کتاب «از فرانکفورت تا رقه» مصاحبه‌های هادی معصومی زارع با اعضای القاعده و داعش، از سوی انتشارات خط مقدم منتشر ‌شد.
«از فرانکفورت تا رقه» در بازار کتاب
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، این کتاب دربردارنده، بخشی از ده‌ها مصاحبه با جهادگرایان سلفی و خانواده‌های آن‌ها است که نویسنده برای دست‌یابی به هر یک از این افراد، سختی‌ها و ناملایمات زیادی را به جان خریده و کجاها که سرک نکشیده است؛ برای برخی حتی تا دم مرگ؛ تا آغوش انتحاری‌ها و قناصه‌ها؛ آن هم در کشوری که در بوق و کرنا کرده‌اند تیول ایران است.
 
پژوهشگر، در تمامی این مصاحبه‌ها، محورهای مختلفی در حوزه‌ی مطالعات جهادگرایی سلفی و برخی تحولات جامعه‌شناختی عراق را مدنظر داشته و از طریق دیالوگ با مصاحبه‌شوندگان تلاش کرده از لابه‌لای گفته‌ها، برای آن‌ها پاسخی بیابد‌‌‌‌.
 
نویسنده این اثر به موازات مطالعات کتابخانه‌ای و کاوش در تولیدات مکتوب‌‌، دیداری و شنیداری جهادگرایان سلفی، پا به عرصه‌ کارزار گذاشته و تلاش می‌کند دریافتی مستقیم و دست‌اول از این جنبش‌ها به‌دست آورد‌‌‌‌. برای نگارنده این اثر مهم بوده بداند که زندگی فردی و تشکیلاتی یک عضو داعش چه رنگ و بویی دارد؛ آیا او از ابتدا این‌گونه بوده، یا به‌تدریج تغییر کرده، یا ناگهان؛ آیا برای باور و ایمان می‌جنگد، یا پول و قدرت، یا شور و حماسه و هیجان؟!
 
نویسنده، گاه برای ایجاد احساس همدلی، چندین روز و شب را با برخی از متهمان در زندان‌های عراق زندگی کرده و با آن‌ها هم‌صحبت و هم‌سفره شده و در کنارشان سر بر بالین گذاشته است‌‌‌‌؛ گونه‌ای از مشارکت غیرمستقیم در طبقه‌ پژوهش‌های کیفی‌‌!
 
هادی معصومی زارع، پژوهشگر مطالعات خاورمیانه است که حضور میدانی فعالی در بحران‌های چندساله اخیر در کشورهای عراق، سوریه و لبنان داشته و تلاش کرده تا از فراخور مشاهده و مشارکت مستقیم در تحولات این دو کشور به درک صواب از آن نزدیک‌تر شود.
 
حاصل این سفرها تاکنون چندین کتاب، گزارش و مقاله همچون کتاب روایت جذب (علل و اسباب گرایش به جنبش‌های جهادگرای سلفی)، کتاب جنبش‌های فروملی؛ از واگرایی تا همگرایی (بررسی تجربه حیات مشترک امل و حزب‌الله لبنان)، کتاب جهان‌بینی جغرافیایی سلفیت جهادی و نظم ژئوپلیتیک آسیای غربی؛ گزارش راهبردی چکش موازنه در برسازی نظم سیاسی سوریه، گزارش راهبردی الزامات و سازکارهای همگرایی اسلام‌گرایان و جامعه علویان ترکیه و گزارش راهبردی از تقریب اقناعی تا تقریب ساختاری بوده است.
 
نخستین چاپ کتاب «از فرانکفورت تا رقه» در 412 صفحه با شمارگان یک‌هزار نسخه به بهای 74 هزار تومان از سوی انتشارات خط مقدم منتشر شده است.
کد مطلب : ۳۱۵۱۳۷
https://www.ibna.ir/vdchxmnxq23nzzd.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پرونده ویژه شهید سردار سلیمانی
پرونده ویژه چهل و یکمین سالگرد دفاع مقدس
رحلت امام خمینی(ره)