کتابخانه مرکزی مشهد ۱۵ بهمن‌ماه و همزمان با چهارمین روز از دهه فجر انقلاب اسلامی، با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افتتاح می‌شود.
​کتابخانه مرکزی مشهد با حضور سید‌عباس صالحی افتتاح می‌شود
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، کتابخانه مرکزی مشهد دوشنبه،‌ (15 بهمن‌ماه) با حضور سید‌عباس صالحی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ علیرضا رزم حسینی؛ استاندار خراسان رضوی؛ علیرضا مختارپور؛ دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، اعضای هیأت امنا، مدیران و معاونان نهاد، جمعی از خانواده‌های شهدای گرانقدر مشهد مقدس و مسئولان استانی افتتاح می شود.

پروژه ساخت کتابخانه مرکزی مشهد به‌عنوان یک پروژه ملی، در سال ۱۳۷۴ کلنگ‌زنی شد تا در ضلع شمال غربی میدان صحیفه مشهد، در محل تقاطع دو خیابان ۸ شهریور در جنوب، خیابان آب و برق در شرق و خیابان هفت تیر در شمال، با زیربنایی حدود ۱۱ هزار و ۵۰۰ متر مربع ساخته شود. این پروژه عظیم به دلیل مشکل در تأمین اعتبارات لازم در دهه اولیه فعالیت خود، به کندی پیش رفت تا اینکه در اوایل دهه هشتاد از یک پروژه ملی به یک پروژه استانی تقلیل یافت و مجددا به لحاظ تأمین اعتبار برای ادامه فعالیت، با مشکل مواجه شد.
 
در سال ۱۳۹۷ پس از گذشت ۲۳ سال از آغاز این پروژه، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در نخستین جلسه هیأت امنای کتابخانه‌های عمومی در دوره جدید مدیریتی خود، از اهتمام و ورود نهاد برای ساخت و تکمیل کتابخانه مرکزی مشهد، که بهره‌برداری از آن به یک مطالبه مردمی تبدیل شده بود، خبر داد. این اقدام با تشکیل کمیته افتتاح کتابخانه مرکزی مشهد در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و با تأمین اعتبار از محل پرداخت سهم نیم‌درصد شهرداری‌ مشهد آغاز شد.
 
کتابخانه مرکزی مشهد به‌عنوان بزرگترین کتابخانه عمومی کشور با گنجایش حدود ۲۰۰ هزار نسخه (شامل صدهزار نسخه مخزن اصلی و صدهزار نسخه بخش کودک و نوجوان) علاوه بر بخش‌های معمول کتابخانه‌های عمومی، ده بخش و خدمت جدید را نخستین‌بار به مراجعان ارائه خواهد کرد. بخش‌هایی چون خدمات تحویل مدرک، بخش ناشنوایان، بخش کم سوادان، بخش مادر و کودک، بخش دیداری و شنیداری، بخش مدیریت واحدهای سیار و شعب، پیشخان کتابخانه‌های عمومی، بخش مهد کتاب، آسمان‌نما و اتاق نجوم، اتاق علم، دفتر پیشخان دولت الکترونیک و رستوران، فروشگاه محصولات فرهنگی ازجمله بخش‌های جدید این کتابخانه خواهد بود.
کد مطلب : ۲۷۱۴۵۲
https://www.ibna.ir/vdciwzarrt1ay52.cbct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

تحریف تاریخ