«دانشنامه امام خمینی (س)» در 10 جلد و بیش از 860 مدخل اصلی و بیش از 500 مدخل ارجاعی، ابعاد مختلف زندگی، ویژگی‌های شخصیتی، دیدگاه‌ها و عملکرد امام و مسائل پیرامونی مرتبط با ایشان را به شکل مستند روایت می‌کند.
مروری بر دوره 10 جلدی «دانشنامه امام خمینی (س)»
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، دانشنامه امام خمینی (ره) که در 10 جلد توسط مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) تنظیم شده، حاصل تلاش 260 نفر از عالمان، پژوهشگران، نویسندگان، مدیران و مجریان در بخش‌‌های مختلف مدیریت علمی و اجرایی، نگارش، ارزیابی، بازنویسی، بررسی ‌ها و بازبینی‎‌‌های فردی و گروهیِ چندباره و ویرایش علمی و فنی و خدمات حروف ‌زنی و تصاویر است.
 
دانشنامه امام خمینی (ره) در 10 جلد رحلی دو ستونه، با چینش الفبایی و با مقدمه‌‌ای از حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی چاپ و روانه بازار نشر شده است.
 
این دانشنامه بیش از 860 مدخل اصلی ازجمله مدخل گسترده و جامع ویژه امام خمینی(س) و بیش از 500 مدخل ارجاعی دارد و افزون بر مجموعه تصاویر پایانی که شامل 264 صفحه برگزیده بوده و بیش از یک‌سوم مقاله‌های آن مصور است و با بیش از سه میلیون و 370 هزار کلمه در 6800 صفحه کوشیده ابعاد مختلف زندگی شخصی، ویژگی‌های شخصیتی، دیدگاه‌ها و عملکرد امام راحل و مسائل پیرامونی و افراد مرتبط با ایشان را در حوزه‌های مختلف به شکل مستند با تکیه بر منابع فراوان نشان دهد.
 
امام خمینی افزون بر استعداد و هوش سرشار، محیط خانوادگی و تحصیلی مناسب و قدرت فوق‌العاده، از ویژگی‌هایی همچون خلوص، صداقت، شجاعت، سعه صدر، قاطعیت، استواری و مردم‌داری بهره می‌جست و علاوه بر جایگاه مرجعیت دینی و رهبری انقلاب اسلامی ایران، از شخصیت‌های علمی جهان اسلام و جامع بسیاری از علوم گوناگون اسلامی به‌شمار می‌رفت.
 
ایشان در بیشتر علوم دینی مانند فقه، اصول، تفسیر، فلسفه و عرفان سرآمد روزگار بود و آثار علمی زیادی در این علوم، از ایشان به یادگار مانده که بسیاری از آن‌ها در سایه حوادث پرشتاب سیاسی، ناشناخته مانده‌اند یا بسیار کم مورد توجه قرار گرفته‌اند؛ چنانکه کار سترگ ایشان در احیای فکر دینی و ابعاد گسترده اقدامات و خدمات بی‌شمار در ربع قرن مبارزه و اداره حکومت، حوادث و اتفاقات حیرت‌آور و کید دشمنان قدرتمند و مانع‌تراشی جریان تحجر و کج‌فهم دینی، همچنان ناشناخته مانده است. برای شناخت و معرفی شخصیتی مانند امام خمینی با آن همه برکات وجودی نیز راهی جز مطالعه دقیق و موشکافانه از میراث به جامانده از ایشان در حوزه‌های مختلف نیست.
 
آشنایی با منظومه فکری امام خمینی و درک درست چرایی بسیاری از رویدادها که گاه با حجاب معاصرت یا پرده‌پوشی‌های زمان، به‌ویژه برای نسل جوان، در هاله‌ای از ابهام قرار می‌گیرد، نیازمند آن است که افزون بر داشته‌ها و آثار نظری و علمی، سیره اخلاقی و علمی ایشان، هم در ساحت فردی، هم در حوزه کنش‌های اجتماعی و سیاسی، همچنین فضا و زمینه این رفتارها، به‌درستی بیان شود. دانشنامه امام خمینی با هدف پاسخگویی به این نیاز و با توجه به ضرورت وجود مرجعی جامع که دربردارنده زوایا و ابعاد مختلف شخصیت امام خمینی در حوزه نظر و عمل باشد.
 
این مجموعه برای آنکه تصویر درست‌تر و کامل‌تری از زندگی، زمانه و کارنامه امام خمینی ترسیم کند، در کنار محورهای مختلف اندیشه، زندگی و ابعاد مختلف شخصیتی ایشان و نیز علاوه بر معرفی برنامه‌ها و آثاری که تاکنون برای شناخت امام خمینی و انقلاب اسلامی تولید شده است، روایت رویدادهای مربوط به نهضت اسلامی ایران، تأسیس نظام جمهوری اسلامی و حوادث پس از آن، همچینین معرفی نهادها و گروه‌های سیاسی و شخصیت‌های علمی، سیاسی و مبارز را نیز از نظر دور نداشته است.
 
نخستین چاپ دوره 10 جلدی «دانشنامه امام خمینی (س)» در 6800 صفحه در مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) تولید و تدوین و از سوی موسسه چاپ و نشر عروج روانه بازار نشر شده است.
 
این مجموعه ده جلدی با 20 درصد تخفیف در فروشگاه‌های مؤسسه چاپ و نشر عروج عرضه می‌شود. همچنین علاقه‌مندان می‌توانند دیگر آثار چاپ شده با موضوع سیره و زندگانی امام خمینی (ره) را در http://shop.imam-khomeini.ir/ مشاهده کنند.
 
آدرس فروشگاه‌های انتشارات عروج
دفتر مرکزی: میدان انقلاب روبروی دانشگاه تهران بین 12 فروردین و فخر رازی پاساژ ظروفچی مؤسسه چاپ و نشر عروج تلفن: 02166404873
فروشگاه شماره 1: خیابان انقلاب چهارراه کالج پلاک 886  تلفن: 02166706833
کد مطلب : ۳۱۴۶۳۳
https://www.ibna.ir/vdchxknxx23nz-d.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پرونده ویژه شهید سردار سلیمانی
پرونده ویژه چهل و یکمین سالگرد دفاع مقدس
رحلت امام خمینی(ره)