«زبان‌شناسي،‌ مجموعه مقالات» براي دومين‌بار از سوي سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به چاپ رسيد.
تجديد چاپ مجموعه مقالات زبان‌شناسي
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا) اين كتاب مجموعه مقالاتي با موضوع زبان‌شناسي است كه بين سال‌هاي 1348 تا 1356 در مجله فرهنگ و رندگي به چاپ رسيده بود.

مقالات اين مجموعه عبارتند از: «زبان‌شناسي و تعريف زبان» و «درست و غلط بودن از ديدگاه زبان‌شناسي» نوشته هرمز ميلانيان
«اجزاي اوليه زبان»، گفت‌وگو با ژرژ مونن با ترجمه رضا سيد‌حسيني
«فرهنگ و زبان»، گفت‌وگو با كلود لوي استروس با ترجمه حسين معصومي‌فراهاني، «زبان و انسان» نوشته جان لاينز، «زبان و تنهايي انسان» نوشته ابوالحسن نجفي، «زبان و فكر» نوشته سيمون پوتر و ترجمه فريدون سالك و نادر ابراهيمي، «زبان و لهجه» نوشته فريدون بدره‌اي، «پسوند وان//بان» نوشته علي عسگروا و ترجمه م. موسوي، «زبان فارسي و گونه‌هاي مختلف آن» نوشته علي‌اشرف صادقي.

ناشر در پيشگفتار خود آورده است: فصلنامه فرهنگ و زندگي از نشرياتي است كه پيش از پيروزي انقلاب اسلامي از سوي دبيرخانه شوراي عالي فرهنگ و هنر با هدف جستجوي راه‌ها و شيوه‌هايي كه جامعه را هر چه بيشتر و بهتر با خود و جهان پيرامون خويش آشنا كند، ‌منتشر مي‌شد.
اولين شماره اين نشريه در دي ماه 1348 جامه طبع بر ‌پوشيد و تا سال 1356 در مجموع 26 شماره از آن، ‌در برگيرنده ده‌ها مقاله در موضوعات گوناگون فرهنگي، ‌به قلم روشنفكران، نويسندگان و انديشمندان ايراني و خارجي منتشر شد. 
گفتني است، حقوق و امتياز اين نشريه متعلق به دبيرخانه شوراي عالي فرهنگ و هنر(دبيرخانه شوراي فرهنگ عمومي فعلي) است. به هر تقدير به دليل برخي مقالات ارزشمند در اين مجموعه و همچنين براي آشنايي نسل جوان با سير تفكر نويسندگان و ارباب قلم و بررسي تحولات فكري و تاريخ معاصر ايران، ‌سازمان چاپ و اننتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي اقدام به بررسي دوره كامل اين نشريه كرده است. 
مجموعه حاضر، تنها بر اساس متن مقالات منتشر شده در نشريه فرهنگ و زندگي فراهم آمده و هيچگونه ويرايش يا تغيير محتوايي در آن صورت نگرفته است. از مهم‌ترين دلايل اين شيوه آن بود كه اولاً دسترسي به همه مولفان مقالات ممكن نيست و ثانياً برخي نويسندگان اين مقالات به هر دليل و دست‌كم به خاطر گذشت زمان در افكار و انديشه‌هاي خود تجديد نظر كرده‌اند. تغيير محتواي اين مقالات، ‌در عمل يكي از اهداف ناشر را كه آشنايي با چگونه انديشيدن در آن زمان است، مخدوش مي‌سازد. بنابراين مجموعه حاضر دقيقاً بر اساس همان مقالات و تنها با حداقل تغيير در رسم‌الخط منتشر شده است.

سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، «زبان‌شناسي، مجموعه مقالات» را در 168 صفحه، قطع وزیری، شمارگان 1500 نسخه و بهای 16000 ریال روانه بازار کتاب کرده است.
کد مطلب : ۱۵۵۴۰
https://www.ibna.ir/vdce7n8z.jh8nei9bbj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران