شنبه ۶ تیر ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۲
آشنایی با دنیای شگفت‌انگیز بازی با سایه‌ها

کتاب «دنیای شگفت‌انگیز بازی با سایه» نوشته امیر قشقایی، بازی با دست و حرکت دادن انگشت‌ها را به کودکان آموزش می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) بسیاری از ما در دوران کودکی با انداختن سایه بر دیوار آن هم به شکل‌های مختلف و جذاب، ساعت‌ها سرگرم می‌شدیم. کافی بود با وسایل روشنایی که در اختیار داشتیم؛ از نور شمع گرفته تا چراغ نفتی، چراغ قوه و چراغ مطالعه، گوشه تاریکی پیدا کنیم، آن وقت هر یک از افراد خانواده و همبازی‌ها هنر خود را نشان می‌دادند.
 
این بازی‌ها هنوز هم جذاب است. زمانی که در کنار بچه‌ها، سایه‌هایی بر دیوار می‌اندازیم، غرق شادی و نشاط می‌شوند. کوچکترها هم با تعجب این کار را دنبال می‌کنند. آنها تلاش می‌کنند با انگشتان ظریف و کوچک خود شکل‌هایی بر دیوار بیندازند؛ وقتی دست‌های کوچکشان به نور نزدیک می‌شود و سایه‌های بزرگ به وجود می‌آید، هیجان زده می‌شوند.
 
امیر قشقایی در کتاب «دنیای شگفت‌انگیز بازی با سایه» بازی با دست و حرکت دادن انگشت‌ها را به کودکان آموزش می‌دهد. بازی با دست و حرکت دادن انگشت‌ها می‌تواند بر اندیشه و هنر بچه‌ها موثر باشد. همچنین سبب آشنایی با فیزیک نور، آموزش ساخت شکل‌ها و مدل‌ها، ایجاد شوق و علاقه به حرکت‌های گروهی در کودکان، افزایش اعتماد به نفس و از بین بردن ترس از تاریکی در بچه‌ها می‌شود.
 
در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «از زمانی که برق اختراع شد و خانه‌ها را نورباران کرد، این هنر تا حدودی از رونق افتاد ولی خیلی زود دوباره محبوبیت گذشته را به دست آورد و تبدیل به شکل جدیدی از سرگرمی شد. برای ایجاد سایه به یک منبع نور نیاز داریم. این منبع می‌تواند یک چراغ قوه و یا هر نور بسیار کوچک و یا چراغ مطالعه باشد.
 
کار سایه‌سازی، به فضای تاریک نیاز دارد. برای این کار، در خانه و یا کلاس درس، بخشی را تاریک می‌کنیم. طوری که با گرفتن دست مقابل منبع نور، سایه به شکل واضح روی دیوار دیده ‌شود. استفاده از یک دیوار سفید یا دیوار با رنگ روشن برای کار در منزل یا کلاس جای مناسبی برای سایه انداختن نیست. اگر دیوار تیره رنگ است، می‌توانید بخشی از آن را با کاغذ یا پارچه سفید بپوشانید...»
 
در این کتاب درباره مطالبی مانند «برای ساختن سایه چه باید کرد، منبع نور، مکان مناسب، جایی که سایه بر آن می‌افتد، چگونه بازی کنیم، نمونه‌هایی از ساختن سایه حیوانات، اجرای نمایش‌های عروسکی باسایه، پرده نمایش و عروسک‌های نمایش و ...» توضیحاتی ارائه شده است.
 
انتشارات نخستین، کتاب «دنیای شگفت‌انگیز بازی با سایه» را در قالب 64 صفحه مصور با شمارگان هزار و 500 نسخه و بهای 6 هزار تومان منتشر کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها