وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جریان سفر به لبنان امروز با میشل عون، رئیس جمهور لبنان، نبی بری، رئیس مجلس و نجیب میقاتی نخست وزیر این کشور دیدار کرد.
وزیر فرهنگ با مقامات بلند‌پایه لبنان دیدار و گفت‌و‌گو کرد
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی در این دیدارها با اشاره به سابقه دیرینه فرهنگی دو کشور گفت: دولت مردمی برنامه‌های وسیعی برای گسترش تعاملات فرهنگی در منطقه دارد و لبنان به سبب دوستی و سابقه طولانی فرهنگی و تمدنی با ایران، اولین مقصد دیپلماسی فرهنگی در این دوره از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

 اسماعیلی خاطرنشان کرد: چهره‌های مطرح علمی دو کشور تاثیرات بسیاری بر مردم ایران و لبنان داشته اند. علما، فضلا و دانشمندان ایرانی و لبنانی سبب ساز اشتراکات فرهنگی شده‌اند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به برگزاری هفته فرهنگی ایران در لبنان گفت: این رویداد مهم می‌تواند فصل نوینی از مناسبات فرهنگی دو کشور را رقم بزند و تلاش‌های وزیر فرهنگ لبنان برای برگزاری این هفته شایسته تقدیر است و امیدواریم رویداد مشابه در ایران با حضور هنرمندان لبنانی رخ دهد.

اسماعیلی در بخش دیگری از سخنان خود  سلام آیت‌الله رییسی به مقامات لبنانی را ابلاغ کرد.

وزیر فرهنگ در کاخ بعبدا هم با میشل عون، رئیس جمهور لبنان درباره مناسبات دو جانبه و اهمیت توسعه تبادلات فرهنگی رایزنی کرد.

عون در این دیدار فرهنگ غنی ایران و سابقه دیرین روابط دو ملت را مهمترین پشتوانه برای تعمیق روابط فرهنگی دانست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان در دیدار ظهر امروز هم میهمان نبیه بری، رئیس مجلس لبنان بود که مولفه‌های برجسته فرهنگ مقاومت و لزوم ارائه آثار فاخر هنری در این زمینه، از مهمترین محور‌های گفت‌و‌گوی محمد‌مهدی اسماعیلی با نبیه بری رئیس مجلس لبنان بود.

نخست وزیر لبنان نیز ضمن خوش آمد‌گویی به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران با استقبال از پیشنهاد برگزاری هفته فرهنگی لبنان در تهران گفت: اشتراکات فرهنگی می‌تواند بیش از گذشته دو کشور را به هم نزدیک کند.

نجیب میقاتی افزود: سال‌های گذشته که به ایران سفر کردم، از نزدیک مشاهده کردم که مردم ایران تا چه میزان با شخصیت‌های فرهنگی لبنانی آشنا هستند و مردم لبنان نیز این آشنایی و صمیمیت را نسبت به ایران حس می کنند.

نخست وزیر لبنان با اشاره به دیگر زمینه‌های همکاری بین ایران و لبنان خاطر نشان کرد: ایران در طول سال‌های گذشته همکاری‌ها و مساعدت‌های مهمی در زمینه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی با لبنان داشته است و طبق یک ضرب‌المثل لبنانی، همسایه نزدیک از برادر دور بالاتر است و حضور ایران و لبنان در یک منطقه را به نوعی می‌توان همسایگی دانست.

وی با استقبال از برگزاری هفته فرهنگی لبنان در ایران تاکید کرد: امیدواریم در ادامه برگزاری هفته فرهنگی ایران در لبنان، این رویداد با تعامل وزرای فرهنگ‌ دو کشور در ایران نیز برگزار شود.
کد مطلب : ۳۱۹۰۲۲
https://www.ibna.ir/vdcewo8xwjh8z7i.b9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پرونده جایزه کتاب سال