شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۵
ایران و تاجیکستان در نقطه عطفی از توسعه روابط هستند

معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ضمن دعوت از هنرمندان، ناشران و مسئولان فرهنگی کشور تاجیکستان برای حضور در نمایشگاه کتاب تهران اعلام خبر لغو روادید را نقطه عطف روابط دو کشور ارزیابی کرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، یاسر احمدوند، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با دولت صفرزاده، معاون وزیر فرهنگ کشور تاجیکستان گفت: در دولت مردمی آیت‌الله رئیسی توجه به کشورهای منطقه و به‌طور ویژه تاجیکستان که دارای اشتراکات فرهنگی زیادی هستیم، اهمیت ویژه‌ای دارد.

وی افزود: سفری که رئیس جمهور به دوشنبه داشتند وهمین‌طور سفری که رئیس جمهور تاجیکستان به تهران داشتند، منشا توافقات مهمی شد و امیدواریم این توافقات به مرحله اجرایی برسد.

احمدوند ادامه داد: کماکان منتظریم که امکان حضور نمایندگان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان رایزن فرهنگی در دوشنبه، مسئول «خانه فرهنگ» در خجند و مجموعه هلال‌احمر در دوشنبه فراهم بشود و ظرفیت‌کار مشترک اجتماعی و فرهنگی در دو کشور مورد استفاده قرار گیرد.

معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: توافقات صورت گرفته و نظر مساعد و مثبت دوستان در تاجیکستان اعلام شده است، امیدواریم به زودی به مرحله اجرا هم برسد.

وی اظهار کرد: سال گذشته در نمایشگاه کتاب تهران میزبان تاجیکستان به‌عنوان کشور ویژه بودیم و وزیر فرهنگ کشور تاجیکستان در نمایشگاه حضور پیدا کردند و خوشحال بودیم که میزبان هنرمندان، نویسندگان و شاعران از این کشور بودیم.

احمدوند بیان کرد: با اجرای هفته‌های فرهنگی، گروه تاجیکستان در تهران، تبریز و اصفهان اجرا داشت و مورد استقبال قرار گرفت و گروه ایرانی هم در دوشنبه، خجند و باختر اجرا داشت که مورد استقبال و توجه مردم تاجیکستان واقع شد.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: زمینه برای توسعه فعالیت‌ها و همکاری‌ها کاملاً فراهم و حیف است که مجموعه‌هایی که در تاجیکستان هستند فعال نباشند و مشتاقانه برای فعال شدن مجموعه‌های فرهنگی و هنری آماده هستیم.

وی پس از توضیحات معاون وزیر فرهنگ تاجیکستان درباره اهدای شاهنامه به تمام خانواده‌های تاجیکستان و جایگاه شاهنامه در میان مردم این کشور گفت: باعث خوشحالی است که شاهنامه این اثر ارزشمند مربوط به ایران‌فرهنگی در خانه همه تاجیک‌ها وجود داشته باشد و این کار بزرگی است، در بزرگداشت‌های مشترک هم ما آمادگی همکاری داریم.

احمدوند ضمن دعوت از هنرمندان، ناشران و مسئولان فرهنگی کشور تاجیکستان برای حضور در نمایشگاه کتاب تهران ادامه داد: اکنون که در نقطه عطفی از توسعه روابط هستیم و خبر خوب لغو روادید هم منتشر شده است و به زودی امکان رفت‌وآمد بیشتری بین دو کشور اتفاق خواهد افتاد علاقه‌مند به همکاری در حوزه‌های مختلف هستیم.

معاون وزیر فرهنگ ضمن پیشنهاد خط نیاکان در کنار خط سریلیک برای ایرانیان در تاجیکستان بیان کرد: دولتمند خان بسیار مورد علاقه ایرانیان بود با هنر خوب و بیان شیرینی که این هنرمند داشت در صداوسیما ما بسیار آثار ایشان پخش می‌شود و برای ما و مردم ایران مانند یک هنرمند ایرانی است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها