دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۹:۵۷
۲۰ سال مستند ساخته‌ام

شامحمدی گفت: من ۲۰ سال است که مستند می‌سازم و بخشی از آن را فقط مستند جنگ ساختم و به نوعی خود را در این حوزه متخصص می‌دانم. هیچکس اندازه من به سینمای مستند در سینمای داستانی غیرت نداشته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ دومین نشست خبری در پنجمین روز از این دوره جشنواره فیلم فجر پس از اکران فیم مجنون با حضور اصحاب رسانه و برخی از عوامل فیلم برگزار شد.

در این نشست مهدی شامحمدی کارگردان، عباس نادران تهیه کننده، سجاد بابایی، حسام منظور، شبنم قربانی، بهزاد خلج، محمد رشنو، افشین حسنلو بازیگران، بهزاد آقابیگی طراح لباس، بهزاد جعفری طادی طراح صحنه، علیرضا محصولی نویسنده و حمید نجفی راد تدوینگر حضور داشتند.

این نشست با ایستادن عوامل فیلم مجنون و حاضران جلسه به احترام خانواده شهدای گرانقدر کشورمان در هشت سال دفاع مقدس و بخصوص خانواده شهید زین‌الدین آغاز شد.

عباس نادران تهیه کننده فیلم مجنون با اشاره به روند افزایشی حضور فیلمسازان جوان در جشنواره و صنعت سینمایی کشورمان اظهار داشت: آقای مجید انتظامی گفتند من امروز فقط به احترام نسل جوان فیلمساز در این جشنواره حضور دارم و ایشان از اهالی رسانه برای اینکه نتوانستند در نشست حضور داشته باشند، عذرخواهی کردند.

در همین حال مهدی شامحمدی کارگردان این فیلم اظهار کرد: در اولین نمایش مردمی که در میدان هروی بود، از مسیریاب استفاده می‌کردم و برنامه گفت که وارد اتوبان زین الدین شوید. همانجا گفتم خدایا یعنی می‌شود پس از این فیلم ما کاری کنیم تا مردم و جوانان این شهید بزرگوار را به درستی بشناسند.

شامحمدی بااشاره به اهمیت پژوهش و تحقیقات در اینگونه فیلم‌ها در ادامه افزود: ما در بخش پژوهش گروه مفصلی داشتیم. سکانس شهادت ایشان هم وجود داشت اما تصمیم گرفتیم که آقامهدی در خیبر زنده بماند و قهرمان را در پایان داستان زنده نگه داشتیم.

سجاد بابایی نیز درباره مراحل نزدیک شدن به شخصیت شهید زین‌الدین گفت: در حضور دخترخانم آقامهدی و خواهرشان صحبت کردن سخت است. ما از روز اولی که قرار بود این فیلم را بسازیم دنبال یک تصویر نزدیک به واقعیت و کامل بودیم. در این زمینه من هرچیزی که در مستندات و مکتوبات بود، خواندم و سعی کردم به لحاظ فیزیکی هم به این شهید نزدیک شوم.

بابایی همچنین تصریح کرد: من نگاهی را از آقامهدی به ارث بردم و به نظرم این خیلی عجیب است که شما از کسی که هیچ طلبی نداری و اتفاقاً به او بدهکاری چیزی را به ارث ببری و سعی کنی در مسیر او قدم بگذاری.

عباس نادران با اشاره به سختی‌های انتخاب بازیگر برای نقش اصلی گفت: برای انتخاب نقش شهید زین‌الدین دچار چالش‌های جدی بودیم. اول اینکه نمی‌توانستیم سراغ چهره‌ای برویم که مخاطبان از او خاطره دارند. از طرفی باید سراغ کسی می‌رفتیم که بتوان به او اعتماد کرد و فراز و فرودهای این نقش را به درستی ایفا کند.

نادران ادامه داد: باید اعتراف کنم که سجاد را خیلی اذیت کردم و تقریباً ۳ بار بعد از تست گریم می‌گفتم نه. من در تمام طول این مسیر دنبال این بودم که آیا سجاد بابایی واقعاً با قلبش می‌خواهد این نقش را بازی کند یا خیر؟ تا حالا به خودش هم نگفته بودم اما سجاد در تمام طول پیش‌تولید حتی یک روز از این نقش دست برنداشت و به جایی رسید که ما هر دو یقین داشتیم که بهترین فرد برای ایفای نقش شهید زین‌الدین سجاد بابایی است.

بابایی بازیگر «مجنون» درباره رژیم و کاهش وزن برای این نقش بیان کرد: شاید فرصت یک ماهه داشتم تا حدود ۱۰ کیلو وزن کم کنم. اما باز هم وقتی جلوی آینه رفتم، احساس کردم هنوز باید ۴ کیلو کم کنم. این موضوع به شدت روی اعصاب و روان تاثیر می‌گذار اما سعی کردم خللی در نقش ایجاد نکند.

وی درباره سیمرغ سال گذشته و اینکه در انتخاب نقش تاثیر داشته است یا نه، یادآور شد: سیمرغ سال گذشته در انتخاب این نقش تاثیر نداشت.

این بازیگر ادامه داد: من فیلم کوتاه، تئاتر و فیلم مستقل کار کردم و پارسال هم کار سختی داشتم و توانستم سیمرغ بگیرم. امسال هم به این نقش سخت رسیدم و دوباره تلاش کردم. من به خود آقامهدی گفتم که من تلاش می‌کنم و شما من را به مقصد برسانید.

شامحمدی درباره عدم نمایش گذاشتن آسیب پای شهیدزین‌الدین گفت: من ۲۰ سال است که مستند می‌سازم و تمام سال ۸۰ را فقط مستند جنگ ساختم و به نوعی خود را در این حوزه متخصص می‌دانم. هیچکس اندازه من به سینمای مستند در سینمای داستانی غیرت نداشته است. من تلاش کردم تا به مستند و مستند در قالب داستانی برسیم. به طوری که مخاطب شاهد سینمای داستانی باشد اما در لحظاتی حس کند فیلم مستند نگاه می‌کند.

وی ادامه داد: ما در این فیلم شاید واقعیت را در جاهایی پس و پیش کردیم اما به حقیقت دست نزدیم. من دوست نداشتم مهدی زین‌الدین که برای این آب و خاک زحمت کشیده و سلحشورانه زیست کرده است، در این روایت پایش را روی زمین بکشد.

شبنم قربانی دیگر بازیگر فیلم نیز بیان کرد: باعث افتخار است که نقش همسر شهید زین الدین را بازی کردم. به نظرم پرداختن به این وجه از زندگی شهدا مهم است زیرا این زنان به دلیل آرمان‌هایی که داشتند از خیلی از چیزها گذشتند و همسران خود را به جبهه فرستادند. امیدوارم از پس این نقش برآمده باشم زیرا دینی بر گردن من بود.

بهزاد جعفری طادی طراح صحنه «مجنون» اظهار کرد: یک نکته مهم در فیلم‌های جنگی این است که برای تهیه و تولید گروه تدارکاتی باید باشد. با اینکه یک شهرک دفاع مقدس داریم، در این ۱۰ سال گذشته چیزی به این شهرک اضافه نشده و چیزی هم از آنجا کم شده است. این یک هشدار است و شاید در چند سال آینده نتوانیم فیلم جنگی بسازیم زیرا دیگر تجهیزاتی نداریم.

بهزاد آقابیگی طراح لباس نیز مطرح کرد: ما یک گروه خیلی خوب کنار هم بودیم. این اثر در فصل زمستان فیلمبرداری شده است و لوکیشن‌های سختی داشتیم. این مسایل چالش‌های مهم ما در هنگام فیلمبرداری بودند.

حمید نجفی راد تدوینگر «مجنون» عنوان کرد: این فیلم ثمره رفاقت ۱۵ _۱۶ ساله با مهدی شامحمدی و ثمره سینمای مستند است. این فیلم اگر حال خوبی دارد، معجزه فیلم مستند است.

محمد رشنو بازیگر فیلم گفت: خوشحالم که توانستم نقش مجید زین‌الدین را بازی کنم. مثل اینکه مادرشان روی مجید خیلی حساس بوده‌اند. حاج خانم امیدوارم توانسته باشم مجیدتان را زنده نگه داشته باشم.

افشین حسنلو دیگر بازیگر «مجنون» بیان کرد: در جشنواره چندسال پیش چند نفر جلوی در اجازه نمی‌دادند که من وارد شوم چون کارتی نداشتم. از اینجا می‌خواهم به آن‌ها بگویم که سلام من اینجا هستم.

بهزاد خلج دیگر بازیگر این اثر درباره دلیل انتخاب این نقش در مجنون گفت: من همیشه از روی فیلمنامه تصمیم می‌گیرم. وقتی این فیلمنامه را خواندم دوست داشتم این نقش را بازی کنم. «مجنون» خیلی کار سختی بود و ممکن است پس از این من دیگر فیلم جنگی بازی نکنم.

علیرضا محصولی نویسنده «مجنون» گفت: سختی کار ما از چند جهت بود؛ اول اینکه ما تعدد کاراکتر داشتیم، دوم شخصیت‌های ما نمونه واقعی داشتند و این مساله دست نویسنده را در شخصیت پردازی می‌بست. سختی دیگر این بود که نباید دخل و تصرفی در واقعیت داشته باشیم.

عباس نادران تهیه‌کننده این اثر مطرح کرد: من از همه کسانی که نمی‌خواستند این فیلم ساخته شود، تشکر می‌کنم. عملیات خیبر یکی از مهم‌ترین عملیات‌های جنگی است و ما برای این فیلم برای دریافت ۲ هلیکوپتر ۴ ماه تلاش کردیم. در فیلم‌های جنگی در میان ارگان‌های دولتی جزیره‌وار عمل می‌شد، انگار شهید ما و شهید آن‌ها دارد. این فیلم یادگار یک عزیز بزرگوار است که اکنون میان ما نیست و باعث و بانی اصلی ساخته شدن مجنون شهید قاسم سلیمانی هستند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها