جمعه ۸ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۰:۲۱
معرفی جاذبه‌های روستای «آب اَسک» در یک کتاب

«آب اَسک» نوشته مصطفی راعی منتشر شد. این کتاب ویژگی‌های منطقه‌ای، فرهنگی و جاذبه‌های تاریخی این روستا را معرفی می‌کند.-

مصطفی راعی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، اظهار کرد: آب اَسک روستایی در بخش لاریجان آمل و در استان مازندران است. اَسک یکی از طایفه‌های هجده‌گانه آمل به شمار می‌آید.

وی با بیان این‌که روستای آب اَسک جاذبه‌های بسیاری دارد و به همین دلیل تصمیم گرفتم کتابی با هدف معرفی این جاذبه‌ها بنویسم، گفت: چشمه آب اَسک، غار اَسک، دریاچه امامزاده علی(ع) از جاذبه‌های این روستا محسوب می‌شوند.

راعی درباره غار اَسک توضیح داد: این غار در نزدیکی آب اَسک و در دره هراز واقع شده است و از ارتفاعات و حواشی رود هراز می‌گذرد. 

مولف کتاب «آب اَسک» بیان کرد: دریاچه امامزاده علی(ع) در نزدیکی آب اَسک قرار دارد و برای رسیدن به آن از مسیر جاجرود، آبعلی، پلور و آب اَسک باید عبور کرد. سال‌ها پیش محل فعلی دریاچه رودخانه بود اما بر اثر لغزش زمین در سال 1377 و ریزش سنگ این دریاچه به وجود آمد که اکنون محل زندگی ماهی قزل آلای خال قرمز است و کف دریاچه پر از درختان و گیاهان باقی‌مانده از آثار قبل از رانش کوه است.

وی با اشاره به چشمه آب گرم روستای آب اَسک افزود: این آب گرم دارای اسیدکربنیک و بیکربنات است. اطراف این چشمه قشرهای آهکی پدید آمده که به مرور زمان به سنگ‌های مرمر تبدیل شده است. این آب گرم برای درمان بیماری‌هایی مانند اگزما و زخم‌های کهنه و بیماری‌های گوارشی، پوستی و درمان درد مفاصل و استخوان مفید است.

راعی همچنین از نگارش کتاب «حماسه 6 بهمن آمل» خبر داد و گفت: به دلیل اهمیت حماسه ششم بهمن و با هدف آشنایی نسل جوان با این واقعه و اهداف و شیوه‌های تفکر اتحادیه کمونیست‌های ایران (سربداران) به تالیف این اثر اقدام کردم.

این نویسنده حوزه تاریخ و جغرافیا اظهار کرد: این اثر ضمن تشریح حماسه ششم بهمن شهر آمل کوه‌های منطقه لاریجان، علت نامگذاری استان مازندران به این نام و انواع چشمه‌های منطقه لاریجان را که هر کدام مصرف درمانی متعددی دارند، معرفی می‌کند.

کتاب «آب اَسک» اثر مصطفی راعی با شمارگان یک‌هزار نسخه در 365 صفحه از سوی انتشارات انتخاب راهی بازار نشر شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط