چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۵
دوهزار واژه در قرقیزستان ریشه فارسی دارد

ابوذر طوقانی، نماینده بنیاد سعدی در قرقیزستان گفت: بیش از دوهزار واژه فارسی را در زبان قرقیزی و برخی دیگر از زبان‌های این منطقه مانند قزاقی، ایغوری و ترکمنی می‌یابیم.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، ابوذر طوقانی، رایزن فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در قرقیزستان ضمن حضور در دانشکده شرق‌شناسی دانشگاه دولتی بیشکک با دانشجویان جدیدالورود این دانشکده که زبان فارسی را به عنوان زبان‌دوم خود انتخاب کرده‌اند، دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار که با حضور تعدادی از اساتید زبان فارسی دانشگاه و نیز 40 نفر از دانشجویان جدید روابط بین‌الملل برگزار شد، مشرب‌اف، رئیس دانشکده شرق‌شناسی با اشاره به تحصیل تعداد قابل توجهی از دانشجویان زبان فارسی در این دانشگاه گفت: نمایندگی فرهنگی ایران همواره با حمایت از آموزش زبان فارسی و تأمین اساتید مورد نیاز و نیز پرداخت کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان برتر، کمک شایانی برای دانشکده بوده است.

وی با تأکید بر اهمیت یادگیری زبان فارسی برای آشنایی بیشتر با تاریخ و تمدن این منطقه به عنوان زبان ریشه‌ای و نیز استفاده از منابع موجود، عنوان کرد: با یادگیری این زبان خواهید توانست از گنجینه سرشار و غنی زبان فارسی در حوزه شعر و ادبیات بهره‌مند شد.

رئیس دانشکده شرق‌شناسی دانشگاه بیشکاک تأکید کرد: متخصصانی که پس از فراغت از تحصیل، به زبان فارسی مسلط باشند می‌توانند علاوه‌بر بخش‌های دولتی کشور قرقیزستان، از فرصت‌های شغلی سایر کشورهای فارس‌زبان مانند افغانستان و تاجیکستان نیز استفاده کنند.

در ادامه، ابوذر طوقانی، نماینده بنیاد سعدی در قرقیزستان با بیان اینکه فارسی تنها یک زبان نیست و به راستی یک فرهنگ و تمدن دیرینه است، بیان کرد: تعداد زبان‌های دنیا را شش هزار دانسته‌اند که همه زبان‌ها را می‌توان در 20 گروه عمده جای داد. در این میان یکی از مهم‌ترین گروه‌های زبانی «هند و ایرانی» است که تمامی زبان‌های شبه قاره هند، ایران و اروپایی را در برمی‌گیرد.

طوقانی با بیان اینکه زبان فارسی را تمام مردم ایران، افغانستان و تاجیکستان و بخش زیادی از مردم ازبکستان می‌دانند، افزود: اقلیتی نیز در هند، پاکستان، سین‌کیانک چین، قرقیزستان و منطقه اوراسیا و کشورهای عربی خلیج فارس با آن تکلم می‌کنند. از همین رو زبان فارسی بر زبان‌های ترکی، عربی و مغولی تأثیر فراوانی گذاشته و بسیاری از کلمات در این زبان‌ها ریشه فارسی دارند. کما اینکه طبق نظر کارشناسان حوزه زبان فارسی بیش از دو هزار واژه فارسی را در زبان قرقیزی و برخی دیگر از زبان‌های این منطقه مانند قزاقی، ایغوری و ترکمنی می‌یابیم.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها