کتاب «این ترک پارسی‌گوی» به قلم حسین منزوی در تحلیل و بررسی اشعار شهریار به بازار آمد.
شهریار از زبان حسین منزوی
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از انتشارات سوره مهر، منزوی در این کتاب از شهریار به عنوان شاعر شیدایی و شیوایی یاد می‌کند و شعر وی را با عناوین مختلف از جمله تذکره احوال، شعر شهریار، غزل شهریار، مکتب شهریار، هذیان دل و حیدربابا با قلم شیوای خود نقد و بررسی می‌کند.

حسین منزوی، زاده اول مهر ۱۳۲۵ و درگذشته ۱۶ اردیبهشت ۱۳۸۳ نقش مهمی در زنده‌کردن غزل معاصر، ایفا کرده و حتی بعضی از منتقدان، کار او را انقلابی در غزل امروز می‌دانند و آن را با اثر نیما در تحول شعر فارسی مقایسه کرده‌اند. وی در ترانه‌سرایی هم توانا بود و آلبوم نسیما به خوانندگی افتخاری از سروده‌های اوست.

کتاب «این ترک پارسی‌گوی» به همت بهروز منزوی، برادر حسین منزوی و غلامرضا طریقی تصحیح شده و در انتشارات سوره مهر در 324 صفحه در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

در پیش درآمد این کتاب که به قلم بهروز منزوی تنظیم شده آمده است:
«صورت نخست این کتاب پر از اغلاط و سهل‌انگاری های چاپی بود که این حقیر آن‌ها را اصلاح کرد. برخی از پاره‌های اشعار استفاده شده در متن را چه از شهریار و چه از دیگران که از قلم افتاده بود با رجوع به منابع اصلی یافتم و در جای خود نهادم و بعضا توضیحاتی را که به نظر لازم می‌آمد در پانویس آوردم. این پانویس‌ها با نشانه (ب-م) مشخص شده‌اند و روشن است که بقه پانویس‌ها از نویسنده کتاب است.»

علاوه بر عناوینی که به آن اشاره شد، موضوعات دیگری مثل مثنوی افسانه شب، شعرهای آزاد (نیمایی) شهریار، جان شعر شهریار و تبلورش در قالب‌های دیگر، شهریار شاعر مسلمان، شعر شهریار بخشی از فرهنگ هنر معاصر، شهریار و مفتون هم در این کتاب به آن پرداخته شده است.

همچنین در بخش‌های دیگری از کتاب با عنوان «معاصران درباره شهریار چه گفته‌اند؟» و «شهریار شاعر حیدربابا» از زاویه جالب توجهی به شهریار پرداخته شده است.
کد مطلب : ۳۲۳۷۹۹
https://www.ibna.ir/vdcaoeneo49nu01.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

در خیمه کتاب