چهارشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۵
انتشار سه‌کتاب درباره تغییر، سوال پرسیدن و تصمیم‌گیری

«کتاب تغییر: 50 الگو برای توصیف رخدادها»، «کتاب سوال: چه چیز باعث می‌شود پاسخ بدهید؟» و «کتاب تصمیم: 50 الگو برای تفکر راهبردی» به قلم مایکل کروگروس و رومن چپلر به تازگی از سوی انتشارات ققنوس منتشر شده است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) انتشارات ققنوس به تازگی سه کتاب با عناوین «کتاب تغییر: 50 الگو برای توصیف رخدادها»، «کتاب سوال: چه چیز باعث می‌شود پاسخ بدهید؟» و «کتاب تصمیم: 50 الگو برای تفکر راهبردی» نوشته مایکل کروگروس و رومن چپلر با ترجمه مریم تقدیسی روانه بازار نشر کرده است. 

«کتاب تغییر: 50 الگو برای توصیف رخدادها»
این کتاب درباره تغییر است‌. از تغییرات کوچک و ظاهراً‌ بی‌اهمیت در زندگی روزمره تا تغییرات بزرگ و غیر قابل درک در تاریخ دنیا و همچنین درباره احساسات آزارنده‌ای است که هنگامی که باید وضعیت موجودمان را تغییر دهیم با آن روبه‌رو می‌شویم ولی اگر قرار است تغییری ایجاد کنیم باید ابتدا آن را بشناسیم.

چرا مدام وقت کم می‌آوریم؟ چرا همه چیز اینقدر پیچیده شده است؟ آیا دموکراسی شیوه صحیح حکومت است؟ چه کسی بر دنیا حکم می‌راند؟ چرا غیر قابل اعتماد شده‌ایم؟ چرا سفرهای هوایی این‌قدر ارزان شده‌اند؟

در بخشی از مقدمه این کتاب می‌خوانیم: «ما برای نوشتن این کتاب با کارشناسان مشورت کردیم، نظریات مختلفی را بررسی کردیم و دانش موجود را دوباره به بوته آزمایش گذاشتیم. هدف ما درک اغتشاشات بنیادین دنیای امروز‌ ـ و مطرح ساختن‌ ـ و پی بردن به معنای آنهاست. حاصل آن راهنمایی تصویری برای سفر در زمان است؛ ترکیبی از الگوهای عملی، نظریات ملموس و آزمون‌های فکری برجسته که جهانمان را توضیح می‌دهند. البته 50 الگوی این کتاب تنها منتخبی از الگوهای جهان محسوب می‌شوند. برخی از آنها جدی‌تر از بقیه‌اند و هیچ‌یک از این نظریات عمیقاً‌ بررسی نشده‌اند: اینها غذای فکرند که امیدواریم اشتهای مخاطب را برای بررسی‌های بیشتر تحریک کنند.

در این کتاب تلاش کرده‌ایم ایده‌های پیچیده را موجز و قابل فهم ارائه کنیم. برای این‌که بتوانید چیزی را توضیح دهید باید خود را محدود کنید. پس انتظار نداشته باشید در این کتاب با رساله‌های علمی یا نمودارهای اطلاعاتی وضعیت هنر مواجه شوید. به جای آن با توضیحاتی بسیار ساده از دنیای توصیف‌ناپذیرمان روبه‌رو خواهید شد که افکار ریشه‌دارتان را به بحث خواهند گذاشت.» 

توصیفی از دنیای ما، توصیف دنیای متغییر دنیای من و تغییراتی در دنیای ما عناوین فصول اصلی این کتابند.

«کتاب تغییر: 50 الگو برای توصیف رخدادها» با شمارگان هزار و 500 نسخه در 174 صفحه منتشر شده است.

«کتاب سوال: چه چیز باعث می‌شود پاسخ بدهید؟»
این کتاب به دنبال یک سؤال واقعاً‌ خوب به‌وجود آمد: چرا مردم به‌ندرت سؤالات واقعاً خوب می‌پرسند؟ این سؤال به یک آزمون تبدیل شد: اگر همه سؤالاتی را که زمانی می‌خواستیم بپرسیم، ولی به دلیلی نپرسیدیم و نزد خود نگهشان داشتیم جمع می‌کردیم، چه اتفاقی می‌افتاد؟ سؤالاتی که بعدها به دلیل نپرسیدنشان خودمان را لعن و نفرین کردیم، سؤالاتی که ما را به فکر یا خنده انداختند.

مولفان درباره انگیزه خود از تالیف این کتاب می‌نویسند:‌ «بحث و گفت‌وگو کردیم، فکر کردیم و خواندیم. و مهم‌تر از همه کاری را انجام دادیم که اغلب انجام نمی‌دهیم: سؤال کردیم و آن آزمون به کتابی تبدیل شد که هم‌اکنون در دست‌های شماست: 577 سؤال بحث‌برانگیز، تفکربرانگیز، جذاب، آموزنده و هشداردهنده.

شما می‌توانید سطر به سطر کتاب سؤال را مانند دفتر خاطرات پر کنید؛ می‌توانید از آن برای گذر زمان در طول سفرهای طولانی با قطار یا هواپیما استفاده کنید‌ ـ یا آن را مبنای یادآوری خاطراتتان قرار دهید! شما می‌توانید با استفاده از کتاب سؤال متوجه شوید که آیا نیرویتان در زمینه کاری از قوه به فعل تبدیل شده است یا نه،‌ می‌توانید مهمانانتان را سرگرم کنید،‌ یا عضوی از خانواده را از لاک خودش درآورید. می‌توانید از آن برای گرم کردن روابطتان یا شناخت بیشتر همسرتان استفاده کنید‌ ـ شاید هم باعث ایجاد بحث‌هایی داغ با فرزندانتان شود. با این کتاب حتی خجالتی‌ترین افراد را هم وادار به صحبت خواهید کرد. به اعتقاد ما، همه داستان خوبی برای تعریف کردن دارند: فقط باید سؤالات مناسب را از آنها بپرسید.

هر طور که دوست دارید از کتاب سوال استفاده کنید: از آخر شروع کنید،‌ آن را پر کنید،‌ سؤالات خودتان را هم به آن اضافه کنید. ولی از ما انتظار پاسخ نداشته باشید. پاسخ بر عهده شماست.»

«کتاب سوال: چه چیز باعث می‌شود پاسخ بدهید؟» با شمارگان هزار و 500 نسخه در 168 صفحه به چاپ رسیده است.

«کتاب تصمیم: 50 الگو برای تفکر راهبردی»
این کتاب برای کسانی نوشته شده که هر روز با مردم سر و کار دارند. اعم از این‌که معلم،‌ استاد،‌ خلبان یا مدیر ارشد باشید بارها و بارها با این سؤالات مواجه می‌شوید: چطور می‌توانم تصمیم صحیح بگیرم؟ چطور می‌توانم به خودم یا تیمم انگیزه بدهم؟ چطور می‌توانم اوضاع را تغییر دهم؟ چطور می‌توانم بهتر کار کنم؟ و در مورد مسائل شخصی‌تر: دوستانم درباره‌ام چه می‌گویند؟ آیا در اینجا و در زمان حال زندگی می‌کنم؟ چه می‌خواهم؟

پنجاه الگوی برتر تصمیم‌گیری‌ در این کتاب که ـ برخی از آنها مشهور و برخی نه‌چندان مشهورند‌ ـ به مخاطب کمک می‌کنند با این سؤالات دست‌وپنجه نرم کند. انتظار پاسخ مستقیم نداشته باشید؛ آماده باشید که آزمایش شوید. منتظر تغذیه فکری باشید. در این کتاب به معلوماتی دست خواهید یافت که دوستان و همکارانتان را مجذوب خواهد کرد: قوی سیاه چیست؟ دُم دراز چیست؟ اصل پارتو چیست؟ چرا همیشه همه چیز را فراموش می‌کنیم؟ در هنگام اختلاف چطور باید رفتار کنم؟

این یک کتاب کار است. می‌توانید از آن رونویسی کنید، جاهای خالی را پر کنید،‌ مطلبی را خط بزنید،‌ و مسائل جدید به آن اضافه کنید و آن را بهبود ببخشید. چه بخواهید خود را برای ارائه آماده کنید یا عملکرد سالانه‌ خود را مرور کنید،‌ چه تصمیم‌گیری دشواری را پیش رو داشته باشید یا جر و بحثی طولانی را پشت سر گذاشته باشید،‌ چه بخواهید نظرتان را در مورد شغلتان دوباره ارزیابی کنید یا خودتان را بهتر بشناسید، این کتاب شما را راهنمایی خواهد کرد.

الگوهایی که در این کتاب به آنها اشاره شده از ضوابط زیر برخوردارند:
ساده می‌کنند: همه ابعاد واقعیت را در برنمی‌گیرند بلکه فقط شامل ابعاد مربوطه‌اند.
عملی‌اند: بر مسائلی تمرکز می‌کنند که مورد استفاده دارند.
خلاصه می‌کنند: این الگوها خلاصه‌هایی عملی از روابط متقابل و پیچیده‌اند.
بصری‌اند: مفاهیمی را که توصیف آنها در قالب کلمات دشوار است از طریق تصویر و نمودار توضیح می‌دهند.
نظم می‌بخشند: ساختار کار را فراهم می‌کنند و سیستم بایگانی ابداع می‌کنند.
روش هستند: پاسخ نمی‌دهند،‌ سؤال می‌کنند؛ پاسخ بعد از به‌کارگیری الگوها،‌ یعنی پر کردنشان و کار کردن با آنها،‌ به ذهنتان خطور می‌کند.

در پیوست علاوه بر ارجاعاتی که به کتاب‌ها و وبسایت‌ها داده شده است منابع الگوهای دیگر هم قابل مشاهده است. الگوهایی که در موردشان به منبعی اشاره نشده است متعلق به نویسندگانند.

مولفان در مقدمه این کتاب با طرح این سوال که آیا به الگوهای تصمیم‌گیری نیاز داریم؟ معتقد هستند، وقتی با آشفتگی روبه‌رو می‌شویم سعی می‌کنیم به آن نظم بدهیم،‌ از آن سر در بیاوریم،‌ یا حداقل به برداشتی کلی از آن دست پیدا کنیم. الگوها از این طریق که ما را قادر می‌سازند موانع را رد کنیم و فقط بر چیزی که واقعاً‌ مهم است تمرکز کنیم،‌ به ما کمک می‌کنند از پیچیدگی‌های اوضاع بکاهیم. منتقدان معمولاً‌ به این موضوع اشاره می‌کنند که الگوها واقعیت را منعکس نمی‌کنند. درست است،‌ ولی نمی‌توان مدعی شد که ما را وادار به تفکر تجویزشده می‌کنند. الگوها محتوا یا چگونگی تفکر را مشخص نمی‌کنند، بلکه حاصل فرایند تفکر فعالند.

در بخشی از مقدمه کتاب می‌خوانیم: «شما می‌توانید این کتاب را به روش آمریکایی یا اروپایی بخوانید. آمریکایی‌ها به روش آزمون و خطا عمل می‌کنند: کاری را انجام می‌دهند،‌‌ شکست می‌خورند. از آن درس می‌گیرند،‌‌ به نظریاتی می‌رسند و دوباره تلاش می‌کنند. اگر این روش برای شما مناسب است،‌ از ابتدا با «چطور می‌توانم باعث پیشرفت خود شوم» شروع کنید. اروپایی‌ها ابتدا نظریه‌پردازی و بعد عمل می‌کنند. سپس در صورت شکست آن را تحلیل و اصلاح می‌کنند و دوباره تلاش می‌کنند. اگر این روش برایتان مناسب‌تر است،‌ با «چطور می‌توانم خود را بهتر درک کنم» شروع کنید. کارایی هر الگو به فردی بستگی دارد که از آن استفاده می‌کند.»

چطور باعث پیشرفت خود شوید، چطور خودتان را بهتر درک کنید، چطور دیگران را بهتر درک کنید، چطور باعث پیشرفت دیگران شوید و حالا نوبت شماست فصول اصلی این کتاب را تشکیل می‌دهند.

«کتاب تصمیم: 50 الگو برای تفکر راهبردی» با شمارگان هزار و 500 نسخه در 173 در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش، هر سه این کتاب به بهای 10 هزار تومان از سوی انتشرات ققنوس روانه کتابفروشی‌ها شده‌ است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها