنگی کشور از مردم دعوت کردیم به کتابفروشی‌ها بروند و خرید کنند. بسیاری از مردم و نخبگان به این دعوت پاسخ دادند. در تهران و برخی دیگر از شهرهای کشور مانند قم و شیراز برخی از نخبگان و مقامات نیز به این دعوت پاسخ دادند. این حرکت یک حرکت نمادین بود. با یک حرکت نمادین نمی‌شود انتظار داشت که مشکل ساختاری و ریشه‌ای حل شود، اما کمک می‌کند که این موضوع برای همه اهمیت پیدا کند.

مسجد جامعی در این فراخوان ضمن دعوت مردم و اهالی فرهنگ و هنر برای رفتن به کتابفروشی‌ها و خرید کتاب می‌گوید: امسال هم به پیشنهاد برخی از عزیزان  این دعوت را  تکرار می‌کنیم  و از همه کسانی که نزد مردم احترام دارند می‌خواهیم به این حرکت بپیوندند و با هر وسیله‌ای که در اختیار دارند، از مردم برای رفتن به کتابفروشی دعوت کنند. دعوت عام برای رفتن به کتابفروشی‌ها در همه روزهای سال و دعوت اختصاصی برای پنج‌شنبه (28 آبان‌ماه) در هفته کتاب از مردم دعوت می‌کنیم در این روز به کتابفروشی‌های شهرهای‌مان سر بزنیم و کتاب بخریم و  از آنها به‌دلیل اشتغال به این شغل شریف قدردانی کنیم و برای آینده کشورمان کاری کنیم که این شغل رونق بگیرد.

مسجد جامعی دعوت از اتحادیه‌ها و تشکل‌های صنفی، روزنامه‌ها و رسانه‌ها و کتابفروشی‌ها برای پیوستن به این کمپین می‌گوید: از تشکل‌های صنفی و فرهنگی حوزه کتاب و به‌ویژه اتحادیه ناشران و کتابفروشان نیز دعوت می‌کنیم با اطلاع‌رسانی شایسته از این حرکت پشتیبانی کنند.

از روزنامه‌ها و رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها هم دعوت می‌کنیم مانند سال گذشته از این حرکت حمایت و اطلاع‌رسانی کنند. از مدیران و  مسئولان نیز دعوت می‌کنیم به این حرکت پیوسته و هرگونه صلاح می‌دانند از نهاد کتابفروشی‌ها حمایت کنند.

از کتابفروشان گرامی هم دعوت می‌کنیم که برای پنج شنبه (28 آبان‌ماه) برنامه‌هایی تدارک ببینند. سال گذشته برخی از کتابفروشی‌ها، نویسندگان و هنرمندان را دعوت کردند و  خود به دعوت‌کنندگان پیوستند و مردم هم دعوت آنها را بی‌پاسخ نگذاشتند.

در پایان این فراخوان آمده است: دوستانی از مطبوعات و رسانه‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند که برنامه‌های کتابفروشی‌ها را به طور مرتب اطلاع‌رسانی کنند. اعلام آمادگی کرده‌اند که فراخوان اهل قلم و علما و بزرگان فرهنگ و هنر را منعکس کنند. امیدوارم که این حرکت‌های نمادین توجه همه را به اهمیت کتاب و کتابخوانی جلب و کمک کند که بار دیگر رونق به کتابفروشی‌های ایران بازگردد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها