وزیر فرهنگ در مراسم رونمایی از دوره‌های جدید ترتیل قرآن کریم:

وزارت فرهنگ خود را مکلف به اجرای کامل منویات رهبری در حوزه قرآن می‌داند

محمدمهدی اسماعیلی در رونمایی از دوره‌های جدید ترتیل قرآن کریم با تاکید بر اینکه وزارت فرهنگ خود را به اجرای کامل منویات رهبری در حوزه قرآن مکلف می‌داند، گفت: برپایی جلسات متعدد قرآنی با حضور مردم و جامعه قرآنی، توصیه به گسترش توجه به قرآن و تربیت 10 میلیون حافظ و بهره‌گیری از آیات قرآن برای ترسیم مسیر آینده انقلاب اسلامی تنها گوشه‌ای از توجه ویژه مقام معظم رهبری به امر قرآن کریم است.
وزارت فرهنگ خود را مکلف به اجرای کامل منویات رهبری در حوزه قرآن می‌داند
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، محمدمهدی اسماعیلی شامگاه پنجشنبه، سیزدهم بهمن ماه در هفدهمین نشست تخصصی استادان، قاریان و حافظان ممتاز قرآن کریم با موضوع مهندسی تلاوت با تقدیر از شورای عالی قرآن برای برگزاری نشست‌های تخصصی گفت: انقلاب اسلامی در مبدا پیدایش، مسیر تداوم، دوره ثبات و تثبیت، شعارها و نمادها و اندیشه و سلوک رهبران، مشحون از مفاهیم قرآنی است و برگزیدن عنوان قرآنی فجر برای دهه پیروزی انقلاب، نمونه‌ای از این رویکرد است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به علل پیدایش و پیروزی انقلاب اسلامی گفت: بررسی‌های تاریخی نشان می‌دهد در دهه‌های 30، 40 و بویژه50 شمسی شاهد بازگشت به تعالیم اجتماعی قرآن در جامعه ایران بودیم؛ به این معنا که اندیشمندان سرآمد در فعالیت‌های اجتماعی رویکرد اجتماعی قرآن کریم را مورد بازخوانی قرار داده‌اند.

 وی با یادآوری نمونه‌هایی از این آثار گفت: پژوهش‌های آیت الله طالقانی به انتشار کتاب «پرتوی از قرآن» انجامید و  مجموعه سخنرانی‌های رهبر معظم انقلاب در مسجد امام حسن مجتبی (ع) مشهد «طرح  کلی اندیشه اسلامی در قرآن» نام گرفت تا یک اثر عمیق از این منظر در تاریخ انقلاب شکل بگیرد.

اسماعیلی تاکید کرد: توجه گروه‌های فکری و سیاسی به رویکردهای اجتماعی قرآن و نهج‌‌البلاغه در دهه 50، زمینه رفع مهجوریت اجتماعی از قرآن در جامعه ایران پیش از انقلاب را فراهم کرد؛ موضوعی که به‌خوبی می‌توان در شعارهای قرآنی ایام مبارزه تا بازگشت امام(ره) و پیروزی انقلاب مشاهده کرد.

وزیر فرهنگ در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تاثیر عمیق تلاوت قرآن گفت: ضرباهنگ تلاوت قرآن کریم چنان قدرتمند است که حمیت دینی را در انسان برمی‌انگیزد؛ چنان که رهبر معظم انقلاب پیش از انقلاب از هنر و اعجاز کلام الله برای جذب جوان‌ها در مشهد بهره بردند و پس از انقلاب و در مقاطع مختلف از آیات قرآن برای ایجاد سکینه در امت تمسک جستند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، امتیاز اندیشه سیاسی رهبری معظم انقلاب را تجمیع کارکردهای قرآن کریم در  خودسازی فردی در کنار راهبری جامعه عنوان کرد و گفت: برپایی جلسات متعدد قرآنی با حضور مردم و جامعه قرآنی توصیه به گسترش توجه به قرآن و تربیت 10 میلیون حافظ و بهره‌گیری از آیات قرآن برای ترسیم مسیر آینده انقلاب اسلامی گوشه‌ای از توجه ویژه ایشان به امر قرآن کریم است.

اسماعیلی با تاکید بر اینکه وزارت فرهنگ خود را به اجرای کامل دستورات و منویات رهبری در حوزه قرآن مکلف می‌داند، از معاونت قرآن و عترت خواست گزارشی از اجرای منویات رهبری معظم انقلاب در این عرصه آماده کند.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای برپایی نمایشگاه قرآن کریم، ابراز امیدواری کرد که این محفل نورانی باشکوه‌تر از گذشته برگزار شود.

در این نشست با حضور وزیر فرهنگ و علیرضا معاف، معاون قرآن و عترت از دوره‌های جدید ترتیل قرآن کریم رونمایی شد و دست اندرکاران تولید این مجموعه‌ها مورد تقدیر قرار گرفتند.
 
 
کد مطلب : ۳۳۲۲۷۷
https://www.ibna.ir/vdcbz5bfzrhbf5p.uiur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پرونده جایزه کتاب سال