با انتشار اثر تازه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

یاشار با «نردبانی رو به آسمان» دیده شد

«نردبانی رو به آسمان»عنوان تازه‌ترین رمان یوسف قوجق در حوزه دفاع مقدس است که در قالب طرح رمان نوجوان امروز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به چاپ رسیده است.
تصویر کتاب
تصویر کتاب

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، تازه‌ترین رمان یوسف قوجق در حوزه دفاع مقدس با عنوان «نردبانی رو به آسمان» را در قالب طرح رمان نوجوان امروز منتشر کرد.

نویسنده در این اثر به بهانه‌ گردآمدن مردم یک روستا در خانه‌ یک شهید دفاع مقدس، پیرمرد ریش‌سفیدی را راوی داستانی می‌کند تا از زبان او قصه‌ دفاع سه نسل از مدافعان میهن را در مقابل اشغالگران روایت کند.

نام شهید دفاع مقدس، «آیدین» است که پیکرش کنار سه قبر دیگر مربوط به اجدادش که در دفاع از کشور به دست قزاق‌های روس کشته شده‌اند به خاک سپرده می‌شود و پیرمرد، نصب سه نردبان بر  مزار این شهدا و مدافعان میهن را زمینه‌ نقل این داستان‌ها قرار می‌دهد.

این رمان با داستان پسر بچه هشت ساله‌ای به نام «یاشار» آغاز می‌شود که پدر و مادر خود را در کودکی از دست داده است. او با برادر بزرگتر خود آیدین که در حال حاضر روزهای پایانی خدمت سربازی را سپری می‌کند، در خانه عمه‌ ‌خود که فرزندی ندارد، در روستایی زندگی می‌کند.

یک روز صبح یاشار متوجه می‌شود که اخلاق و رفتار همسایه‌ها و مردم روستا نسبت به او تغییر کرده و همه مهربانانه و دلسوزانه با وی رفتار می‌کنند و فردای آن روز هنگامی که صبح از خواب بیدار می‌شود زنان و مردان بسیاری را می‌بیند که در حیاط و بیرون خانه‌شان جمع شده‌اند، وقتی از اتاق بیرون می‌آید متوجه عکس آیدین می‌شود که روی ستون خانه نصب شده و زیر آن نوشته شهید آیدین. از همین جاست که نویسنده، جریان رمان را به سمت نقل روایت ماجرای زندگی و مبارزات پدربزرگ، مادربزرگ و دایی این شهید از زبان پیرمرد ریش‌سفید روستا برای افرادی که در منزل این شهید جمع شده‌اند، سوق می‌دهد.

کتاب «نردبانی رو به آسمان» نوشته یوسف قوجق، از مجموعه طرح رمان نوجوان امروز برای گروه‌های سنی «د» و «ه» (دوره اول و دوم متوسطه، با شمارگان 10 هزار نسخه، 136 صفحه و بهای 335 هزار ریال توسط انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان چاپ و در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

کد مطلب : ۲۰۵۵۵۰
https://www.ibna.ir/vdcenn8w7jh87ni.b9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پرونده جایزه کتاب سال